Skip to main content

SM-veckan Helsingborg/Landskrona: onsdagens medaljer

Pressmeddelande   •   Jul 04, 2018 22:41 CEST

På SM-veckans tredje dag i Helsingborg och Landskrona delades det ut medaljer i frisbee, rytmisk gymnastik, simning, boule, bordtennis TTX, skateboard och tyngdlyftning 291 guldmedaljer står på spel på SM-veckan när 52 idrotter avgör sina svenska mästerskap. Här är onsdagens medaljer:

Boule Precisionsskytte DAM Guld Jessica Johansson Coccinelle PC Malmö
Boule Precisionsskytte DAM Silver Berit Sjöberg Kronängs IF Borås
Boule Precisionsskytte DAM Brons Birgitta Nordfors Höganäs BK Helsingborg
Boule Precisionsskytte DAM Brons Linnéa von Eggers Patron BK Kärnan Helsingborg
Boule Precisionsskytte Öppen Guld Lucas Rudin Sörbyängens BK Örebro
Boule Precisionsskytte Öppen Silver Fride Olsén Sörbyängens BK Örebro
Boule Precisionsskytte Öppen Brons Edvard Eriksson Ödenäs IF Ödenäs
Boule Precisionsskytte Öppen Brons Sten Alstander Tjust PC Västervik
Rytmisk gymnastik DTQ Guld Lag Nevis Rytmiska GK Staffanstorp
Rytmisk gymnastik DTQ Silver Lag Solflickornas GF Hägersten
Rytmisk gymnastik DTQ Brons Lag Landskrona Kvinnliga GF Landskrona
Rytmisk gymnastik individuell senior Guld Cassandra Pettersson Örnsköldsviks GK Örnsköldsvik
Rytmisk gymnastik individuell senior Silver Alva Svennbeck GF Uppsalaflickorna Uppsala
Rytmisk gymnastik individuell senior Brons Wilma Mårtensson Landskrona Kvinnliga GF Landskrona
Rytmisk gymnastik senior Guld lag Örnsköldsviks GK Örnsköldsvik
Rytmisk gymnastik senior Silver lag GF Uppsalaflickorna Uppsala
Simning 200m Frisim Damer Para Guld Pernilla Lindberg Föreningen Göteborg Sim Göteborg
Simning 200m Frisim Damer Para Silver Ida Andersson-Wulf Vellinge-Näsets Simklubb Vellinge
Simning 200m Frisim Damer Para Brons Felicia Andersson KFUK-KFUM Kometerna Sundsvall
Simning 1500m Frisim Herrar Guld Victor Johansson Jönköpings simsällskap Jönköping
Simning 1500m Frisim Herrar Silver Kristian Kron Simklubben Neptun Stockholm
Simning 1500m Frisim Herrar Brons Christopher Jedel Mölndals Allmänna simsällskap mölndal
Simning 200m Fjärilsim Herrar Guld Nils Liess Kungsbacka simsällskap Kungsbacka
Simning 200m Fjärilsim Herrar Silver Viktor Fridsjö Järfälla Simsällskap Järfälla
Simning 200m Fjärilsim Herrar Brons Jesper Björk Helsingborgs Simsällskap Helsingborg
Simning 200m Frisim Damer Guld Louise Hansson Helsingborgs Simsällskap Helsingborg
Simning 200m Frisim Damer Silver Hanna Eriksson Jönköpings simsällskap Jönköping
Simning 200m Frisim Damer Brons Jaqueline Hippi Simklubben Neptun Stockholm
Simning 100m Frisim Herrar Para Guld Ludvig Nyrén Säffle simsällskap Säffle
Simning 100m Frisim Herrar Para Silver Tobias Klasson Säffle simsällskap Säffle
Simning 100m Frisim Herrar Para Brons Jesper Andersson Karlstads simsällskap Karlstad
Simning 100m Frisim Herrar Guld Christoffer Carlsen Helsingborgs Simsällskap Helsingborg
Simning 100m Frisim Herrar Silver Robin Andréasson Mölndals Allmänna simsällskap Mölndal
Simning 100m Frisim Herrar Brons Jesper Jonsson Södertörns simsällskap Vårby
Simning 50m Ryggsim Damer Para Guld Maja Reichard Spårvägen Simförening Vällingby
Simning 50m Ryggsim Damer Para Silver Nicola St. Clair Maitland Södertälje Simsällskap Södertälje
