Skip to main content

SM-veckan i Borås: söndagens medaljer

Pressmeddelande   •   Jul 02, 2017 22:48 CEST

SM-veckan sommar i Borås tredje dag bjöd på bland annat på rafflande finaler i beachvattenpolo och roller derby. Under SM-veckan i Borås står 293 guldmedaljer står på spel i 50 olika idrotter. Här är söndagens medaljörer:

RÄTTELSE: Det blev fel namn på orienteringsskyttets sprint från i söndags. Här är medaljörerna:

01-jul *Orienteringsskytte Sprint D21 GULD Karin Stenback Dalregementets IF Falun
01-jul *Orienteringsskytte Sprint D21 SILVER Carina Svensson Anderstorps OK Anderstorp
01-jul *Orienteringsskytte Sprint D21 BRONS Frida Wallström Göteborg-Majorna OK Göteborg
01-jul *Orienteringsskytte Sprint H21 GULD Martin Jansson Häverödals SK Hallstavik
01-jul *Orienteringsskytte Sprint H21 SILVER Johan Eklöv Tumba-Mälarhöjden OK Stockholm
01-jul *Orienteringsskytte Sprint H21 BRONS Albin Axelsson Mullsjö SOK Mullsjö

Här är söndagens medaljer:

Truppgymnastik Mixed GULD LAG Örebro GF KIF Örebro
Truppgymnastik Mixed SILVER LAG GK Motus-Salto Malmö
Truppgymnastik Mixed BRONS LAG Brommagymnasterna Stockholm
Truppgymnastik Dam GULD LAG Örebro GF KIF Örebro
Truppgymnastik Dam SILVER LAG GT Vikingarna Lidingö
Truppgymnastik Dam BRONS LAG GK Motus-Salto Malmö
Truppgymnastik Herr GULD LAG KFUM Stockholm
Truppgymnastik Herr SILVER LAG Brommagymnasterna Stockholm
Truppgymnastik Herr BRONS LAG GF FRAM Helsingborg
Beachvattenpolo Dam GULD LAG Järfälla Järfälla
Beachvattenpolo Dam SILVER LAG Neptun Stockholm
Beachvattenpolo Dam BRONS LAG LUGI Lightning Malmö
Beachvattenpolo Herr GULD LAG Linköping 1 Linköping
Beachvattenpolo Herr SILVER LAG Polisen Säpo IF Stockholm
Beachvattenpolo Herr BRONS LAG Hellas Masters Hägersten
Kanotpolo Dam GULD LAG Isbrytarna Luleå KF Luleå
Kanotpolo Dam SILVER LAG Linköping KK Linköping
Kanotpolo Dam BRONS LAG Köping KK Köping
Kanotpolo Herr GULD LAG Linköping KK Linköping
Kanotpolo Herr SILVER LAG Isbrytarna Luleå KF Luleå
Kanotpolo Herr BRONS LAG Skellefteå Skellefteå
Rullstolstennis Herr - Singel GULD Niclas Rodhborn Solna TK Solna
Rullstolstennis Herr - Singel SILVER Eric Löf Tabergsdalens TK Norrahammar
Rullstolstennis Herr - Singel BRONS Lars Jernberg USIF Uppsala
Rullstolstennis Herr - Singel BRONS Isak Salomonsson Westerviks TK Västervik
Rullstolstennis Open Dubbel GULD Eric Löf/ Isak Salomonsson Tabergsdalens TK / Westerviks TK Norrahammar/ Västervik
Rullstolstennis Open Dubbel SILVER Pontus Andersson/ Jan Boström Kalmar TK / Västerås-Fridnäs TK Kalmar / Västerås
Rugby Rugby 7' Herr GULD LAG Enköping RK Enköping
Rugby Rugby 7' Herr SILVER LAG Södertälje RK Södertälje
Rugby Rugby 7' Herr BRONS LAG Göteborg RF Göteborg
Rugby Rugby 7' Dam GULD LAG Exiles Ladies Stockholm
Rugby Rugby 7' Dam SILVER LAG Vänersborg RK Vänersborg
Rugby Rugby 7' Dam BRONS LAG Kalmar Södra Rugby Kalmar
Segling (trissjolle) Sprint GULD Björn Sandberg, Linnea Pettersson Jollekappseglarna Västerås Västerås
Segling (trissjolle) Sprint SILVER Magnus Sjögren, Irma Sjögren Värmdö Jolleseglare Värmdö
