Skip to main content

Lindesbergs Fotoklubb: Kjell Gustafsson tog månadens bild

Nyhet   •   Apr 18, 2016 08:00 CEST

Månadens bild april – Kris. Foto: Kjell Gustafsson

Månadens bild under temat ”Kris” vanns av Kjell Gustafsson med bilden ovan när Lindesbergs Fotoklubb höll sitt senaste månadsmöte med föredrag och bildvisning av Johan Månsson.

I tävlingen deltog 28 bilder och 14 fick röster. Imponerade spridning vilket tyder på bra kvalitet och trogenhet till temat, enkligt klubbens webbplats. Nästa månadstävling har temat ”Selfie” och redovisas på första höstmötet.

Fotoklubbens månadsmöte blev en kavalkad av exotiska fåglar när Johan Månsson visade bilder från en resa till Costa Rica som han gjort tillsammans med sin fru. Violett sabelvinge, mexikansk tigerhäger, eldstrupekolibri, kopparhuvudsmaragd, banansmyg och eldnäbbsaracari är några av alla de olika arter som Johan lyckats fånga på bild. Numera är praktiskt taget alla världens fåglar försedda med svenska namn, berättade Johan. Det ena mer poetiskt än det andra.

"Vi fick en fin reseberättelse i ord och bild till ett av världens artrikaste länder. Fina bilder, kunnigt kommenterade av en riktig fågelexpert", skriver klubben på sin webbplats www.lindesbergsfotoklubb.se

LFK deltar i Lindessjön Runt Dagen med tävling

Den 11 maj arrangeras Lindessjön Runt Dagen. Lindesbergs Fotoklubb deltar med en fotografisk tävling. Klubbens medlemmar kommer att fotografera bildgåtor från Lindessjön-runt-slingan och tävlingen går ut på att placera rätt motiv på rätt plats på en karta.

"Du som är medlem i Lindesbergs fotoklubb uppmanas att ta en promenad runt sjön och fotografera lämpliga motiv som kan användas som bildgåtor. Bildgåtorna sammanställs på arbetsmötet den 28 april. På Lindessjön Runt Dagen den 11 maj har LFK plats i ett stort tält placerat mitt på Sundsbron kl 16-20 - var med och bemanna vår monter i tältet – det kommer att bli riktigt roligt!", meddelar klubben.