Skip to main content

13 femstjärniga campingplatser i Sverige 2017

Pressmeddelande   •   Jun 14, 2017 11:00 CEST

Varje år klassificeras ett stort antal av Sveriges campingplatser och branschorganisationen SCR Svensk Camping kan konstatera att anläggningarnas standard fortsätter att förbättras.

– Sverige har nu fått ytterligare en femstjärnig campingplats, Ansia Resort i Lycksele. Det är överhuvudtaget en stark trend i branschen att göra stora investeringar och förbättra anläggningarna, säger Lars Isacson, vd SCR Svensk Camping.

För att få fem stjärnor krävs ett stort utbud av aktiviteter och service samt en mycket god skötsel av campingplatsen, något som Ansia Resort alltså har och tilldelas därmed full pott. Det är Svensk Klassificering AB som på uppdrag av SCR Svensk Camping genomför klassificeringen.

– De senaste tre åren har våra medlemmar gjort investeringar på ungefär 1,5 miljarder kronor. Detta märks nu i ökad standard över hela branschen. Många har till exempel valt att bygga speciella platser för husbilar som är den gästgrupp som ökar mest, säger Lars Isacson.

Husbilsgästerna semestrar också till större del än andra utanför den traditionella högsäsongen vilket bidrar till en förlängd säsong på vår- och höstkanten.

De största investeringarna har dock gått in i sanitets-och serviceanläggningar. Och stora satsningar kommer att göras i aktivitetsanläggningar som till exempel poolområden och lekland samt anordnade aktiviteter som barnklubbar och underhållning.

De campingplatser som nu har fem stjärnor har alla pool, restaurang, butik och en mängd arrangerade aktiviteter för både barn och vuxna.

Sveriges femstjärniga campingplatser:
Ansia Resort, Lycksele
Apelviken.se, Varberg
Byske Havsbad, Byske
Böda Sand, Löttorp
Daftö Resort, Strömstad
Gustavsvik, Örebro
Hafsten Resort och Camping ,Uddevalla
Kneippbyn Resort, Visby
KronoCamping Lidköping, Lidköping
Sonjas Camping, Öland
Västervik Resort – Lysingsbadet, Västervik  
Pite Havsbad, Piteå
Årjäng Camping & Stugor Sommarvik, Årjäng

Listan med alla klassificerade campingplatser i Sverige

Klassificeringen genomförs löpande var tredje år på alla deltagande anläggningar. De femstjärniga campingplatserna får besök varje år. Svensk Klassificerings AB klassificerar även bland annat hotell och vandrarhem i Sverige. Att delta i klassificeringen är frivilligt och förbehållet medlemmar i SCR Svensk Camping.

Mer information om SCR Svensk Campings klassificering av Sveriges campingplatser, inklusive sökbar excelfil, med klassificeringsresultatet hittar du här på SCR.se.

För mer information
Bertil Persson, rådgivare SCR Svensk Camping, 070 766 62 37, bertil.persson@scr.se
Lars Isacson, vd, SCR Svensk Camping, 031-355 60 08, lars.isacson@scr.se

Pressbilder finns på SCR.se.
Information om svenska campingplatser finns på Camping.se

SCR Svensk Camping
Camping är Sveriges största semesterboende. Under semestersäsongen juni-augusti bor nästan hälften av alla övernattande turister i Sverige på en campingplats. Totalt hade branschen 15,6 miljoner gästnätter under 2016.
SCR Svensk Camping är branschorganisation för Sveriges camping- och stugföretagare. Vi stödjer våra medlemmars verksamhet genom affärs- och verksamhetsutveckling, nationell och internationell marknadsföring samt strategiskt arbete avseende branschens marknadsvillkor.