Segling (trissjolle) Sprint BRONS Klara Wester, Rebecca Netsler Göteborgs kungliga segelsällskap Göteborg
Roller derby LAG GULD LAG Crime City Rollers Malmö
Roller derby LAG SILVER LAG Dock City Rollers Göteborg
Roller derby LAG BRONS LAG Luleå Roller derby Luleå
Olympisk skeet (lerduveskytte) Herr GULD Stefan Nilsson Trelleborgs Jaktskytteklubb Trelleborgs
Olympisk skeet (lerduveskytte) Herr SILVER Marcus Svensson Landskrona-Saxtorps Jaktskytteklubb Landskrona
Olympisk skeet (lerduveskytte) Herr BRONS Leif Fogelberg Fagersta Jaktskytteklubb Fagersta
Olympisk skeet (lerduveskytte) Lag GULD LAG Trelleborgs Jaktskytteklubb Trelleborgs
Olympisk skeet (lerduveskytte) Lag SILVER LAG Oppunda Jaktskytteklubb Katrineholm
Olympisk skeet (lerduveskytte) Lag BRONS LAG Åmålsortens Jaktvårdsförening Åmål
Fridykning DAM - Dynamisk Apnea med fenor GULD Sofia Tapani Juniordykarna Göteborg Göteborg
Fridykning DAM - Dynamisk Apnea med fenor SILVER Nicole Edensbo Juniordykarna Göteborg Göteborg
Fridykning DAM - Dynamisk Apnea med fenor BRONS Emma Åkerrén UDK Tumlaren Uppsala
Fridykning Herr - Dynamisk Apnea med fenor GULD Hans Fogelberg Juniordykarna Göteborg Göteborg
Fridykning Herr - Dynamisk Apnea med fenor SILVER Tomas Jonsson Stockholm Apnea Stockholm
Fridykning Herr - Dynamisk Apnea med fenor BRONS Robin Gunnarsson Linköpings sportdykarklubb Linköping
ULTIMATE FRISBEE Mixed GULD LAG Viksjöfors IF Edsbyn
ULTIMATE FRISBEE Mixed SILVER LAG KFUM Örebro Örebro
ULTIMATE FRISBEE Mixed BRONS LAG SeE6 Ultimate Göteborg
Motocross Sprint Herr GULD Pontus Jönsson Sösdala MK Hässleholm
Motocross Sprint Herr SILVER Viktor Björklund Västerås MK Västerås
Motocross Sprint Herr BRONS Eddie Hjortmarker Kinds MK Svenljunga
Discgolf Open DAM GULD Sofie Sandström Stenungsunds DGC Stenungsund
Discgolf Open DAM SILVER Camilla Grundén FK 360 Göteborg
Discgolf Open DAM BRONS Elin Clarenäs IK Ymer Frisbee Borås
Discgolf Open Herr GULD Anders Swärd Westerviks IFT Västervik
Discgolf Open Herr SILVER Kristian Bengtsson FK 360 Göteborg
Discgolf Open Herr BRONS Henrik Johansen Onsala DGC Onsala
Tyngdlyftning Herrar 94 kg GULD Robert Berg Fyshuset Stockholm
Tyngdlyftning Herrar 94 kg SILVER Mikael Larsson Upsala TK Uppsala
Tyngdlyftning Herrar 94 kg BRONS Benjamin Brathwaite Fit4Life Stockholm
Tyngdlyftning Herrar 105 kg GULD Viktor Ögren Väsby AK Väsby
Tyngdlyftning Herrar 105 kg SILVER Erik Martin Upsala TK Uppsala
Tyngdlyftning Herrar 105 kg BRONS Petter Sluug Vallentuna TK Vallentuna
Tyngdlyftning Herrar +105 kg GULD Stefan Ågren Fyshuset Stockholm
Tyngdlyftning Herrar +105 kg SILVER Hampus Lithén Trosa Atletik IF Trosa
Tyngdlyftning Herrar +105 kg BRONS Mathias Bergman Mossebergs AK Göteborg
Tyngdlyftning Damer 75 kg GULD Ida Åkerlund Falu AK Falun
Tyngdlyftning Damer 75 kg SILVER Mira Lidell Nordic AK Uppsala
Tyngdlyftning Damer 75 kg BRONS Rebecka Holmqvist Mossebergs AK Göteborg
Tyngdlyftning Damer 90kg GULD Paula Junhov Rindberg Stockholms AK Stockholm
