Skip to main content

SM-veckan i Piteå: fredagens medaljer

Pressmeddelande   •   Jan 29, 2016 20:56 CET

Medaljregnet fortsätter över Piteå När veckan är slut ska 103 svenska mästare korats i 15 olika idrotter. Här är fredagens medaljer:

Guld:

Lisa Andersson Skicross Damer Gävle Alpina Gävle
Viktor Andersson Skicross Herrar Vemdalens IF Härjedalens
       
Joacim Nymann Cykeltrial   Kinds GoGreen CK Borås
Eddie Karlsson X-trial   Kungsbacka TK Kungsbacka
       
Yoseph Jebril Taekwondo Kyorogi-54 herr KFUK KFUM Malmö TDK Malmö
Tävling ej genomförd Taekwondo Kyorogi-58 herr    
Roberto Feldt Taekwondo Kyorogi-63 herr KFUK KFUM Malmö TDK Malmö
Ali Khavari Taekwondo Kyorogi-68 herr WTF Lejon Göteborg
David Lindström Taekwondo Kyorogi-74 herr Soo Shim TKD Klubb Skellefteå
Niklas Kovacecic Taekwondo Kyorogi-80 herr KFUK KFUM Malmö TDK Malmö
Samuel Westermark Taekwondo Kyorogi-87 herr Soo Shim TKD Klubb Skellefteå
Mikael Olsson Taekwondo Kyorogi+87 herr Östermalms Hapk & TKD Stockholm
Marcelina Lesniewicz Taekwondo Kyorogi-49 dam KFUK KFUM Malmö TDK Malmö
Magdalena Fernlund Taekwondo Kyorogi-53 dam Soo Shim TKD Klubb Skellefteå
Jennifer Ågren Taekwondo Kyorogi-57 dam Soo Shim TKD Klubb Skellefteå
Caroline Persson Taekwondo Kyorogi-62 dam Soo Shim TKD Klubb Skellefteå
Elina Källsved Taekwondo Kyorogi-67 dam Soo Shim TKD Klubb Skellefteå
Elin Johansson Taekwondo Kyorogi-73 dam Soo Shim TKD Klubb Skellefteå
     
Miia Grändås Koefficient Styrkelyft Dam 52 Örebro KK Örebro
Ingen guldmedalj Koefficient Styrkelyft Dam 57    
Emma Johansson Styrkelyft Dam 63 Nora AK Nora
Ingen guldmedalj Koefficient Styrkelyft Dam 72    
Frida Wik Styrkelyft Dam 84 Sundbybergs TK Sundbyberg
Thomas Wuffeld Koefficient Styrkelyft Herr 59 Sundsvalls AK Sundsvall
Jonas Telegin Styrkelyft Herr 66 Nora AK Nora
Ingen guldmedalj Koefficient Styrkelyft Herr 74    
Linus Hedberg Styrkelyft Herr 83 Sundbybergs TK Sundbyberg
Tommy Johansson Styrkelyft Herr 93 Nora AK Nora
Erik Gunhamn Styrkelyft Herr 105 Kalmar AK Kalmar
Ingen guldmedaljör Styrkelyft Herr 120    
Fredrik Svensson Styrkelyft Herr 120+ Sundsvalls AK Sundsvall


Silver:

Alexandra Edebo Skicross Damer IFK Mora Alpina Klubb Mora
Michael Forslund Skicross Herrar IFK Mora Alpina Klubb Mora
       
Alexander Carlsson Cykeltrial   Kinds GoGreen CK Borås
Marcus Eliasson X-trial   BMK Uddevalla Uddevalla
       
Peerasak Chonboon Taekwondo Kyorogi-54 herr Östermalm Hapk.&TKD Stockholm
Tävling ej genomförd Taekwondo Kyorogi-58 herr    
Fredrik Glimmark Taekwondo Kyorogi-63 herr Östermalm Hapk.&TKD Stockholm
Habibi Faradin Taekwondo Kyorogi-68 herr JSK Stockholm
Tobias Bjerkvall Taekwondo Kyorogi-74 herr Soo Shim TKD Klubb Skellefteå
Johan Fahalander Taekwondo Kyorogi-80 herr Ham Kae Kwan TKD Klubb Umeå
Philip Johansson Taekwondo Kyorogi-87 herr KFUK KFUM Malmö TKD Malmö
Waqibeen Baktach Taekwondo Kyorogi+87 herr WTF Lejon TKD Göteborg
Sameh Zaibi Taekwondo Kyorogi-49 dam Team REI Botkyrka
Johanna Haugland Taekwondo Kyorogi-53 dam Ham Kae Kwan TKD Klubb Umeå
Tilda Larsson Taekwondo Kyorogi-57 dam Soo Shim TKD Klubb Skellefteå
My Gejdner Taekwondo Kyorogi-62 dam Helsingborgs Kampsportsklubb Helsingborg
Matilda Norberg Taekwondo Kyorogi-67 dam Soo Shim TKD Klubb Skellefteå
Casandra Ikonen Taekwondo Kyorogi-73 dam KFUK KFUM Malmö TKD Malmö
     
