Skip to main content

SM-veckan i Söderhamn: söndagens medaljer

Pressmeddelande   •   Feb 05, 2017 19:46 CET

SM-veckan vinter i Söderhamn bjöd på både folkfest och idrottsfest och är nu till ända. Alla medaljerna i de 20 idrotterna är nu fördelade. Medaljligan blev otroligt jämn men vanns till slut av Stockholm tätt följt av Norrbotten.

Guld:

Michael Olander Rallycross Super Nationell MK Team Westom Arvika
Mitchell DE Jong Rallycross SuperCar Lites MK Speed Nynäshamn
Mikael Wikström & Lennart Nilsson RallySprint 4 WD NMS Boden Boden
Pontus Åhman & Filip Wernefur Rallysprint 2 WD Almunge MK Uppsala
   
Leksand BSK Softboll Leksand BSK Leksand
   
Charlotte Kalla Längdskidor D 21 Skiathlon 15 Piteå Elit SK Piteå
Marcus Hellner Längdskidor H 21 Skiathlon 30 Gellivare Skidallians Gällivare
Charlotte Kalla, Jennie Öberg, Sofia Henriksson Längdskidor D 21 Skiathlon 15 Lag Piteå Elit SK Lag 1 Piteå
Jens Burman, Simon Lageson, Edvard Sundman Längdskidor H 21 Skiathlon 30 Lag Åsarna IK Lag1 Berg
   
Lily Li Jujutsu Dam 55 IKSU Umeå
Karl Dahlgren Jujutsu Herr 62 IKSU Umeå
Erik Nilsson Jujutsu Herr 69 Skiftingeskolans Skol IF Eskilstuna
Fredrik Widegren Jujutsu Herr 77 Nacka Dojo Nacka
William Seth-Wenzel Jujutsu Herr 85 Nacka Dojo Nacka
Lars Karlsson Jujutsu Herr 94 Linköpings Budoklubb Linköping



   
Lovisa Ljungström Brottning Dam 48 Helsingborg WT Helsingborg
Fredrika Pettersson Brottning Dam 53 Klippans BK Klippan
Sofia Mattson Brottning Dam 55 Gällivare SK Gällivare
Elin Nilsson Brottning Dam 58 Helsingborg WT Helsingborg
Johanna Lindborg Brottning Dam 60 Helsingborg WT Helsingborg
Moa Nygren Brottning Dam 63 Helsingborg WT Helsingborg
Henna Johansson Brottning Dam 69 Gällivare SK Gällivare
Jenny Fransson Brottning Dam 75 Klippans AK Klippan
Joakim Fagerlund Brottning Herr 59 Huddinge BK Hudddinge
Houssam Omar Brottning Herr 66 Gällivare SK Gällivare
Khalid Kerchiyev Brottning Herr 71 Västerås BK Västerås
Manfred Edsberg Brottning Herr 75 Falköpings ABK Falköping
Alex Kessidis Brottning Herr 80 Huddinge BK Hudddinge
Zakarias Berg Brottning Herr 85 Huddinge BK Hudddinge
Pontus Lundh Brottning Herr 98 Arboga AK Arboga
Johan Eurén Brottning Herr 130 Örgryte BF Göteborg
       
Sandrine Quignaudon Styrkelyft Dam 47 Bänkpress Sundbybergs TK Sundbyberg
Inte utdelat Styrkelyft Dam 52 Bänkpress    
Inte utdelat Styrkelyft Dam 57 Bänkpress    
Karolina Arvidsson Styrkelyft Dam 63 Bänkpress Örebro KK Örebro
Emma Johansson Styrkelyft Dam 72 Bänkpress Nora AK Örebro
Sofie Josefsson Styrkelyft Dam 84 Bänkpress Sundsvalls AK Sundsvall
Sandra Lönn Styrkelyft Dam +84 Bänkpress Borlänge AK Borlänge
Lars-Gunnar Hedlund Styrkelyft Herr 59 Bänkpress Skellefteå AK Skellefteå
Magnus Aarhus Styrkelyft Herr 66 Bänkpress Örebro KK Örebro
Amit Selberg Styrkelyft Herr 74 Bänkpress Sundsvalls AK Sundsvall
Joakim Wång Styrkelyft Herr 83 Bänkpress Katrineholm AK Katrineholm
Mikael Lundin Styrkelyft Herr 93 Bänkpress Sundsvalls AK Sundsvall
Mattias Ivarsson Styrkelyft Herr 105 Bänkpress Lerums AK Lerum
Per Nilsson Styrkelyft Herr 120 Bänkpress Sundbybergs TK Sundbyberg
Niklas Pettersson Styrkelyft Herr 120+ Bänkpress Hassela Powerliftning Nordanstig

