Skip to main content

​Idag: LindeDagen i sjöstaden Lindesberg kl 16-20

Pressmeddelande   •   Maj 08, 2019 07:00 CEST

Invigning av Generationsparken. Smakprover på världens mat i Lindesberg. ”Lilla Almedalen” med debatter inför EU-valet. Och ett tekniktält med chans att vinna en elcykel. Det är några av inslagen idag onsdag 8 maj kl 16-20 på LindeDagen 2019 då mer än 110 utställare presenterar det mesta av det bästa med Lindesberg under trivsamma former efter Strandpromenaden.

LindeDagen 2019: Över 110 utställare presenterar det mesta av det bästa med Lindesberg under trivsamma former - läs här vilka och var:

................................

Utställarområde 1:

1: NLF Nora-Lindefrakt AB

2: AB Storå Rör

3: Samhällsbyggnad Bergslagen: Energi- och klimatrådgivningen

4: Mäklarhuset

5: Handelsbanken

6: Skogs- & villamäklaren

7: Villaägarna i Lindesbergs kommun

8: Hyrmaskiner Lindesberg

9: Bohrs Makeri & Teknik AB - avanmäld

9: HärjedalsKök AB - efteranmäld

10: Lindesbergs kommun: Kulturenheten/Biblioteksbussen

................................

Utställarområde 2:

1: LIBO

2: Linde Energi

3: Besök Linde AB

4: Herr Grillman

5: SHRA Lindesberg

6: Lindesberg Golf & Hotell = flyttas till utställarområde 9/10

7: Kloten Lägret

8: Hemvärnets Musikkår Guldsmedshyttan/Guldsmedshyttans Musikkår

9: Manskören Harmoni

10: Lindesbergs Hembygdsförening

11: Linde Bergslags Släktforskarförening

12: Lindesbergs Konstförening

13: Stadra Teater

14: Föreningen Kyrkbergets Vänner

15: Lindesbergs Fotoklubb

16 Lindesbergs Filmstudio & Opera på bio

17: Lindesbergs Riksteaterförening

18: Föreningen Bergslagsflaggan

19: Löa Hembygdsförening/Hyttans Hemligheter

20: Bergslagens Spektakelteater

21: Frövifors Pappersbruks Musei Vänner

22: Linde Volleyboll

23: Lindlöven

24: Lindesbergs Curlingklubb

25: LIF Lindesberg

26: Lindes Travklubb

27: Lindesbergs Tennisklubb

28: Lindesbergs AGF

29: IFK Lindesberg

30: Fotograf Lisbeth - efteranmäld

................................

Utställarområde 3:

1: Lindeskolans Fordons- och transportprogram

2: Lindeskolans Byggprogram

3: Lindesbergs kommun: Förskolorna

4: Lindesbergs kommun: Familjehemsgruppen

................................

Utställarområde 4:

1: Attention Lindesberg med grannkommuner

2: Hjärnkoll Örebro län

3: SOFINT-Samordningsförbundet i norra Örebro län

4: Stiftelsen Bergslagsgårdar

5: Brottsofferjouren Örebro län

6: Synskadades Riksförbunds lokalförening Lindesberg - avanmäld

7: HLR Education AB

8: Föreningen HjärtLung Bergslagen

................................

Utställarområde 5:

1: Region Örebro län: Lindesbergs vårdcentral

2: Region Örebro län: Närsjukvård norr/Lindesbergs lasarett

3: Region Örebro län: Patientnämndens kansli

4: Region Örebro län: Ambulans

5: Region Örebro län: Område psykiatri 

6: Region Örebro län: Folktandvården 

7: Region Örebro län: Fellingsbro Folkhögskola

8: Region Örebro län: GeBlod: Blodbussen 

9: Polisen

10: Nerikes Brandkår

11: Röda Korset

12: Kriminalvården Anstalten Hinseberg

................................

Utställarområde 6:

1: Invigning av Generationsparken

2: Världens Mat i Lindesberg

3: Samhällsbyggnad Bergslagen

4: Linde bergslags församling - flyttar till utställarområde 7

5: S:t Mary: Café Kingsgården

................................