Tyngdlyftning Damer 90kg SILVER Kaitlynne Rahner Falu AK Falun
Tyngdlyftning Damer 90kg BRONS Matilda Ågren Norrköpings AK Norrköping
Tyngdlyftning Damer + 90kg GULD Terese Karlsson Gävle KK Gävle
Tyngdlyftning Damer + 90kg SILVER Stina Halvarsson Falu AK Falun
Tyngdlyftning Damer + 90kg BRONS Aida Almasi Borlänge AK Borlänge
Orienteringsskytte Masstart Dam GULD Cajsa Grape Dalregementets IF Falun
Orienteringsskytte Masstart Dam SILVER Frida Wallström Göteborg-Majorna OK Göteborg
Orienteringsskytte Masstart Dam BRONS Annika Björk Dalregementets IF Falun
Orienteringsskytte Masstart Herr GULD Martin Jansson
Häverödals SK
Hallstavik
OrienteringsskytteMasstart HerrSILVERJohan EklövTumba-Mälarhöjden OKStockholm
OrienteringsskytteMasstart HerrBRONSAlbin Axelsson
Mullsjö SOK
Mullsjö
Brottningen Fri stil 57 kg GULDMoshtaba HabibiBK EnvigLomma
Brottningen Fri stil 57 kg SILVERMorteza RahimiBK AthénStockholm
Brottningen Fri stil 57 kg BRONSSulieman QaderiNorrköpings BKNorrköping
Brottningen Fri stil 61 kg GULDLatif KhayriBK AthénStockholm
Brottningen Fri stil 61 kg SILVERHamed MansourBK AthénStockholm
Brottningen Fri stil 61 kg BRONSJafar RezaiHuskvarna AIKHuskvarna
Brottningen Fri stil 65 kg GULDBeknazarali ZhakypovMotala ABKMotala
Brottningen Fri stil 65 kg SILVERNoorali RadBK AthénStockholm
Brottningen Fri stil 65 kg BRONSNoorulah QasemiBorås BKBorås
Brottningen Fri stil 70 kg GULDNonuz BelekovMotala ABKMotala
Brottningen Fri stil 70 kg SILVERKantemir BekarovHusums IF BKSundsvall
Brottningen Fri stil 70 kg BRONSShafi BekhshiBK AthénStockholm
Brottningen Fri stil 74 kg GULDBilal OmarovVästerås BKVästerås
Brottningen Fri stil 74 kg SILVERNajaf AhmadiBK AthénStockholm
Brottningen Fri stil 74 kg BRONSEmil BertzellOskarshamns BKOskarshamn
Brottningen Fri stil 86 kg GULDNaib IlalaldayevHusums IF BKSundsvall
Brottningen Fri stil 86 kg SILVERRashad HuseinAK stålpojkarnaFagersta
Brottningen Fri stil 86 kg BRONSOskar JohanssonVarbergs BoISVarberg
Brottningen Fri stil 97 kg GULDAlbin FridEast IF NorrköpingNorrköping
Brottningen Fri stil 97 kg SILVERSven EngströmHeby BKHeby
Brottningen Fri stil 97 kg BRONSZabihualh AhmadiVärnamo BKVärnamo
Brottningen Fri stil 125 kg GULDFardin AnoshehBK AtlasNyköping
Brottningen Fri stil 125 kg SILVERPeter KovarEast IF NorrköpingNorrköping
Brottningen Fri stil 125 kg BRONSTobias MastokangasVänersborgs ABKVänersborg
Simning50m Bröstsim HerrarGULDJohannes Skagius Sundsvalls Simsällskap Sundsvall
Simning50m Bröstsim HerrarSILVERErik Kähr Helsingborgs Simsällskap Helsingborg
Simning50m Bröstsim HerrarBRONSErik Persson Kungsbacka Simsällskap Kungsbacka
Simning400m Medley DamerGULDJaqueline Hippi Simklubben Neptun Stockholm
Simning400m Medley DamerSILVERFrida Berggren Västerås Simsällskap Västerås
Simning400m Medley DamerBRONSHanna Jörlund Järfälla Simsällskap Järfälla
Simning50m Ryggsim Herrar ParaGULDTobias Klasson Säffle Simsällskap Säffle
Simning50m Ryggsim Herrar ParaSILVERSebastian Karlsson Karlskrona Simsällskap Karlskrona
Simning50m Ryggsim Herrar ParaBRONSAndreas Nordh Osby Simsällskap Osby
