Skip to main content

Släktforskarkurser i Lindesberg hösten 2015

Nyhet   •   Aug 17, 2015 08:00 CEST

Linde Bergslags Släktforskarförening arrangerar tre släktforskarkurser i Lindesberg hösten2015 - en nybörjarkurs, en fortsättningskurs och en i texttydning. Kurserna genomförs i föreningens lokal på Banvägen, Lindesberg. Varje kursdeltagare får tillgång till dator med Internetuppkoppling samt tillgängliga databaser.

Linde Bergslags Släktforskarförenings släktforskarkurser hösten 2015:

Nybörjarkurs i släktforskning - dagtid eller kvällstid

 • Du får lära dig grunderna i släktforskning
 • Stor tid till egen forskning under handledning
 • Forskning via dator med tillgång till Sveriges kyrkböcker, samt databaser.

Nybörjarkursen omfattar sju tillfällen á 3 timmar och genomförs med träffar varannan vecka. Kurskostnaden inkluderar 10 veckors eget abonnemang på Arkiv Digital (Sveriges kyrkböcker via Internet). Kurskostnad: 850 SEK.

 • Kurstid meddelas senare.
 • Kursledare: Gunilla Didriksson dagtid.
 • Göran Jansson kvällstid.

Fortsättningskurs i släktforskning

 • Andra källor till forskning vid sidan av kyrkböckerna
 • Soldatforskning, emigrantforskning
 • Stor tid till egen forskning under handledning

Fortsättningskursen omfattar sex tillfällen á 3 timmar och genomförs med träffar varannan vecka, kvällstid. Kurskostnad: 600 SEK.

 • Kurstid meddelas senare.
 • Kursledare: Calle Lindström

Texttydning

Att läsa gammal skrift i de olika källorna skapar för många problem. Kursen förmedlar kunskap om hur man skrev i äldre tider. Gemensamma läsövningar. Ta gärna med dig dina egna läsproblem. Kursen omfattar två träffar om två timmar, varannan vecka. Kostnad 200 SEK.

 • Kurstid meddelas senare.
 • Kursledare: Gunilla Didriksson och Calle Lindström.

Upplysningar och anmälan till kurserna: Calle Lindström; tel 0581-148 74; mobil 070-545 54 87; E-post calle.lindstrom@mbox301.swipnet.se

.........................

Linde Bergslags Släktforskarförening grundades 1996 med Lars Sundgren som initiativtagare. Föreningen skall tillvarata medlemmarnas intresse för släkt-, folkliv- och bygdeforskning om vår bygd och dess innevånare i svunnen tid. Läs mer på föreningens hemsida: www.lindeforskare.se

.........................

Nätverket Lindekultur är ett informellt och ideellt initiativ för att stärka och stödja kulturella och kreativa verksamheter i Lindesbergs kommun - bland annat genom att göra kulturen mer synlig både i och utanför Lindesberg via denna nyhetskanal.

Vill DU veta vad som händer? Följ oss via Mynewsdesk och Facebook - eller få nyheterna direkt med epost genom att skicka in din epostadress till info.lindekultur@gmail.com.

Vill DU sprida information om vad som händer? Skicka text, bilder och annat underlag till redaktionen för denna nyhetskanal via epost till info.lindekultur@gmal.com