Skip to main content

Julens A-Ö

Pressmeddelande   •   Dec 08, 2010 16:32 CET

Är du journalist och behöver tips på experter inom ämnen som kan bli aktuella under julen? Vi erbjuder här en lista av specialister och forskare vid Linnéuniversitetet.

Advent

Torsten Lövstedt, lektor i religionsvetenskap, Telefon: 0480-446126. E-post: torsten.lofstedt@lnu.se

Akutsjukvård

Carina Elmqvist, adjunkt i vårdvetenskap. Telefon: 0470-70 8316. E-post: carina.elmqvist@lnu.se

Anders Bremer, doktorand i vårdvetenskap. Telefon: 0470-70 8341. E-post: anders.bremer@lnu.se

Alkohol
Håkan Jenner, professor i missbruks- och beroendevård, pedagogik, Telefon: 0470-70 8959, E-post hakan.jenner@lnu.se

Barn och konsumtion:

Erika Lundby, doktorand i socialt arbete. Telefon: 076-218 64 59. E-post: erika.lundby@lnu.se

Barnmisshandel

Cecilia Kjellgren, lektor i socialt arbete. Telefon 0733-170841. E-post: cecilia.kjellgren@lnu.se

Byta julklappar/ångerrätt
Eva Jönsson, adjunkt i företagsekonomi. Telefon: 0480-497128. eva.jonsson@lnu.se

Etik och moral i juletid
Ingrid Runeson, lektor i omvårdnad. Telefon: 070-1447395. E-post: ingrid.runeson@lnu.se

Fattiga barn:
Anne Harju, lektor i socialt arbete. Telefon: 0737-63 90 62. E-post: anne.harju@lnu.se

Erika Lundby, doktorand i socialt arbete. Telefon: 076-218 64 59. E-post: erika.lundby@lnu.se

Fritid:
Ulf Drugge, professor i sociologi. Telefon: 0480-446124. E-post: ulf.drugge@lnu.se

Födoämnesallergi
Birgitta Marklund,  lektor i hälsovetenskap. Telefon: 073-3404012. E-post: birgitta.marklund@lnu.se

Förhörsteknik
Ola Kronkvist, doktorand polisutb. Telefon:  0708-118122. E-post: Ola.kronkvist@lnu.se

Godis
Håkan Andersson, lektor i organisk kemi. Telefon: 0480-446224. E-post: hakan.andersson@lnu.se

Influensa
Jonas Waldenström, lektor i zoonotisk ekologi, Telefon: 070-2018218. E-post: jonas.waldenstrom@lnu.se

Internationella konflikter:
Anders Nilsson, lektor i fred och utveckling. Telefon: 0706-898620. E-post: anders.nilsson@lnu.se

Internationellt hjälparbete och ungdomars volontärresor
Cecilia Jonsson, doktorand i socialt arbete. Telefon: 0470-76 7546. E-post: cecilia.jonsson@lnu.se

Julbord och andra livsmedel:
Anna Blücher, lektor i nutrition. Telefon: 0707-948448. E-post: anna.blucher@lnu.se

”Julen, bra för hjärtat!”
Joep Perk, professor hälsovetenskap, läkare. Telefon: 070-3445096. E-post: joep.perk@lnu.se

Julfest på jobbet
Dan Porsfelt, lektor i sociologi. Telefon: 0470-70 84 84. E-post: dan.porsfelt@lnu.se

Gunilla Larsen, personalvetare. Telefon: 070-6499666. E-post: gunilla.larsen@lnu.se

Julgranar
Inger Hakman, professor i cell- och organismbiologi. Telefon: 0480-446222. E-post: inger.hakman@lnu.se

Julgransodling och pyntegrönt
Harald Säll, lektor. Telefon: 0470-70 8954. E-post: harald.sall@lnu.se

Julkonserter/evenemang:
Henric Lindström, adjunkt. Telefon: 0709-397140. E-post:  henric.lindstrom@lnu.se

Konflikter och ilska:
Judit Lindqvist, lektor i psykologi. Telefon: 0470-70 83 98. E-post: judit.lindqvist@lnu.se

Konflikthantering
Krister Håkansson, adjunkt i psykologi, tel. 0470-70 8772, E-post: krister.hakansson@lnu.se

Kultur för barn och ungdomar:
Anna Lund, lektor i sociologi. Telefon: 0731-426042. E-post: anna.lund@lnu.se