Silver:

Urban Bergström Rallysprint Super Nationell Tväråns IF Älvsbyn
Alexander Westlund Rallysprint SuperCar Lites Gestrike Racing Team Sandviken
Mattias Adielsson & Andreas Johansson Rallycross 4 WD Göteborgs MF Göteborg
Martin Lundquist &Andreas Jaakkonen Rallycross 2 WD Fagersta MK Fagersta
   
Skövde BSK Softboll Skövde BSK Skövde
   
Stina Nilsson Längdskidor D 21 Skiathlon 15 IFK Mora Mora
Jens Burman Längdskidor H 21 Skiathlon 30 Åsarna IK Berg
Stina Nilsson, Helene Söderlund, Ida Lindkvist Längdskidor D 21 Skiathlon 15 Lag IFK Mora Lag 1 Mora
Anders Svanebo, Anders Jonsson, Eddie Edström Längdskidor H 21 Skiathlon 30 Lag Stockviks SF Lag 1 Sundsvall
   
Matilda Frycklund Jujutsu Dam 55 IKSU Umeå
Claes Gåse Jujutsu Herr 62 Dynamix Köping Köping
Adam Billger Jujutsu Herr 69 Budoklubben Shindo Mölndal Mölndal
Jonas Lund Jujutsu Herr 77 Söderskogs IF Lund
Fredrik Widegren Jujutsu Herr 85 Nacka Dojo Nacka
Zeb Rydberg Jujutsu Herr 94 Karlstad Kampsportförening Karlstad




   
Ida Näslund Brottning Dam 48 Gällivare SK Gällivare
Emma Brobeck Brottning Dam 53 Helsingborg WT Helsingborg
Daniela Lundström Brottning Dam 55 Arboga AK Arboga
Emma Johansson Brottning Dam 58 BK Ore Hässleholm
Emmy Mared Brottning Dam 60 Klippans BK Klippan
Olivia Henningsson Brottning Dam 63 Helsingborg WT Helsingborg
Alexandra Sandahl Brottning Dam 69 Helsingborg WT Helsingborg
Emma Weberg Brottning Dam 75 Falköpings ABK Falköping
Emil Sundberg Brottning Herr 59 Lidköpings AS Lidköping
Simon Erlandsson Brottning Herr 66 BK Pan Sjöbo
Besnik Shala Brottning Herr 71 Falköpings ABK Falköping
Anders Hallbäck Brottning Herr 75 IK Sparta Malmö
Axel Modig Brottning Herr 80 Örgryte BF Göteborg
Jonas Plato Brottning Herr 85 Ballingslöv BK Hässleholm
Anton Eurén Brottning Herr 98 Örgryte BF Göteborg
Sebastian Lönnborn Brottning Herr 130 BK Pan Sjöbo
       
Inte Utdelat Styrkelyft Dam 47 Bänkpress    
Inte Utdelat Styrkelyft Dam 52 Bänkpress    
Inte Utdelat Styrkelyft Dam 57 Bänkpress    
Louice Persson Styrkelyft Dam 63 Bänkpress Sundbybergs TK Sundbyberg
Jessika Lowe Styrkelyft Dam 72 Bänkpress HAK Greppet Helsingborg
Frida Wik Styrkelyft Dam 84 Bänkpress Sundbybergs TK Sundbyberg
Elin Porath Styrkelyft Dam +84 Bänkpress Säffle AK Säffle
Inte Utdelat Styrkelyft Herr 59 Bänkpress
Tahvo Jauhojärvi Styrkelyft Herr 66 Bänkpress ASK Eskilstuna Eskilstuna
Magnus Carlsson Styrkelyft Herr 74 Bänkpress Göteborg KK Göteborg
Tommy Krantz Styrkelyft Herr 83 Bänkpress Bollnäs SK Bollnäs
Simon Svedin Styrkelyft Herr 93 Bänkpress Sundsvalls AK Sundsvall
Otto Bergman Styrkelyft Herr 105 Bänkpress Lidingö AK Lidingö
Markus Larsson Styrkelyft Herr 120 Bänkpress Kiruna AK Kiruna
Martin Andersson Styrkelyft Herr 120+ Bänkpress Håbo AK Håbo

Brons:

Rickard Fallberg Rallysprint Sprint Super Nationell NMS Boden Boden
Sondre Evjen Rallysprint Sprint SuperCar Lites NMK Gol Norge
Jacob Jansson & Stefan Gustavsson Rallycross 4 WD MK Kopparberg Ljusnarsberg
Jonas Johansson & Malin Strömberg Rallycross 2 WD MK Ran Askersund Askersund
   