Simning50m Ryggsim HerrarGULDJesper Björk Helsingborgs Simsällskap Helsingborg
Simning50m Ryggsim HerrarSILVERPetter Fredriksson Malmö Kappsimningsklubb Malmö
Simning50m Ryggsim HerrarBRONSGustav Hökfelt Simklubben Neptun Stockholm
Simning50m Frisim Damer ParaGULDMaja Reichard Spårvägen Simförening Vällingby
Simning50m Frisim Damer ParaSILVERLina Watz Karlstads Simsällskap Karlstad
Simning50m Frisim Damer ParaBRONSHelena Fältman Täby Sim Täby
Simning50m Frisim DamerGULDSarah Sjöström Södertörns Simsällskap Vårby
Simning50m Frisim DamerSILVERLouise Hansson Helsingborgs Simsällskap Helsingborg
Simning50m Frisim DamerBRONSNathalie Lindborg Malmö Kappsimningsklubb Malmö
Simning400m Frisim HerrarGULDVictor Johansson Jönköpings Simsällskap Jönköping
Simning400m Frisim HerrarSILVERAdam Paulsson Simklubben Elfsborg Borås
Simning400m Frisim HerrarBRONSKristian Kron Helsingborgs Simsällskap Helsingborg
Simning100m Ryggsim Damer ParaGULDAgnes Kramer Falkenbergs Simklubb Falkenberg
Simning100m Ryggsim Damer ParaSILVERIda Andersson-Wulf Vellinge-Näsets Simklubb Vellinge
Simning100m Ryggsim Damer ParaBRONSMalin Lundström Simklubben Ran Malmö
Simning100m Ryggsim DamerGULDMichelle Coleman Spårvägen Simförening Vällingby
Simning100m Ryggsim DamerSILVERIda Lindborg Malmö Kappsimningsklubb Malmö
Simning100m Ryggsim DamerBRONSMiranda Arvidsson Kalmar Simsällskap Kalmar
Simning4x100m Medley Herrar SrGULDLAGHelsingborgs SimsällskapHelsingborg
Simning4x100m Medley Herrar SrSILVERLAGSimklubben Neptun Stockholm
Simning4x100m Medley Herrar SrBRONSLAGHelsingborgs SimsällskapHelsingborg
Simning4x200m Frisim Damer SrGULDLAGSpårvägen SFVällingby
Simning4x200m Frisim Damer SrSILVERLAGHelsingborgs S Helsingborg
Simning4x200m Frisim Damer SrBRONSLAGJönköpings SSJönköping
Rodd8 med styrman DamerGULDAnna Winnberg, Jessica Gunnarsson, Therese Jönsson, Annie Holmström, Hanna Larsson, Bea Persson, Emma Karlsson, Moa Johansson, Edvin PerssonHalmstads GRFHalmstad
Rodd9 med styrman DamerSILVERFanny Fridèn, Cornelia Fridén, Samatha Fernandez, Josefine West,Carina Wilgotson, Maria Wilgotson, Julia Gillberg, Alexandra Johansson, Ulla HellénÖresjö SSBorås
RoddSingelsculler HerrarGULDDennis GustavssonHöganäs RFHöganäs
RoddSingelsculler HerrarSILVERGustav ArvidssonHelsingborgHelsingborg
RoddSingelsculler HerrarBRONSAhmet RapiHammarby RoddStockholm
RoddSingelsculler DamerGULDLovisa Claesson Öresjö SSBorås
RoddSingelsculler DamerSILVERAnnie Svensson Falkenbergs RKFalkenberg
RoddSingelsculler DamerBRONSLovisa Wallin Falkenbergs RKFalkenberg
RoddEnkelåra 4 Herrar GULDRasmus Melin, Henrik Winnberg, Tobias Karlsson, Fredrik KlintforsHalmstads GRFHalmstad
RoddEnkelåra 4 Herrar SILVERDouglas Bergqvist, Albin Andersson, Alexander Young, Samuel KarlssonMölndals RKMölndal
RoddEnkelåra 4 Herrar BRONSHans Augustsson, Per Lövsenger, Roger Johansson, Jan KettilÖresjö SSBorås
RoddDubbelsculler HerrarGULDArash Arastoupour, Haidar Rasheid Stockholms RFStockholm
RoddDubbelsculler HerrarSILVERSigvard Eriksson, Jonathan Engström Öresjö SSBorås
