Skip to main content

SM-veckan i Söderhamn: lördagens medaljer (komplett lista)

Pressmeddelande   •   Feb 05, 2017 14:43 CET

Här kommer den kompletta listan från lördagens tävlingar på SM-veckan i Söderhamn.

Guld:

Viksjöfors IF Frisbeesport Ultimate Open Herrar Viksjöfors IF Ovanåker
Valkyria (Stockholm UC) Frisbeesport Ultimate Open Damer Valkyria (Stockholm UC) Stockholm
       
Jennie Öberg, Sofia Henriksson, Charlotte Kalla Längdskidor D21 stafett Piteå elit SK Piteå
Jesper Nyström, Simon Andersson, Oskar svensson Längdskidor H21 stafett FalunBorlänge SK lag1 Falun
       





Angelica Brage Styrkelyft Dam 57 Luleå AK Luleå
Matilda Vilmar Styrkelyft Dam 63 Sundbybergs TK Sundbyberg
Elina Rönnqvist Styrkelyft Dam 72 Öjeby AK Piteå
Susanna Rombing Styrkelyft Dam 84 Katrineholm AK Katrineholm
Ingen Tävling Styrkelyft Herr 59 Ingen Tävling Ingen Tävling
Jonas Telégin Styrkelyft Herr 66 Nora AK Nora
Andreas Fors Styrkelyft Herr 74 HAK Greppet Helsingborg
Alexander Eriksson Styrkelyft Herr 83 Sundbybergs TK Sundbyberg
Oliver Dahlkvist Styrkelyft Herr 93 HAK Greppet Helsingborg
Erik Gunham Styrkelyft Herr 105 Kalmar AK Kalmar
Mikael Åhlin Styrkelyft Herr 120 Nora AK Nora
Robert Ericsson Styrkelyft Herr 120+ Lindesberg KK Lindesberg
     
BK Hallandia Bowling Damer Lag BK Hallandia Halmstad
BK Jösse2 Bowling Herrar lag BK Jösse 2 Arvika
     
     
Uppsala Bugg & Swing Danssport Lag SM Uppsala Bugg & Swing Uppsala
David Kaleta & Frida Steffensen Danssport SM 10-Dans Danceclub Team Gothenburg Elite Dance Göteborg
Malin Larsson & Angelica Nilsson Rullstolsdans Bugg
Malin Larsson & Angelica Nilsson Rullstolsdans Vals
       
Mikael Henriksson Draghund SM 1A Sundsvalls BK Sundsvall
Jörgen Pettersson Draghund SM 1B Sollefteå DHK Sollefteå
Cajsa Grape Draghund SW 1A Falu DHK Falun
Emelie Eriksson Draghund SW 1B Sundsvalls BK Sundsvall
       
Joacim Nymann Cykeltrial H Kinds GoGreen CK Borås
Eddie Karlsson X-trial H Kungsbacka TK Kungsbacka
     

Silver:

KFUM Örebro Frisbeesport Utimate Open Herrar KFUM Örebro Örebro
KFUM Örebro Frisbeesport Utimate Open Damer KFUM Örebro Örebro
Linn Sömskar, Sofie Elebro, Jonna Sundling Längdskidor D21 stafett IFK Umeå lag 1 Umeå
Simon Lageson, Edvard Sundman, Jens Burman Längdskidor H21 stafett Åsarna IK lag 1 Berg




Monika Smådahl Styrkelyft Dam 57 Westbo AK Gislaved
Sofia Sundblad Styrkelyft Dam 63 Fyshuset Gävle Gävle
Johanna Israelsson Styrkelyft Dam 72 Malmbergets AIF Gällivare
Frida Wik Styrkelyft Dam 84 Sundbybergs TK Sundbyberg
Styrkelyft Herr 59    
Pasi Orha Styrkelyft Herr 66 Katrineholm AK Katrineholm
Ingen utdelning Styrkelyft Herr 74 Ingen utdelning Ingen utdelning
Linus Hedberg Styrkelyft Herr 83 Sundbybergs TK Sundbyberg
Lars Höglander Styrkelyft Herr 93 Västra AK Karlskoga
Marcus Denke Styrkelyft Herr 105 Westbo AK Gislaved
Mikael Folkesson Styrkelyft Herr 120 Katrineholm AK Katrineholm
P-O Larsson Styrkelyft Herr 120+ Örebro KK Örebro
     
