Skip to main content

Dirty Loops sätter lapp på luckan och fortsätter segertåget i höst

Pressmeddelande   •   Sep 24, 2014 17:37 CEST

Efter en succésommar med albumsläpp och topplisteplaceringar i hela världen ger sig nu Dirty Loops ut på en omfattande turné.


Svenska trion Dirty Loops har skördat stora framgångar med sitt debutalbum ”Loopified” och spelningar i Asien och Europa. I somras spelade de förutom på namnkunniga festivaler i Europa (Montreux Jazz Festival, North Sea Jazz) även på svenska Bråvallafestivalen.

I helgen som gick satte man lapp på luckan på Berns i Stockholm och tisdagen den 30 september besöker bandet Pustervik i Göteborg för en helt utsåld spelning.
För bandet fortsätter hösten med stor turné i USA, Europa och Japan.

Tue 30 Sep 2014   Pustervik - Gothenburg, Sweden
Thu 02 Oct 2014   Klub Eter - Wrocław, Poland
Sat 04 Oct 2014   Palladium - Warsaw, Poland
Sun 05 Oct 2014   Forty Kleparz- Krakow, Poland
Sat 11 Oct 2014   Club Bahnhof Ehrenfeld - Cologne, Germany
Sun 12 Oct 2014   Paradiso Grote Zaal - Amsterdam, Netherlands
Tue 14 Oct 2014   Strom Linienclub - Munich, Germany
Wed 15 Oct 2014   Batschkapp - Frankfurt, Germany
Thu 16 Oct 2014   Postbahnhof - Berlin, Germany
Sat 18 Oct 2014   Chapiteau De La Pépinière- Nancy, France
Sat 18 Oct 2014   Nancy Jazz Pulsations Festival 2014 - Nancy, France
Sun 19 Oct 2014   Café de la Danse - Paris, France
Tue 21 Oct 2014   Irving Plaza - New York, US
Thu 23 Oct 2014   Corona Theatre - Montreal, QC, Canada
Fri 24 Oct 2014   Royale - Boston, MA, US
Sat 25 Oct 2014   Baltimore Soundstage - Baltimore, MD, US
Mon 27 Oct 2014   The Opera House - Toronto, ON, Canada
Tue 28 Oct 2014   Theater of the Living Arts - Philadelphia, PA, US
Thu 30 Oct 2014   Center Stage Theater - Atlanta, GA, US
Sat 01 Nov 2014   Visulite Theatre - Charlotte, NC, US
Mon 03 Nov 2014   Mercy Lounge- - Houston, TX, US
Wed 05 Nov 2014   Warehouse Live - Houston, TX, US
Thu 06 Nov 2014   ACM@UCO Performance Lab - Oklahoma City, OK, US
Fri 07 Nov 2014   Kessler Theater - Dallas, TX, US
Sun 09 Nov 2014   The Ready Room - St Louis, MO, US
Mon 10 Nov 2014   House of Blues - Chicago, IL, US
Wed 12 Nov 2014   Gothic Theatre - Englewood, CO, US
Fri 14 Nov 2014   Vinyl, Hard Rock Hotel & Casino
Sat 15 Nov 2014   Soma - Las Vegas, NV, US
Mon 17 Nov 2014   Fonda Theatre - Hollywood, CA, US
Wed 19 Nov 2014   Slim's - San Francisco, CA, US
Fri 21 Nov 2014   The Showbox - Seattle, WA, US
Sat 22 Nov 2014   Venue  -Vancouver, BC, Canada
Wed 26 Nov 2014   Toyosu Pit - Tokyo, Japan
Thu 27 Nov 2014   Diamond Hall - Osaka, Japan
Fri 28 Nov 2014   なんばHatch (Namba Hatch)
Sun 30 Nov 2014   V-Hall - Seoul, Korea, Republic Of
Thu 15 Jan 2015   Cap Cinema Agen  - Agen, France
Fri 16 Jan 2015   Cap Cinema - All That Jazz - Rodez, France
Sat 17 Jan 2015   Les Lobis - Blois, France
Wed 28 Jan 2015   Izvestya Hall - Moscow, Russian Federation
Thu 29 Jan 2015   Cosmonavt Club  - St. Petersburg, Russian Federation


För information, pressbilder och intervjuer, kontakta:
Lifeline
Simon Eriksson, 076-829 29 34 simon.eriksson@lifeline.se

Kommentarer (0)

Lägg till kommentar

Kommentera

Agree With Privacy Policy