Simning 50m Ryggsim Damer Para Brons Agnes Kramer Falkenbergs Simklubb Falkenberg
Simning 50m Ryggsim Damer Guld Ida Lindborg Malmö kappsimningsklubb Malmö
Simning 50m Ryggsim Damer Silver Magdalena Kuras SK Triton Staffanstorp
Simning 50m Ryggsim Damer Brons Eyglo osk Gustafsdottir Simklubben Neptun Stockholm
Simning 200m Bröstsim Herrar Guld Erik Persson Kungsbacka simsällskap Kungsbacka
Simning 200m Bröstsim Herrar Silver Olle Williamsson Helsingborgs Simsällskap Helsingborg
Simning 200m Bröstsim Herrar Brons Daniel Räisänen Täby sim Täby
Simning 200m Bröstsim Damer Guld Sophie Hansson Helsingborgs Simsällskap Helsingborg
Simning 200m Bröstsim Damer Silver Jessica Eriksson Föreningen Uddevalla sim Uddevalla
Simning 200m Bröstsim Damer Brons Vilma Ekström Linköpings allmänna ss Linköping
Simning 4x100m Frisim Damer Sr Guld LAG Helsingborgs s Helsingborg
Simning 4x100m Frisim Damer Sr Silver LAG Linköpings ASS Linköping
Simning 4x100m Frisim Damer Sr Brons LAG Malmö KK Malmö
Frisbee Allround Längd dam Guld Niloofar Mosavar Rahmani KFUM Norrköping Norrköping
Frisbee Allround Längd dam Silver Matilda Ringbom Södertörns FK Handen
Frisbee Allround Längd dam Brons Gohar Mossavarrahmani KFUM Norrköping Norrköping
Frisbee Allround Längd open Guld Tobias Lundberg WIFT Västervik
Frisbee Allround Längd open Silver Edvin Almqvist KFUM Linköping Linköping
Frisbee Allround Längd Open Brons Andreas Karlsson IK Ymer Brämhult
Tyngdlyftning 75 kg dam totalt Guld Lovisa Bundgaard Falu AK Falun
Tyngdlyftning 75 kg dam totalt Silver Michaela Modigh Örebro KK Örebro
Tyngdlyftning 75 kg dam totalt Brons Magdalena Boeg Jensen 421 Crossfit AK Västra Frölunda
Tyngdlyftning 75 kg dam ryck Guld Lovisa Bundgaard Falu AK Falun
Tyngdlyftning 75 kg dam ryck Silver Michaela Modigh Örebro KK örebro
Tyngdlyftning 75 kg dam ryck Brons Mimmi Liwendahl Stockholms AK Stockholm
Tyngdlyftning 75 kg dam stöt Guld Lovisa Bundgaard Falu AK falun
Tyngdlyftning 75 kg dam stöt Silver Magdalena Boeg Jensen 421 Crossfit AK Västra Frölunda
Tyngdlyftning 75 kg dam stöt Brons Michaela Modigh Örebro KK Örebro
Tyngdlyftning 94 kg herr totalt Guld Klas Ekberg Fyshuset SKG gävle
Tyngdlyftning 94 kg herr totalt Silver Benjamin Brathwaite Vega AK Handen
Tyngdlyftning 94 kg herr totalt Brons Max Olivestrand Nordic AK Stockholm
Tyngdlyftning 94 kg herr ryck Guld Benjamin Brathwaite Vega AK Handen
Tyngdlyftning 94 kg herr ryck Silver Klas Ekberg Fyshuset SKG gävle
Tyngdlyftning 94 kg herr ryck Brons Rasmus Olofsson Stockholms AK stockholm
Tyngdlyftning 94 kg herr stöt Guld Klas Ekberg Fyshuset SKG gävle
Tyngdlyftning 94 kg herr stöt Silver Benjamin Brathwaite Vega AK Handen
Tyngdlyftning 94 kg herr stöt Brons Lars Stålberg Upsala TK Uppsala
Tyngdlyftning 90 kg dam totalt Guld Ida Åkerlund Västerås AK Västerås
Tyngdlyftning 90 kg dam totalt Silver Rebecka Holmqvist Mossebergs AK Göteborg
Tyngdlyftning 90 kg dam totalt Brons Cecilia Andersson Vega AK Handen
Tyngdlyftning 90 kg dam ryck Guld Ida Åkerlund Västerås AK västerås
Tyngdlyftning 90 kg dam ryck Silver Rebecka Holmqvist Mossebergs AK Göteborg
Tyngdlyftning 90 kg dam ryck Brons Hanna Jansson Vallentuna TK Vallentuna
Tyngdlyftning 90 kg dam stöt Guld Ida Åkerlund Västerås AK Västerås
Tyngdlyftning 90 kg dam stöt Silver Cecilia Andersson Vega AK Handen
