Skip to main content

Ny app lanseras för lättare anmälan av barnsexbrott på resa

Pressmeddelande   •   Nov 16, 2011 10:22 CET

Med appen ska det vara enkelt att anmäla misstänkt barnsexturism oavsett var i världen man befinner sig. Appen är den första i sitt slag och utgör ett välkommet bidrag i kampen mot sexualbrott som begås i Sverige och utomlands.

- De flesta delar vår avsky mot barnsexhandel men vet inte hur de kan förhindra det. Vi vill öka medvetenheten bland turister och även få deras hjälp med att anmäla misstänkt barnsexhandel. Vi hoppas att det ska bli lika självklart att ladda ner och använda appen som att vaccinera sig inför resan, säger Helena Karlén som är generalsekreterare för ECPAT Sverige.

För att anmäla gör man en beskrivning av det man sett eller hört till ECPAT Hotline, som man når via appen. ECPAT vidarebefordrar relevanta tips till polisen. Appen heter ”ECPAT Sverige”, nås via AppStore och är självklart kostnadsfri.

Förutom att anmäla misstänkt barnsexhandel när man reser kan appen hjälpa användaren att välja researrangör som tar aktiv ställning mot barnsexturism. Även leverantörer inom andra områden, t.ex. banker och internetleverantörer finns listade i appen. Det kommer också att finnas information om aktuella kampanjer samt möjlighet att bidra ekonomiskt till ECPAT via SMS.

Bakom appen står ECPAT Sverige. Resebolagen Apollo, Fritidsresor, Lotus Travel, Resfeber, Solresor och Ving rekommenderar alla sina kunder att ladda ner den. Dessa företag är engagerade i arbetet mot kommersiell sexuell exploatering av barn och tillämpar ECPATs uppförandekod. Även Svenska Resegruppen AB är på väg att underteckna uppförandekoden för samtliga sina varumärken; Supersavertravel, TravelPartner, Gotogate.se, Seat24,
Travelstart, BudJet, Flygvaruhuset och Travelfinder.

För mer information kontakta:
Johanna Wester, ECPAT Sverige, tel: 08-611 99 34, johanna.wester@ecpat.se
Thomas Andersson, ECPAT Sverige, thomas.andersson@ecpat.se
Åsa Johnsson, Apollo, tel: 08-673 86 03, asa.johnsson@apollo.se
Jim Hofverberg, Fritidsresor, tel: 08-599 950 50, jim.hofverberg@fritidsresor.se
Lars Bjärkerud, Lotus Travel, tel: 08-545 28 186, lars@lotustravel.se
Petra Nerde, Resfeber, tel: 08-505 78 743, petra.nerde@travelocitynordic.com
Pauline Berndtsson, Solresor, tel: 040-600 95 57, pauline.berndtsson@solresor.se
Magdalena Öhrn, Ving, tel: 08-555 13 095, e-post: magdalena.ohrn@ving.se
Marléne Wallberg, Svenska Resegruppen, tel 08-18 67 78 82, marlene.wallberg@etraveli.com

Solresor grundades 1989 och är idag en av Sveriges största researrangörer. Företaget erbjuder resor över hela världen, från traditionella charterresmål runt Medelhavet till långväga destinationer som till exempel Sydafrika, Costa Rica och Tanzania. Solresor är ensamma om att arrangera charterresor från Sverige till bland annat Oman, Azorerna och Menorca. Sedan år 2004 innehar Solresor AAA – högsta kreditvärdighet. För mer information besök oss på vår hemsida.

Kommentarer (0)

Lägg till kommentar

Kommentera