Sällsynt Alvar Aalto skulptur på auktion hos Lauritz.com

Lauritz.com i Stockholm har just nu den stora äran att sälja en skulptur i brons ritad av
den finske arkitekten Alvar Aalto, annars mest känd för sina möbler i
böjträ. Skulpturen är nästan 80 cm lång och gjuten i patinerad brons. Den
abstrakta formen med klara influenser från naturen representerar på ett tydligt
sätt den konststil Aalto själv kallade organisk funktionalism.

Det rör sig om en miniatyr av det stridsmonument som restes i närheten av finska Suomussalmi
den trettionde augusti 1959, på tjugoårsdagen av slaget vid Suomussalmi där
finska armén besegrade de ryska trupperna och därmed fick övertaget i Finska
Vinterkriget.

Monumentet ritades av Alvar Aalto och skulpterades av Heikki Häiväoja, en konstnär
som under 1960-talet tillhörde konstnärsgruppen Marsianerna och gjorde sig känd
för sina skulpturer i brons inspirerade av naturen. På senare år har Häiväoja
bl.a. formgivit flera av de finska euro-mynten.

Enligt Häiväoja göts totalt fem miniatyrer av monumentet, varav två behölls av
skulptören och tre levererades till Alvar Aaltos arkitektbyrå. Miniatyrerna var
varken numrerade, stämplade eller signerade.

Skulpturen Larutz.com bjuder ut till försäljning köptes av en släkting till inlämnaren i
samband med en utställning om finsk formgivning på Liljevalchs konsthall 1962
och har varit i familjens ägo sedan dess.

Se skulpturen här...

  • aalto
  • alvar aalto
  • lauritz.com
  • heikki häiväoja
  • auktion

Om Lauritz.com
Lauritz.com är Nordens största auktionshus. Varje dag säljs över 1 500 föremål på www.lauritz.com, där det alltid finns mer än 8000 pågående auktioner inom konst, design, antikviteter och home luxury. Varje dag kan säljare lämna in varor och köpare gå på fysisk visning – nu i 20 Lauritz.com auktionshus i Sverige, Danmark, Tyskland och Belgien. All budgivning sker online. Alla varor beskrivs, fotograferas och värderas objektivt av experter. Vi har över  1 000 000 registrerade kunder och över varje vecka registreras över 750 000 besök på vår webbplats. Lauritz.coms omsättning 2012 var cirka SEK 841 miljoner

Susanne Sandsberg

Presskontakt Presskoordinator Marketing & PR +45 26891909