Tyngdlyftning 90 kg dam stöt Brons Rebecka Holmqvist Mossebergs AK Göteborg
Tyngdlyftning ö90 kg dam totalt Guld Paula Junhov Rindberg Stockholms AK Stockholm
Tyngdlyftning ö90 kg dam totalt Silver Matilda Andersson Västerås AK Västerås
Tyngdlyftning ö90 kg dam totalt Brons Terese Karlsson Gävle KK gävle
Tyngdlyftning ö90 kg dam ryck Guld Paula Junhov Rindberg Stockholms AK Stockholm
Tyngdlyftning ö90 kg dam ryck Silver Matilda Andersson Västerås AK Västerås
Tyngdlyftning ö90 kg dam ryck Brons Terese Karlsson Gävle KK gävle
Tyngdlyftning ö90 kg dam stöt Guld Paula Junhov Rindberg Stockholms AK Stockholm
Tyngdlyftning ö90 kg dam stöt Silver Matilda Andersson Västerås AK västerås
Tyngdlyftning ö90 kg dam stöt Brons Terese Karlsson Gävle KK gävle
Tyngdlyftning 105 kg herr totalt Guld Eric Sjödén Upsala TK Uppsala
Tyngdlyftning 105 kg herr totalt Silver Oscar Gillström Allmänna SK Eskilstuna
Tyngdlyftning 105 kg herr totalt Brons John Ellbin Mossbergs AK Göteborg
Tyngdlyftning 105 kg herr ryck Guld John Ellbin Mossebergs AK Göteborg
Tyngdlyftning 105 kg herr ryck Silver Oscar Gillström Allmänna SK Eskilstuna
Tyngdlyftning 105 kg herr ryck Brons Kristoffer Nilsson Fyshuset SKG gävle
Tyngdlyftning 105 kg herr stöt Guld Stefan Ågren Fyshuset SKG gävle
Tyngdlyftning 105 kg herr stöt Silver Eric Sjödén Upsala TK Uppsala
Tyngdlyftning 105 kg herr stöt Brons Oscar Gillström Allmänna SK Eskilstuna
Tyngdlyftning ö105 kg herr totalt Guld Hampus Lithén Trosa Atletik IF trosa
Tyngdlyftning ö105 kg herr totalt Silver Andreas Persson Västerås AK västerås
Tyngdlyftning ö105 kg herr totalt Brons Johan Andersson Örebro kk örebro
Tyngdlyftning ö105 kg herr ryck Guld Hampus Lithén Trosa Atletik IF trosa
Tyngdlyftning ö105 kg herr ryck Silver Emir Kurti Vallentuna TK Vallentuna
Tyngdlyftning ö105 kg herr ryck Brons Viktor Hovlid Väsby AK Upplands väsby
Tyngdlyftning ö105 kg herr stöt Guld Hampus Lithén Trosa Atletik IF trosa
Tyngdlyftning ö105 kg herr stöt Silver Andreas Persson Västerås AK västerås
Tyngdlyftning ö105 kg herr stöt Brons Johan Andersson Örebro KK örebro
Bordtennis TTX Herr Guld Sebastian Lundahl Halmstad BTK Halmstad
Bordtennis TTX Herr Silver Jesper Hedlund BTK Rekord Helsingborg
Bordtennis TTX Herr Brons Pontus Rööse BTK Rekord Helsingborg
Bordtennis TTX Dam Guld Jenifer Jonsson Norrtulls BTK Stockholm
Bordtennis TTX Dam Silver Daniela Moskovits Eslövs PK Eslöv
Bordtennis TTX Dam Brons Mathilda Ekholm Boo KFUM IA Stockholm
Bordtennis TTX Mixed Guld Lundahl/Bucht Halmstad BTK Halmstad
Bordtennis TTX Mixed Silver Hempel/Themnér KFUM Jönköping IA / Bergkvara BTK Jönköping / Bergkvara
Bordtennis TTX Mixed Brons Petersen/Jonsson IFK LUND / Norrtulls BTK Lund / Stockholm
Skateboard Ramp herr Guld Gabbe Viking   Malmö
Skateboard Ramp herr Silver Oscar Anderberg   Malmö
Skateboard Ramp herr Brons William Persson   Göteborg
Skateboard Ramp dam Guld Maite Louisu   Lund
Skateboard Ramp dam Silver Felicia Jakobsson   Falkenberg
Skateboard Ramp Dam Brons Jessica Jansson   Borås
Skateboard Slalom Herr Guld Viking Hadestrand Gothenburg slalom skaters Göteborg
Skateboard Slalom Herr Silver Viktor Hadestrand Gothenburg slalom skaters Göteborg
Skateboard Slalom Herr Brons Mikael Hadestrand Gothenburg slalom skaters Göteborg