RoddDubbelsculler HerrarBRONSJörgen Nilsson, Magnus Thompson Mölndals RKMölndal
RoddDubbelsculler DamerGULDMoa Johansson, Emma Karlsson Halmstads GRFHalmstad
RoddDubbelsculler DamerSILVEREbba Einarsson, Sascha Andersson Falkenbergs RKFalkenberg
RoddDubbelsculler DamerBRONSFanny Fridèn, Cornelia Fridén Öresjö SSBorås
RoddEnkelårad dubbel HerrarGULDJörgen Nilsson, Magnus Thompsson Mölndals RKMölndal
RoddEnkelårad dubbel HerrarSILVERKnut Andersson, Axel Hagman Höganäs RFHöganäs
RoddSculler 4 HerrarGULDJoakim Lindberg, Joakim Swahn, Mikael Werner, Thony Boström Vänersborgs RKVänersborg
RoddSculler 4 HerrarSILVERNiclas Anderson, Kristoffer Karlsson, Oscar Gyllensten, Göran HedenbergMöndals RKMölndal
RoddSculler 4 HerrarBRONSSigvard Eriksson, Jonathan Engström, Oscar Claesson, Karl StåhlbergÖresjö SSBorås
RoddSingelsculler Lättvikt HerrarGULDAhmet Rapi Hammarby RoddStockholm
RoddSingelsculler Lättvikt HerrarSILVERJulian Abuzeni Jönköpings RSJönköping
RoddSingelsculler Lättvikt HerrarBRONSRasmus Melin Halmstads GRFHalmstad
RoddSculler 4 DamerGULDEbba Einarsson, Lovisa Wallin, Sascha Andersson, Annie Svensson Falkenbergs RKFalkenberg
RoddSculler 4 DamerSILVERHanna Larsson, Bea Persson, Emma Karlsson, Moa Johansson Halmstads GRFHalmstad
RoddSculler 4 DamerBRONSMaria Wilgotson, Carina Wilgotson, Alexandra Johansson, Fanny FridénÖresjö SSBorås
Rodd8 med styrman Herrar GULDHans Augustsson; Krister Jonsson, Jonathan Engström, Oscar Claesson, Karl Ståhlberg, Jan Kettil, Roger Johansson, Per Lövsenger, Ulla HellénÖresjö SSBorås
Rodd9 med styrman Herrar SILVERNiclas Anderson, Oscar Gyllensten, Alexander Young, Samuel Karlsson, Jörgen Nilsson, Magnus Thompson, Kristoffer Karlsson, Göran Hedenberg, William Källström-OkdahlMölndals RKMölndal
Rodd10 med styrman Herrar BRONSRasmus Melin, Tim Block, Daniel Böcker, Fredrik Klintefors, Henrik Winnberg, Tobias Karlsson, Olle Andersson, Fabian Mueller, Edvin PerssonHalmstads GRFHalmstad

Stockholms län leder alltjämt medaljligan efter tre dagar. Hela medaljligan följer du på smveckan.se

Där finns även tidsprogram, information om deltagande idrotter resultat och mycket mer.

Följ även SM-veckan på Facebook, Instagram och Twitter (@smveckan #smveckan) eller ladda ner SM-veckans app.

SM-veckan arrangeras av Riksidrottsförbundet och värdstaden som genomförs i samarbete med berörda specialidrottsförbund. Sveriges Television är sändande bolag. Syftet med SM-veckan är att under en veckas tid, i en och samma stad, genomföra svenska mästerskap i olika idrotter. SM-veckan ska återkomma varje år, vinter och sommar, och ska genomföras på olika orter i Sverige. Syftet är också att öka intresset för svensk idrott och dess olika grenar samt att öka SM-tecknens status. SM-veckan är öppen för de 71 specialidrottsförbund (SF) som är medlemmar i RF.

Kommentarer (0)

Lägg till kommentar

Kommentera

Genom att skicka din kommentar accepterar du att dina personuppgifter behandlas i enlighet med Mynewsdesks Integritetspolicy.