Lediga barn och idrott:

Mats Trondman, professor i sociologi. Telefon: 073-5157173. E-post: mats.trondman@lnu.se

Livskvalitet:
Ulf Stenström, lektor i psykologi. Telefon: 0706-077286. E-post: ulf.stenstrom@lnu.se

Lokal kultur:
Lars Lindkvist, professor i företagsekonomi. Telefon: 070-8490419. E-post: lars.lindkvist@lnu.se

Motivation - att jobba när andra är lediga:
Gunilla Larsen Borg, adjunkt. Telefon: 070-6499666. E-post: gunilla.larsen@lnu.se

Naturkatastrofer:
Tommy Claesson, geolog. Telefon: 070-260237. E-post: tommy.claesson@lnu.se

Åsa Roxberg (tröst och lidande i samband med katastrofer) lektor i vårdvetenskap. Telefon: 0480-446333. E-post: asa.roxberg@lnu.se

Näthandel:
Leif Marcusson, lektor i företagsekonomi. Telefon: 0480-497119. E-post: leif.marcusson@lnu.se

John Jeansson, adjunkt i företagsekonomi. Telefon: 070-7502098. E-post: john.jeansson@lnu.se

Pepparkaksformar
Marianne Gille, lektor i industridesign. Telefon: 0470-70 8029. E-post: marianne.gille@lnu.se

Poliser:
Rolf Granér, lektor, polisforskning. Telefon: 070-6336222. E-post: rolf.graner@lnu.se

Resvanor:
Stefan Gössling, professor i turismvetenskap. Telefon: 070-4922634. E-post: stefan.gossling@lnu.se

Semesterbråk:
Ulf Drugge, professor i sociologi. Telefon: 0480-446124. E-post: ulf.drugge@lnu.se

Shopping:

Bertil Hultén, docent i marknadsföring. Telefon: 0480-497154. E-post: bertl.hulten@lnu.se

Säker elleverans:
Börje Nilsson, professor i matematisk fysik. Telefon: 0470-70 88 49. E-post: borje.nilsson@lnu.se

Tomtens släktingar i andra länder:
Roland Hallgren, professor i religionsvetenskap. Telefon: 0480-446121. E-post: roland.hallgren@lnu.se

Tv-sport:
Sport i medierna - Dino Viscovi, lektor i medie- och kommunikationsvetenskap. Telefon: 0470-70 85 57. E-post:  dino.viscovi@lnu.se

Idrott som underhållning – Hans Lundberg, lektor i företagsekonomi. Telefon: 0709-994423. E-post: hans.lundberg@lnu.se

Dopning – David Hoff, lektor i socialt arbete. Telefon: 0480-446978. E-post: david.hoff@lnu.se

Ungdomar och sexuellt risktagande:
Marie Oscarsson, lektor. Telefon: 0480-446080. E-post: marie.oscarsson@lnu.se

Utbrändhet och motivation:
Håkan Jenner, professor i missbruks- och beroendevård, pedagogik, tel. 0470-70 8959, E-post hakan.jenner@lnu.se

Våld i nära relationer:

Catharina Carlsson, adjunkt i socialt arbete. Telefon: 073-3890284. E-post: catharina.carlsson@lnu.se

Välmående:
Per Bauhn, professor i filosofi. Telefon: 0480-446089. E-post: per.bauhn@lnu.se

Årets julklapp (iPad/surfplatta):
Jacob Lindehoff, adjunkt i datavetenskap. Telefon: 070-622 70 70. E-post: jacob.lindehoff@lnu.se

Övervikt hos barn:
Anders Raustorp, docent i idrottsvetenskap. Telefon: 070-8118706. E-post: anders.raustorp@lnu.se

Listan finns även på lnu.se: http://lnu.se/om-lnu/press/expertlista-julens-a-o

__________________________________________________  
Christina Dahlgren, Pressansvarig/Pressofficer  
Linnéuniversitetet/Linnaeus University Kommunikationsavdelningen SE-351 95 Växjö, Sweden/SE-391 83 Kalmar, Sweden   +46 (0)470 70 85 51 Telephone +46 (0)70 572 26 56 Mobile christina.dahlgren@lnu.se Lnu.se Nu finns ett nytt, modernt och internationellt universitet i Småland. Läs mer om Linnéuniversitetet på Lnu.se.

Kommentarer (0)

Lägg till kommentar

Kommentera

Agree With Privacy Policy