X-Calibur BK Bowling Damer Lag X-Calibur Göteborg
BK Jösse 1 Bowling Herrar lag BK Jösse 1 Arvika
     
Borås DF Lag 1 Danssport Lag SM Borås DF Lag 1 Borås
Sam Fakhraie & Fanny Sandegren Danssport SM 10-Dans Birka Dansklubb Stockholm
Cevin Rosén & Lena Rosén Rullstolsdans Bugg
Cevin Rosén & Lena Rosén Rullstolsdans Vals
       
Lars-Åke Blom Draghund SM 1A Södra Dalarnas DHK Säter
Gustav Bivstedt Draghund SM 1B Sv. Riesenschauzerklubben Karlskoga
Angelica Saur Draghund SW 1A Sundsvalls BK Sundsvall
Helene Myhrberg Draghund SW 1B Södra Dalarnas DHK Säter
       
Tobias Hult Cykeltrial H CK Dainon Nyköping

Brons:

Grid (Stockholm UC) Frisbeesport Ultimate Open Herrar Grid (Stockholm UC) Stockholm
Uppsala FDK Frisbeesport Ultimate Open Damer Uppsala FDK Uppsala
Frida Hallquist, Emma Wikén, Ida Ingmarsdotter Längdskidor D21 stafett Åsarna IK lag 1 Berg
Eddie Edström, Anders Svanebo, Anders Jonsson Längdskidor H21 stafett Stockviks SF lag 1 Sundsvall




Elenora Berglund Styrkelyft Dam 57 Örebro KK Örebro
Inte utdelat Styrkelyft Dam 63 Inte utdelat Inte utdelat
Inte utdelat Styrkelyft Dam 72 Inte utdelat Inte utdelat
Alexandra Svanhem Styrkelyft Dam 84 Malmberget AIF Gällivare
Styrkelyft Herr 59
Inte utdelat Styrkelyft Herr 66 Inte utdelat Inte utdelat
Inte utdelat Styrkelyft Herr 74 inte utdelat Inte utdelat
Andre Johansson Styrkelyft Herr 83 Kiruna AK Kiruna
Inte utdelat Styrkelyft Herr 93 inte utdelat inte utdelat
Pelle Zackrisson Styrkelyft Herr 105 Sundsvalls AK Sundsvall
Tobias Ackewald Styrkelyft Herr 120 Nässjö AMK Nässjö
Inte utdelat Styrkelyft Herr 120+ inte utdelat inte utdelat
     
BK Skrufscha Bowling Damer Lag BK Skrufscha Vänersborg
Team Allingsås BC Bowling Herrar lag Team Allingsås BC Alingsås
     
Borås DF Lag 2 Danssport Lag SM Borås DF Borås
Oskar Gedin & Julia Hallberg Danssport SM 10-Dans Birka Dansklubb Stockholm
Lars Dahlström & Elin Axelsson Rullstolsdans Bugg
Magnus Kindåker & Therese Arvidsson Rullstolsdans Vals
       
Timo Silvola Draghund SM 1A Hällefors BK Hällefors
Bjarne Rikardsson Draghund SM 1B Falu DHK Falun
Hanna Bergman Draghund SW 1A Falu DHK Falun
Maria Wickholm Draghund SW 1B Svenska Dalmantinersällskapet Strängnäs
        
Alexander Karlsson Cykeltrial H Hawkhills TK Laholm

Mer nformation om idrotterna finns på www.smveckan.se

Ladda även ner SM-veckans app. Håll också koll på hur det går för Sveriges län i länsmedaljligan, som du hittar på www.smveckan.se. 

SM-veckan arrangeras av Riksidrottsförbundet och värdstaden som genomförs i samarbete med berörda specialidrottsförbund. Sveriges Television är sändande bolag. Syftet med SM-veckan är att under en veckas tid, i en och samma stad, genomföra svenska mästerskap i olika idrotter. SM-veckan ska återkomma varje år, vinter och sommar, och ska genomföras på olika orter i Sverige. SM-veckan är öppen för de 71 specialidrottsförbund (SF) som är medlemmar i RF

Kommentarer (0)

Lägg till kommentar

Kommentera