Ingen silvermedalj Koefficient Styrkelyft Dam 52    
Angelica Brage Koefficient Styrkelyft Dam 57 Luleå AK Luleå
Johanna Silverwall Styrkelyft Dam 63 Sundsvalls AK Sundsvall
Ingen silvermedalj Koefficient Styrkelyft Dam 72    
Katarina Ruus Styrkelyft Dam 84 ASK Eskilstuna Eskilstuna
Ingen silvermedalj Koefficient Styrkelyft Herr 59    
Robin Wellander Styrkelyft Herr 66 Jokkmokks SLK Jokkmokk
Viktor Arbhede Koefficient Styrkelyft Herr 74    
Ahmed Gliza Styrkelyft Herr 83 Örebro KK Örebro
Andreas Lind Styrkelyft Herr 93 Sundsvalls AK Sundsvall
Joakim Lakso Styrkelyft Herr 105 Luleå AK Luleå
Ingen silvermedaljör Styrkelyft Herr 120    
P-O Larsson Styrkelyft Herr 120+ Örebro KK Örebro

Brons:

Veronica Edebo Skicross Damer IFK Mora Alpina Klubb Mora
Alexander Lindqvist Skicross Herrar IFK Mora Alpina Klubb Mora
       
Tobias Hult Cykeltrial   OK Dainon Nyköping
Daniel Andersson X-trial   Ale TK Ale
       
Christoffer Lindberg Taekwondo Kyorogi-54 herr Soo Shim TKD Klubb Skellefteå
Tävling ej genomförd Taekwondo Kyorogi-58 herr    
Rhamat Kurbani Taekwondo Kyorogi-63 herr Taekwondo Klubb Viking Haninge
Max Blom Taekwondo Kyorogi-63 herr Soo Shim TKD Klubb Skellefteå
Alexander Bjerkevall Taekwondo Kyorogi-68 herr Soo Shim TKD Klubb Skellefteå
Linus Sjödin Taekwondo Kyorogi-68 herr Soo Shim TKD Klubb Skellefteå
Arber Azemi Taekwondo Kyorogi-74 herr KumGang Trollhättan Trollhättan
Mahdi Nuri Taekwondo Kyorogi-74 herr KFUK KFUM Malmö TDK Malmö
Peter Edholm Taekwondo Kyorogi-80 herr Ham Kae Kwan TKD Umeå
Jairo Gomez Taekwondo Kyorogi-80 herr Haga Göteborg
Nematullah Mohammad Taekwondo Kyorogi-87 herr KFUK KFUM Malmö TDK Malmö
Björn Johansson Taekwondo Kyorogi-87 herr KSA Västerås Västerås
Ingen bronsmedaljör Taekwondo Kyorogi+87 herr    
Ingen bronsmedaljör Taekwondo Kyorogi-49 dam    
Djanet Beraki Taekwondo Kyorogi-53 dam Ham Kae Kwan TKD Umeå
Alva Lundqvist Taekwondo Kyorogi-53 dam Soo Shim TKD Klubb Skellefteå
Tina Zorko Taekwondo Kyorogi-57 dam KumGang Trollhättan Trollhättan
Donia Kaidi Taekwondo Kyorogi-57 dam Kaidi Taekwondo Göteborg
Ingen bronsmedaljör Taekwondo Kyorogi-62 dam    
Ingen bronsmedaljör Taekwondo Kyorogi-67 dam    
Sara Zederfeldt Taekwondo Kyorogi-73 dam KFUK KFUM Malmö TDK Malmö
     
Ingen bronsmedalj Koefficient Styrkelyft Dam 52    
Ingen bronsmedalj Koefficient Styrkelyft Dam 57    
Anja Keränen Styrkelyft Dam 63 Katrineholms AK Katrineholm
Elina Rönnqvist Koefficient Styrkelyft Dam 72 Öjeby AK Piteå
Carolina Hinnerson Styrkelyft Dam 84 Öjeby AK Piteå
Ingen bronsmedaljör Styrkelyft Herr 59    
Ingen bronsmedaljör Styrkelyft Herr 66    
Ingen bronsmedaljör Styrkelyft Herr 74    
Kristian Möller Styrkelyft Herr 83 Falkenbergs KK Falkenberg
Styrkelyft Herr 93    
John Börjesson Styrkelyft Herr 105 Westbo AK Gislaved
Ingen bronsmedaljör Styrkelyft Herr 120    
Ingen bronsmedaljör Styrkelyft Herr 120+    

Håll koll på programmet, tävlingarna och idrotterna på wwwsmveckan.se eller följ SM-veckan i sociala medier.

SM-veckan arrangeras av Riksidrottsförbundet och värdstaden som genomförs i samarbete med berörda specialidrottsförbund. Sveriges Television är sändande bolag. Syftet med SM-veckan är att under en veckas tid, i en och samma stad, genomföra svenska mästerskap i olika idrotter. SM-veckan ska återkomma varje år, vinter och sommar, och ska genomföras på olika orter i Sverige. SM-veckan är öppen för de 71 specialidrottsförbund (SF) som är medlemmar i RF.

Kommentarer (0)

Lägg till kommentar

Kommentera