Skip to main content

Transport League släpper nytt!

Pressmeddelande   •   Feb 28, 2019 10:03 CET

Svenska Transport League har precis signat ett nytt avtal med Mighty Music.

Nya plattan ”A Million Volt Scream” spelades in under Nov & Dec 2018 i Top Floor Studios & OMR Mobile & Oral Majority Recordings i Göteborg och är producerad av Roberto Laghi ( In Flames, LOK, Mustasch, Hardcore Superstar, Entombed AD, Raised Fist mfl).

Sångaren & gitarristen Tony Jelencovich säger: ” Med blod, svett och tårar, så lyckades vi skriva klart en ny platta som känns jäkligt solid & grym. Vår producent Roberto Laghi gjorde som alltid ett fantastiskt jobb med oss med sina briljanta ideér. Plattan svänger ofta i klassiskt Transport League manér men flera låtar har även smitts i former med nyare fräschare element. En Europa-turné som förband till A Pale Horse Named Death ( e.x Type o Negative medlemmar) lurar runt hörnet nu i Mars/April, och flera gigs i Sverige är bokade. Hoppas att vi ses.

"Första singeln " MONSTER HUMAN" från det kommande albumet ”A Million Volt Scream” släpps den 8 Mars."

Transport League kommande spelningar:

Releasespelning för nya singeln & videon:

Fri 15 March - Sticky Fingers - Gothenburg - S

Europaturné som support till A Pale Horse Named Death.

Fri 22 March - 02 Islington Academy 2 - London - UK
Sat 23 March - Rebellion - Manchester - UK
Sun 24 March - 02 Academy 3 - Birmingham - UK
Tue 26 March - Elpee Live Club - Deinze - B
Wed 27 March - Bogen F-Zürich - CH
Thu 28 March - Universum - Stuttgart - D
Fri 29 March - Strom - München - D
Sat 30 March - Eventwerk - Dresden - D
Sun 31 March - Bii Nu - Berlin - D
Tue 2 April - Logo - Hamburg - D
Wed 3 April - Blue Collar - Eindhoven - NL
Thu 4 April - Rockpalast - Bochum - D
Fri 5 April - Tube - Düsseldorf - D
Sat 6 April - MS Connection Complex - Mannheim - D

Transport League - ”A Million Volt Scream” släpps den 30 Augusti på Mighty Music med exklusiv distribution genom Sound Pollution Distribution.

För ytterligare info kontakta: carl.vonschewen@soundpollution.se

Sound Pollution Distribution AB är ett av de största distributionsbolagen i Skandinavien för alternativ musik. Vi har över 25 års erfarenhet av att jobba med hårdrock, metal, punk och andra typer av alternativ musik.

Kommentarer (0)

Lägg till kommentar

Kommentera

Genom att skicka din kommentar accepterar du att dina personuppgifter behandlas i enlighet med Mynewsdesks Integritetspolicy.