Skip to main content

SM-veckan Malmö: fredagens medaljer

Pressmeddelande   •   Jun 28, 2019 20:53 CEST

På SM-veckans tredje dag avgjordes mästerskap i frisbee, tyngdlyftning, rallysprint, styrkelyft, simning och boule. 295 guldmedaljer står på spel när 43 idrotter ska avgöra sina svenska mästerskap under en intensiv vecka i Malmö. 

Här är fredagens medaljer: 

Frisbee Allround Precision dam Guld Niloofar Mosavar Rahmani KFUM Norrköping Norrköping
Frisbee Allround Precision dam Silver Anneli André KFUM Norrköping Norrköping
Frisbee Allround Precision dam Brons Matilda Ringbom Södertörns FK Handen
Frisbee Allround Längd dam Guld Niloofar Mosavar Rahmani KFUM Norrköping Norrköping
Frisbee Allround Längd dam Silver Matilda Ringbom Södertörns FK Handen
Frisbee Allround Längd dam Brons Anneli André KFUM Norrköping Norrköping
Frisbee Allround längd open Guld Edvin Almqvist LUFS Linköping
Frisbee Allround längd open Silver Tobias Lundberg WIFT Västervik
Frisbee Allround längd open Brons Simon Kappling LUFS Linköping
Tyngdlyftning damer 55 kg ryck Guld Sofia Enocsson Rito Allmänna SK Eskilstuna
Tyngdlyftning damer 55 kg ryck Silver Cecilia Landgren Stockholms AK stockholm
Tyngdlyftning damer 55 kg ryck Brons Julia Högnelid Fyshuset SKG gävle
Tyngdlyftning damer 55 kg stöt Guld Cecilia Landgren Stockholms AK stockholm
Tyngdlyftning damer 55 kg stöt Silver Sofia Enocsson Rito Allmänna SK Eskilstuna
Tyngdlyftning damer 55 kg stöt Brons Julia Högnelid Fyshuset SKG gävle
Tyngdlyftning damer 55 kg total Guld Sofia Enocsson Rito Allmänna SK Eskilstuna
Tyngdlyftning damer 55 kg total Silver Cecilia Landgren Stockholms AK stockholm
Tyngdlyftning damer 55 kg total Brons Julia Högnelid Fyshuset SKG gävle
Tyngdlyftning Herrar 67 kg ryck Guld Eddie Berglund Allmänna SK Eskilstuna
Tyngdlyftning Herrar 67 kg ryck Silver Kiomars Zaragarniejad Lunds TK Lund
Tyngdlyftning Herrar 67 kg ryck Brons Marcus Nilsson Stockholms AK Stockholm
Tyngdlyftning Herrar 67 kg stöt Guld Marcus Nilsson Stockholms AK stockholm
Tyngdlyftning Herrar 67 kg stöt Silver Eddie Berglund Allmänna SK Eskilstuna
Tyngdlyftning Herrar 67 kg stöt Brons Kiomars Zaragarniejad Lunds TK Lund
Tyngdlyftning Herrar 67 kg total Guld Eddie Berglund Allmänna SK Eskilstuna
Tyngdlyftning Herrar 67 kg total Silver Marcus Nilsson Stockholms AK stockholm
Tyngdlyftning Herrar 67 kg total Brons Kiomars Zaragarniejad Lunds TK Lund
Tyngdlyftning Damer 45 kg ryck Guld Caroline Lagerborg Fit4life TK stockholm
Tyngdlyftning Damer 45 kg ryck Silver Nasrin Mosawi Mossebergs AK Göteborg
Tyngdlyftning Damer 45 kg ryck Brons Emely Persson Mora AK mora
Tyngdlyftning Damer 45 kg stöt Guld Caroline Lagerborg Fit4life TK stockholm
Tyngdlyftning Damer 45 kg stöt silver Nasrin Mosawi Mossebergs AK Göteborg
Tyngdlyftning Damer 45 kg stöt Brons Emely Persson Mora AK mora
Tyngdlyftning Damer 45 kg total Guld Caroline Lagerborg Fit4life TK stockholm
Tyngdlyftning Damer 45 kg total Silver Nasrin Mosawi Mossebergs AK Göteborg
Tyngdlyftning Damer 45 kg total Brons Emely Persson Mora AK mora
Tyngdlyftning Herrar 55 kg ryck Guld Carl Lodin Fyshuset SKG Klippan
Tyngdlyftning Herrar 55 kg ryck Silver Linus Persson Sörby BoIS Vinslöv
Tyngdlyftning Herrar 55 kg stöt Guld Carl Lodin Fyshuset SKG Klippan
Tyngdlyftning Herrar 55 kg stöt Silver Linus Persson Sörby BoIS Vinslöv
Tyngdlyftning Herrar 55 kg total Guld Carl Lodin Fyshuset SKG Klippan
Tyngdlyftning Herrar 55 kg total Silver Linus Persson Sörby BoIS Vinslöv
