Unik antik bok av Giovanni Battista Piranesi (1743) på auktion hos Lauritz.com

Just nu har auktionshuset Lauritz.com Malmö en mycket sällsynt bok ute till försäljning. Verkets kompletta titel är Prima Parte di Architetture, e prospettive inventate ed incise da Gio. Batta Piranesi Architetto Veneziano dedicate al Sig. Nicola Giobbe. (1743).

Den italienska konstnären, arkeologen och arkitekten Giovanni Battista Piranesis verk är värderad till SEK 100 000. Dateringen är 1700-tal vilket gör den samtida med arkitekten och unik i sitt slag. Verket är består av kopparstick (titelblad, 12 illustrationer samt 3 sidor text).

Proveniens: 2012: I arv från den svenska landskapsarkitekten Gunnar Martinsson (1924-2012). 1950-tal: I gåva från den italienska arkitekten Leopoldo Mastrella (1920-2005).

Ett annat samtida bokverk av Piranesi såldes 2005 genom Bonhams auktioner då den klubbades för US$ 19 975  http://www.bonhams.com/auctions/13494/lot/1002/

Här finner du auktionen http://www.lauritz.com/Item/Item.aspx?LanguageId=3&ItemId=2752941

  • lauritz.com
  • gunnar martinsson
  • giovanni battista piranesi
  • architetture
  • antik bok
  • arkitektur

Om Lauritz.com
Lauritz.com är Nordens största auktionshus. Varje dag säljs över 1 500 föremål på www.lauritz.com, där det alltid finns mer än 8000 pågående auktioner inom konst, design, antikviteter och home luxury. Varje dag kan säljare lämna in varor och köpare gå på fysisk visning – nu i 20 Lauritz.com auktionshus i Sverige, Danmark, Tyskland och Belgien. All budgivning sker online. Alla varor beskrivs, fotograferas och värderas objektivt av experter. Vi har över  1 000 000 registrerade kunder och över varje vecka registreras över 750 000 besök på vår webbplats. Lauritz.coms omsättning 2011 var cirka SEK 873 miljoner

Susanne Sandsberg

Presskontakt Presskoordinator Marketing & PR +45 26891909