Kompletterande medaljer från 2 och 3 juli:

Tyngdlyftning 63 kg dam ryck Guld Daniella Gherman Sörby BoIS Vinslöv
Tyngdlyftning 63 kg dam ryck Silver Jenny Adolfsson Stockholms AK Stockholm
Tyngdlyftning 63 kg dam ryck Brons Lita Söderqvist Sundsvalls AK Sundsvall
Tyngdlyftning 63 kg dam stöt Guld Daniella Gherman Sörby BoIS Vinslöv
Tyngdlyftning 63 kg dam stöt Silver Jenny Adolfsson Stockholms AK Stockholm
Tyngdlyftning 63 kg dam stöt brons Ida Adamsson HAK Greppet Helsingborg
Tyngdlyftning 69 kg dam ryck Guld Alice Mille Västerås AK västerås
Tyngdlyftning 69 kg dam ryck Silver Louise Wickström Falu AK falun
Tyngdlyftning 69 kg dam ryck Brons Caroline Omre Nordic AK Stockholm
Tyngdlyftning 69 kg dam stöt Guld Alice Mille Västerås AK västerås
Tyngdlyftning 69 kg dam stöt Silver Louise Wickström Falu AK falun
Tyngdlyftning 69 kg dam stöt Brons Sophie Jensen Sörby BoIS vinslöv
Tyngdlyftning 85 kg herr ryck Guld Sebastian Fallman Nordic AK Stockholm
Tyngdlyftning 85 kg herr ryck Silver Lee Domthaisong Vilhelmina TK Vilhelmina
Tyngdlyftning 85 kg herr ryck Brons Christofer Eriksson Örebro Citys TLK örebro
Tyngdlyftning 85 kg herr stöt Guld Sebastian Fallman Nordic AK Stockholm
Tyngdlyftning 85 kg herr stöt Silver Rasmus Lindkvist HAK Greppet Helsingborg
Tyngdlyftning 85 kg herr stöt Brons Viktor Drougge Stockholms AK Stockholm
Tyngdlyftning 77 kg herr ryck Guld Hassan Al-Dahhan Nordic AK Stockholm
Tyngdlyftning 77 kg herr ryck Silver Daniel Falk Mossebergs AK Göteborg
Tyngdlyftning 77 kg herr ryck Brons David Börjesson Mossebergs AK Göteborg
Tyngdlyftning 77 kg herr stöt Guld Hassan Al-Dahhan Nordic AK Stockholm
Tyngdlyftning 77 kg herr stöt Silver David Börjesson Mossebergs AK Göteborg
Tyngdlyftning 77 kg herr stöt Brons Victor Ahlm HAK Greppet Helsingborg

Efter SM-veckans tredje dag  har  Stockholm.gått upp i ledningen i medaljligan före Skåne.

Medaljligan, fakta om idrotterna, program och nyheter hittar på på www.smveckan.se. Du följer även SM-veckan på Facebook, Instagram och Twitter @smveckan eller genom att följa #smveckan.

Du kan också ladda ner SM-veckans app där du hittar program, fakta om idrotterna och nyheter.

Riksidrottsförbundet (RF) är paraplyorganisation för hela den svenska idrottsrörelsen. RF:s främsta uppgift är att stödja och företräda våra 71 medlemsförbund (specialidrottsförbund) och leda rörelsen i gemensamma frågor, såväl nationellt som internationellt. Idrottsrörelsen består av 20 000 idrottsföreningar och drygt tre miljoner medlemmar.

SM-veckan arrangeras av Riksidrottsförbundet (RF) i samarbete med berörda specialidrottsförbund (SF) och värdstäderna. Sveriges Television (SVT) är sändande bolag. Syftet med SM-veckan är att under en veckas tid genomföra svenska seniormästerskap i olika idrotter i en och samma stad, huvudort eller region. SM-veckan genomförs vanligtvis varje år, vinter respektive sommar, och ska genomföras på olika orter i Sverige. Syftet är också att öka intresset för svensk idrott och dess olika grenar samt att öka SM-tecknens status. SM-veckan är öppen för RF:s medlemmar, 71 specialidrottsförbund (SF) vilka representerar upp emot 250 olika idrotter (grenar).

Kommentarer (0)

Lägg till kommentar

Kommentera

Genom att skicka din kommentar accepterar du att dina personuppgifter behandlas i enlighet med Mynewsdesks Integritetspolicy.