Tyngdlyftning herrar 61 kg ryck Guld Jesse SHI Sundbybergs TK sundbyberg
Tyngdlyftning herrar 61 kg ryck Silver Liam Magnusson Borlänge AK Borlänge
Tyngdlyftning herrar 61 kg ryck Brons Emad ZAMZAM Olofströms FK Olofström
Tyngdlyftning Herrar 61 kg stöt Guld Jesse SHI Sundbybergs TK sundbyberg
Tyngdlyftning Herrar 61 kg stöt Silver Liam Magnusson Borlänge AK Borlänge
Tyngdlyftning Herrar 61 kg total Guld Jesse SHI Sundbybergs TK sundbyberg
Tyngdlyftning Herrar 61 kg total Silver Liam Magnusson Borlänge AK Borlänge
Tyngdlyftning Damer 59 kg ryck Guld Jenny Adolfsson Stockholms AK stockholm
Tyngdlyftning Damer 59 kg ryck Silver Jenny Englund Grass Nordic AK Uppsala
Tyngdlyftning Damer 59 kg ryck Brons Donna Berglund Allmänna SK Eskilstuna
Tyngdlyftning Damer 59 kg stöt Guld Donna Berglund Allmänna SK Eskilstuna
Tyngdlyftning Damer 59 kg stöt Silver Kristin Mehle Örebro KK örebro
Tyngdlyftning Damer 59 kg stöt Brons Jessica Borgström Stockholms AK stockholm
Tyngdlyftning Damer 59 kg total Guld Donna Berglund Allmänna SK Eskilstuna
Tyngdlyftning Damer 59 kg total Silver Jessica Borgström Stockholms AK stockholm
Tyngdlyftning Damer 59 kg total Brons Jenny Englund Grass Nordic AK uppsala
Tyngdlyftning Herrar 73 kg ryck Guld Gabriel Abrahamsson Marks TK Kinna
Tyngdlyftning Herrar 73 kg ryck Silver Victor Ahlm HAK Greppet Helsingborg
Tyngdlyftning Herrar 73 kg ryck Brons Olov Andrén Enångers AK Hudiksvall
Tyngdlyftning Herrar 73 kg stöt Guld Victor Ahlm HAK Greppet Helsingborg
Tyngdlyftning Herrar 73 kg stöt Silver Fabian Cabré Spårvägens TLK Bandhagen
Tyngdlyftning Herrar 73 kg stöt Brons Olov Andrén Enångers AK Hudiksvall
Tyngdlyftning Herrar 73 kg total Guld Victor Ahlm HAK Greppet Helsingborg
Tyngdlyftning Herrar 73 kg total silver Olov Andrén Enångers AK Hudiksvall
Tyngdlyftning Herrar 73 kg total Brons Fabian Cabré Spårvägens TLK Bandhagen
Rally sprint 2WD Guld Robin Sandberg Ryds MK Ryd
Rally sprint 2WD Silver Daniel Wall MSK Kvarnvingarna Mjölby
Rally sprint 2WD Brons Kristian Johansson Kinds MK Svenljunga
Rally sprint 4WD Guld Johan Kristoffersson MK Team Westom Arvika
Rally sprint 4WD Silver Pontus Tideman SMK Eda Charlottenberg
Rally sprint 4WD Brons Joachim Grahn Simrishamns MK Simrishamn
Styrkelyft Damer 72 kg Guld Ida Rönn Fyshuset SKG Klippan
Styrkelyft Damer 72 kg Silver Olivia Särnbratt Sundbybergs TK sundbyberg
Styrkelyft Damer 72 kg brons Agnes Rudin Lunds TK Lund
Styrkelyft Herrar 93 kg Guld Gustav Hedlund ASK Eskilstuna Eskilstuna
Styrkelyft Herrar 93 kg Silver Robin Larsson Borlänge AK Borlänge
Styrkelyft Herrar 93 kg brons Erik Erlandsson Malmö LK Malmö
Styrkelyft Damer 84 kg Guld Paula Jacobsson HAK Greppet Helsingborg
Styrkelyft Damer 84 kg Silver Linnéa Bruce Nässjö AMK Nässjö
Styrkelyft Damer 84 kg Brons Ellinor Svensson Täby AK Täby
Simning 200 m frisim damer PARA guld Pernilla Lindberg Föreningen Göteborg sim Göteborg
Simning 200 m frisim damer PARA Silver Agnes Kramer Falkenbergs simklubb Falkenberg
Simning 200 m frisim damer PARA Brons Ida Andersson Wulf Vellinge-Näsets simklubb Vellinge
Simning 200 m frisim damer Guld Sarah Sjöström Södertörns simsällskap vårby
Simning 200 m frisim damer Silver Emma Magnusson Linköpings Allmänna ss Linköping
Simning 200 m frisim damer Brons Alicia Lundblad Helsingborgs simsällskap Helsingborg
Simning 200 m fjärilsim herrar Guld Samuel Törnqvist Täby sim Täby
Simning 200 m fjärilsim herrar Silver Victor Klingeryd Jalamo Helsingborgs simsällskap Helsingborg
