Skip to main content

Pixel Nordic är stolt sponsor av Svenska SEO-priset

Nyhet   •   Maj 21, 2019 07:00 CEST

Svenska SEO-priset instiftades 2019 och är en jurybedömd tävling inom SEO för svensk e-handel. Syftet med priset är att uppmärksamma de mest synliga e-handlarna i Sverige, och att på så sätt lyfta fram personer som i vanliga fall arbetar i skymundan. 

Allmänheten har varit med och tipsat juryn om e-handlare som de tycker är värda att uppmärksamma och som de tycker utmärkt sig under det gångna året. Juryin har sedan gjort en samlad och objektiv bedömning av alla nominerade företag. Det juryn har tittat på är den organiska synligheten och tillväxten i det organiska söket över det senaste året. Detta har resulterat i en lista över Sverige 100 synligaste e-handlare 2019. I slutet av augusti ska de 20 vinnarna koras.  

– Vi tror att exceptionell framgång online inte uppnås helt enkelt och därför vill vi uppmärksamma duktiga e-handlare i Sverige som sliter med att synas i organiskt sök. Blickar vi över Atlanten och mot England är branschen generellt mycket bättre på att uppmärksamma denna typ av talanger, jämfört med i Sverige. Nu vill vi uppmärksamma SEO på samma sätt, säger Henrik Vikström, ordförande juryn för Svenska SEO-priset.


Här är hela listan över Sveriges 100 mest synliga e-handlare:

Apotek och hälsokost

Apotea – apotea.se

Apotek Hjärtat – apotekhjartat.se

Kronans Apotek – kronansapotek.se

Svenskt Kosttillskott – svensktkosttillskott.se

Life Europe – lifebutiken.se

Barn & leksaker

Jollyroom – jollyroom.se

Lekmer – lekmer.se

Babyshop – babyshop.se

Bonti of Sweden – bonti.se

Big Baby – bigbaby.se

Bil & motorfordon

Bilweb – bilweb.se

Kvdbil – kvd.se

DäckOnline – dackonline.se

Bythjul – Bythjul.com

Riddermark Bil – riddermarkbil.se

Byggvaror

Bauhaus – bauhaus.se

Byggmax – byggmax.se

Bygghemma – bygghemma.se

Hornbach – hornbach.se

K-rauta – k-rauta.se

Böcker & tidningar

Adlibris – adlibris.com

Bokus – bokus.com

Akademibokhandeln – akademibokhandeln.se

Storytel – storytel.com

Pocket Shop – pocketshop.se

Kläder B2B

Tingstad – tingstad.com/se-sv

T&S Reklam – tsreklam.se

Medtryck i Sverige – medtryck.se

Nordic Workwear Scandinavia – arbetsbyxor.com

Axon Profil – axonprofil.com

Djur

Arken Zoo – arkenzoo.se

Zoo – zoo.se

Zooplus – zooplus.se

Vetzoo – vetzoo.se

Animail – animail.se

Elektronik

Elgiganten – elgiganten.se

NetOnNet – netonnet.se

Komplett – komplett.se

Webhallen – webhallen.se

Dustin – dustinhome.se

Finans & fintech

Swedbank – swedbank.se

SEB – seb.se

ICA Banken – icabanken.se

iZettle – izettle.se

Danske Bank – danskebank.se

Kläder & mode

Zalando – zalando.se

Ellos – ellos.se

NA-KD – na-kd.com

Bubbleroom – bubbleroom.se

Shop Bestsellers – shop.bestseller.com/se

Kontorstillbehör

inkClub – inkclub.com/se/sv/

Staples – staples.se

Kontorsgiganten – kontorsgiganten.se

Aj Produkter – ajprodukter.se

SwedOffice – swedoffice.se

Mat

Coop – coop.se

MatHem – mathem.se

Mat.se – mat.se

Matsmart – matsmart.se

Linas Matkasse – linasmatkasse.se

Möbler och heminredning

Ikea – ikea.com/se

Chilli – chilli.se

Trademax – trademax.se

Jysk – jysk.se

RoyalDesignroyaldesign.se

Presenter

Partykungen – partykungen.se

CoolStuff – coolstuff.se

Presenter.se – presenter.se

Bluebox – bluebox.se

Roligaprylar – roligaprylar.se

Resor

Ving – ving.se

Tui – tui.se

Apollo – apollo.se

Supersavertravel – supersavertravel.se

Travellink – travellink.se

Skor

Zalando – zalando.se

Feetfirst – feetfirst.se

Footway – footway.se

Scorett – scorett.se

Footish – footish.se

Sport & fritid

Stadium – stadium.se

XXL – xxl.se

Sportamore – sportamore.se

Intersport – intersport.se

Helly Hansen – hellyhansen.se

Skönhet

Kicks – kicks.se

Lyko – lyko.se

Rituals – rituals.com

Eleven – eleven.se

Bangerhead – bangerhead.se

Underhållning & film

Viaplay – viaplay.se

SF Anytime – sfanytime.com/sv

Ticketmaster – ticketmaster.se

Plejmo – plejmo.se

Viagogo – viagogo.se

Digitala hälsotjänster

Kry – kry.se

Min Doktor – mindoktor.se

Doktor24 – doktor24.se

Hälsokraft – halsokraft.se

Doktor.se – doktor.se

Vinnarna inom varje kategori, offentliggörs av juryn
den 30:e augusti, på Hotel At Six i Stockholm.

Kommentarer (0)

Lägg till kommentar

Kommentera

Genom att skicka din kommentar accepterar du att dina personuppgifter behandlas i enlighet med Mynewsdesks Integritetspolicy.