Invigning av Generationsparken (Församlingshemmet):

16:00: Invigning av kommunstyrelsens ordförande Irja Gustavsson och representanter för Samhällsbyggnad Bergslagen, Linde Bergslags församling och Lindesbergs Rotaryklubb

16:10: Smakprov ur musikalen ”I samma båt” som handlar om Noas ark och som Linde bergslags församlings barnkörer sätter upp i Guldsmedshyttans kyrka 19 maj

Världens mat i Lindesberg (Församlingshemmet):

16:00-20:00: Servering av smakprover av mat från olika delar av världen som tillagas, serveras och presenteras av invandrargrupper i Lindesberg

................................

Utställarområde 7:

1: Lindesbergs Rotaryklubb

1: Linde bergslags församling

2: Amnesty international, Grupp 198, Lindesberg

3: Örebro Rättighetscenter

4: PRO Lindesberg

5 SPF Lindesberg

6: Bahaigruppen i Lindesberg - ideell förening

7: Bergslagens Redesign

8: Odd Fellow Lindesberg

................................

Utställarområde 8:

1: Nerikes Allehanda

2: Socialdemokraterna

3: Centerpartiet

4: Miljöpartiet de gröna

5: Liberalerna

6: Vänsterpartiet

7: Kristdemokraterna

8: Sverigedemokraterna

9: Landsbygdspartiet oberoende

10: Moderaterna 

11: Hugo Eriksson Bil AB

12: Lindesbergs Turistbåtförening

13: NBV Mitt

14: Lindesbergs Stadshotell/Café Oscar (Robert Johansson)

15: Lions Club Lindesberg

16: Lions Club Kristina

17: Lions Club Storå

Tekniktältet:

18: Arbetsförmedlingen

19: Lindeskolans industriprogram

20: Teknikcollege Masugnen

21: Global Castings Guldsmedshyttan

22: Maxidoor

23: Lindemaskiner

24: Meritor 

................................

”Lilla Almedalen” inför EU-valet - program på scenen i Oscarsparken:

16:30-17:00: Hur berörs Linde Maskiner som företag och ”Röda gården” som jordbruk av EU? Lars Ströman (NA) samtalar med Sture Åtterås (styrelseordförande i Linde Maskiner AB) och Johan Linderkers (lantbrukare på Röda gården i Nora).

17:00-17:30: Smakprov ur "Pappersvalsen" - sommarteater på Frövifors Pappersbruksmuseum

17:30-18:00: Hur påverkar EU en helt vanlig kladdkaka? Anders Nilsson (NA:s chefredaktör) utfrågar Lars Ströman (NA:s politiske redaktör och EU-expert). Från kl 17:00 bjuder NA på kaffe och kladdkaka i NA-tältet (gäller så långt det räcker).

18:00-18:30: Smakprov ur "Hyttans Hemligheter" - sommarteater i Löa hytta

18:30-19:30: EU på lokalpolitisk nivå: Debatt mellan representanter för de politiska partierna i Lindesberg med Lars Ströman som moderator. NA sänder live på na.se. I EU-debatten deltar Eva-Lena Jansson (S), Emma Wiesner (C), Tomas Klockars (M), Johan Pehrson (L), Hans Finckh (V) Markus Lundin (KD), Mats Gunnarsson (MP), Claes Littorin (LPO) och en ännu inte utsedd representant (SD).

”Tekniktältet” (Oscarsparken):

16:00-20:00: Presentation av deltagande utställare och tipstävling med chans att vinna en elcykel.

................................

Utställarområde 9/10:

1: Lindesbergs Brukshundklubb

2: Föreningen Linde Ridskola

3: Lindesbergs kommun: Jobb

4: Lindesbergs kommun: Näringsliv & Tillväxt

5: Företagarna Bergslagen/Nyföretagar Centrum Bergslagen - avanmälda

5: Lindesberg Golf & Hotell

6: Bergslagens Sparbank

7: Fastighetsbyrån

8: Aktiespararna Bergslagen

9: Lindepac AB

10: Infid

11: Wedevågs Herrgård AB

12: Tormek AB

13: Lindesbergs Bilskadecenter AB/Lindesbergs Bilvårdscenter

................................

LindeDagen 2019 arrangeras av Lindesbergs Rotaryklubb med ekonomiskt stöd från Lindesbergs kommun, de kommunala bolagen (LIBO, Linde Energi och Besök Linde), Sparbanksstiftelsen Bergslagen/Bergslagens Sparbank och Adolf Lindgrens stiftelse. LindeDagens nyhetsrum presenteras av lindekultur.se (c/o mynewsdesk.se).