Simning 200 m fjärilsim herrar Brons Markus Malmö Jönköpings simsällskap Jönköping
Simning 50 m ryggsim Damer Guld Sarah Sjöström Södertörns simsällskap Vårby
Simning 50 m ryggsim Damer Silver Trine Forss Skövde simsällskap Skövde
Simning 50 m ryggsim Damer Brons Magdalena Kuras Simklubben triton Staffanstorp
Simning 100 m frisim herrar Guld Christoffer Carlsen Helsingborgs simsällskap Helsingborg
Simning 100 m frisim herrar Silver Isak Eliasson Spårvägen simförening Vällingby
Simning 100 m frisim herrar Brons Jesper Jonsson Södertörns simsällskap Vårby
Simning 200 m bröstsim damer Guld Sophie Hansson Helsingborgs simsällskap Helsingborg
Simning 200 m bröstsim damer Silver Jessica Eriksson Föreningen Uddevalla sim Uddevalla
Simning 200 m bröstsim damer Brons Julia Månsson Örebro simallians Örebro
Simning 200 m bröstsim herrar Guld Erik Persson Kungsbacka simsällskap Kungsbacka
Simning 200 m bröstsim herrar Silver Tor Leander Simklubben Neptun Stockholm
Simning 200 m bröstsim herrar brons Daniel Räisänen Täby sim Täby
Simning 1500 m frisim herrar Guld Christopher Jedel Mölndals allmänna simsällskap Mölndal
Simning 1500 m frisim herrar Silver Mattias Glenesk Simklubben Neptun stockholm
Simning 1500 m frisim herrar Brons Melker Olsson Simklubben Elfsborg Borås
Simning 100 m frisim herrar PARA Guld Tobias Klasson Säffle Simsällskap Säffle
Simning 100 m frisim herrar PARA Silver Ludvig Nyrén Säffle Simsällskap Säffle
Simning 100 m frisim herrar PARA Brons Jesper Andersson Karlstads simsällskap Karlstad
Simning 50 m ryggsim damer PARA Guld Lina Watz Karlstads simsällskap Karlstad
Simning 50 m ryggsim damer PARA Silver Agnes Kramer Falkenbergs simklubb Falkenberg
Simning 50 m ryggsim damer PARA Brons Clara Högqvist Spårvägen simförening Vällingby
Simning 4x100 frisim damer Guld LAG Jönköpings simsällskap Jönköping
Simning 4x100 frisim damer Silver LAG Södertörns simsällskap vårby
Simning 4x100 frisim damer Brons LAG Linköpings Allmänna ss Linköping
Boule Precisionsskytte DAM Guld Jessica Johansson CPC Malmö
Boule Precisionsskytte DAM Silver Berit Sjöberg KIF Borås
Boule Precisionsskytte DAM Brons Cecilia Holm LID Mölndal
Boule Precisionsskytte Dam Brons Birgitta Nordfors HBK Höganäs
Boule Precisionsskytte Öppen Guld Mikael Gustafsson CAR Karlsborg
Boule Precisionsskytte Öppen Silver Sten Alstander SCP Solna
Boule Precisionsskytte Öppen Brons Robert Ulfsson SÖR Örebro
Boule Precisionsskytte öppen Brons Fride Olsén SÖR Örebro

Stockholms län leder fortsatt medaljligan efter SM-veckan tredje dag. Medaljligan följer du på smveckan.se

Allt om SM-veckan hittar du på smveckan.se. Du följer också SM-veckan på Facebook, Instagram och Twitter (@smveckan) eller följ #smveckan. SM-veckans app hittar du Google play och App store.

Här hittar du program för varje dag

Här är SVT:s sändningstider.

Resultat, senaste nytt och deltagarlistor hittar du på idrotternas och SM-veckans gemensamma resultatsajt.

SM-veckan sommar i Malmö pågår 26 juni - 2 juli.

Riksidrottsförbundet (RF) är paraplyorganisation för hela den svenska idrottsrörelsen. RF:s främsta uppgift är att stödja och företräda våra 71 medlemsförbund (specialidrottsförbund) och leda rörelsen i gemensamma frågor, såväl nationellt som internationellt. Idrottsrörelsen består av 20 000 idrottsföreningar och drygt tre miljoner medlemmar.

Kommentarer (0)

Lägg till kommentar

Kommentera

Genom att skicka din kommentar accepterar du att dina personuppgifter behandlas i enlighet med Mynewsdesks Integritetspolicy.