Enköping BSK Softboll Enköping BSK Enköping
   
Emma Wikén Längdskidor D 21 Skiathlon 15 Åsarna IK Berg
Anders Svanebo Längdskidor H 21 Skiathlon 30 Stockviks SF Sundsvall
Linn Sömskar, Rebecca Öhrn, Sofie Elebro Längdskidor D 21 Skiathlon 15 Lag IFK Umeå Umeå
Viktor Brännmark, Johan Häggström, Mikael Norberg Längdskidor H 21 Skiathlon 30 Lag Piteå Elit SK Lag 1 Piteå
   
Frida Tullson Jujutsu Dam 55 Linköpings Budoklubb Linköping
Adam Scmidt Jujutsu Herr 62 Nacka Dojo Nacka
Karl Dahlgren Jujutsu Herr 69 IKSU Umeå
Arvid Alm Jujutsu Herr 77 IKSU Umeå
Lars Karlsson Jujutsu Herr 85 Linköpings Budoklubb Linköping
Hans Presson Jujutsu Herr 94 Söderskogs IF Lund




   
Joline Österlund Brottning Dam 48 Brännans IF Härnösand
Amanda Engman Brottning Dam 53 Väsby BK Upplands-Väsby
Stine Mared Brottning Dam 55 Klippan BK Klippan
Elin Weman Brottning Dam 58 BK Ore Hässleholm
Miciel Wennström Brottning Dam 60 Gällivare SK Gällivare
Elin Forsberg Brottning Dam 63 BK Athen Stockholm
Tindra Sjöberg Brottning Dam 69 Sundsvall AIK Sundsvall
Denise Makota Ström Brottning Dam 75 Nykvarns BF Nykvarn
Anton Rosen Brottning Herr 59 Klippans BK Klippan
Danielo Di Feola Brottning Herr 66 Örgryte BF Göteborg
Avto Gigolashvili Brottning Herr 71 Spårvägens BK Stockholm
André Isberg Brottning Herr 75 Varbergs BOIS BK Varberg
Oskar Johansson Brottning Herr 80 Varbergs BOIS BK Varberg
Tobias Kvarnmark Brottning Herr 85 IK Sparta Malmö
Carl Persson Brottning Herr 98 BK Pan Sjöbo
Viktor Gustavsson Brottning Herr 130 Lidköpings AS Lidköping
Inte Utdelat Styrkelyft Dam 47 Bänkpress
Inte Utdelat Styrkelyft Dam 52 Bänkpress
Inte Utdelat Styrkelyft Dam 57 Bänkpress
Inte Utdelat Styrkelyft Dam 63 Bänkpress
Cecilia Cederblad Styrkelyft Dam 72 Bänkpress Linköpings AK Linköping
Katarina Ruus Styrkelyft Dam 84 Bänkpress ASK Eskilstuna Eskilstuna
Inte Utdelat Styrkelyft Dam +84 Bänkpress
Inte Utdelat Styrkelyft Herr 59 Bänkpress
Jonas Telégin Styrkelyft Herr 66 Bänkpress Nora AK Örebro
Inte Utdelat Styrkelyft Herr 74 Bänkpress
Linus Hedberg Styrkelyft Herr 83 Bänkpress Sundbybergs TK Sundbyberg
Robert Davidowicz Styrkelyft Herr 93 Bänkpress Täby AK Täby
Jimmy Werner Styrkelyft Herr 105 Bänkpress Katrineholm AK Katrineholm
Nicklas Karlsson Styrkelyft Herr 120 Bänkpress Sandvikens AK Sandviken
Mikael Jaldefors Styrkelyft Herr 120+ Bänkpress ASK Eskilstuna Eskilstuna

Läs mer om SM-veckan och medaljligan på www.smveckan,se.
Nästa SM-veckan vinter står Skellefteå värd för. I sommar arrangeras SM-veckan i Borås.

SM-veckan arrangeras av Riksidrottsförbundet och värdstaden som genomförs i samarbete med berörda specialidrottsförbund. Sveriges Television är sändande bolag. Syftet med SM-veckan är att under en veckas tid, i en och samma stad, genomföra svenska mästerskap i olika idrotter. SM-veckan ska återkomma varje år, vinter och sommar, och ska genomföras på olika orter i Sverige. SM-veckan är öppen för de 71 specialidrottsförbund (SF) som är medlemmar i RF.

Kommentarer (0)

Lägg till kommentar

Kommentera