Skip to main content

Ett nytt Active Sportswear

Nyhet   •   Jul 04, 2012 13:32 CEST

Bästa kunder och samarbetspartners, vi har gått igenom en ganska lång period med omorganisation på Active Sportswear i Sverige. Vi är ledsna om ni under denna period har blivit lidande av bristande service och närvaro och vi hoppas att ni godtar vår ursäkt. Vi är nu väldigt glada att kunna presentera vårt nya team och det faktum att vi från och med idag jobbar med uppdaterade rutiner för att ge er branchens bästa service.

Active Sportswear DK AB, som vi heter på den svenska marknaden, består idag av 7 personer och vårt största fokus är att skapa bästa möjliga förutsättningar för er att jobba med våra varumärken.

Organisationen ser ut på följande sätt.

Jan Cederfont, Country Manager, 0703-13 26 39.                           jan.cederfont@asint.dk

Alexander Bergström, Brand Manager Warrior, 0727-38 45 00. alexander.bergström@warriorfootball.se

Magnus Eskerfeldt, Sales Warrior Hockey, 0704-91 79 37. magnus.eskerfeldt@warriorhockey.se

Einar Ekbom, Lifestyle Manager New Balance, 0703-12 02 69. einar.ekbom@newbalance.se

Fredrik Lindgren, Key Account Manager New Balance, 0703-13 73 31. fredrik.lindgren@newbalance.se

Linus Karlsson, Product & Running Specialist New Balance, 0767-68 22 20. linus.karlsson@newbalance.se

Daniel Edlund, Sales & Marketing Coordinator, 031-61 01 30.             daniel.edlund@asint.dk

Bakom oss har vi sedan vårt danska moderbolag med logistik, ekonomi och marknadsavdelningar.

Självklart når ni oss också via vår kundservice på 031-61 01 30 samt info@newbalance.se

Vi har den senaste tiden jobbat hårt med att gå igenom alla våra rutiner vilket bl.a. har lett till följande förändringar:

  • Ny telefonväxellösning som ökar tillgängligheten
  • Nya rutiner för orderuppföljning
  • Nya rutiner för leveransavisering
  • Nytt system för lager och kompleteringslistor
  • Nytt system för kunduppföljning

 

Vi ser verkligen fram emot att med er hjälp driva våra varumärken framåt och vår förhoppning är att ni ganska omgående skall märka skillnader i vårt sätt att arbeta. Viktigt är det dock att ni fortsätter att berätta för oss vad ni tycker att vi gör bra och mindre bra vilket hjälper oss mycket i vår vidare utveckling.

Med önskan om en härlig och säljstark sommar

Active Sportswear

.

Kommentarer (0)

Lägg till kommentar

Kommentera