Miljonregn över IngaBritt & Arne Lundberg Collection – klubbat auktionsrekord!

Pressmeddelande   •   Nov 15, 2016 23:30 CET

Under tisdagskvällen gick höstens kanske mest omtalade samling, IngaBritt & Arne Lundberg Collection, under klubban. I en fullsatt auktionssal på Stockholms Auktionsverk såldes verk av bland annat Frantisek Kupka, Raoul Dufy, René Magritte och samlingens höjdpunkt Kreis u. Fleck av Wassily Kandinsky.

Frantisek Kupkas, L’envolée (nr 2, utrop 6-8 miljoner), har under hösten fått stor uppmärksamhet i konstnärens hemland Tjeckien. Målningen såldes efter en hektisk och lång budgivning till en budgivare i salen för 25 023 000 kronor, vilket är det näst högsta försäljningspriset för Kupka i världen.

René Magrittes vackra gouache, Souvenir de Voyage (nr 15 utrop 4-5 miljoner kr), skrällde rejält när den efter en lång budgivning och duellerande vid telefonbordet såldes för priset 17 540 000 kronor.

Sist ut var samlingens absoluta höjdpunkt, Kreis u. Fleck (nr 19, utrop 25-30 miljoner kr), av Wassily Kandinsky en av 1900-talets största och mest banbrytande konstnärer. Målningen Kreis u. Fleck har ägts och ställts ut av många inflytelserika gallerier och museer runt om i världen, men har sedan paret Lundberg köpte målningen i början av 1970-talet inte ställts ut eller visats. Under tisdagskvällen såldes den magnifika målningen från 1929 för 38 125 000 kronor.

Det har varit en fantastisk kväll! Att under en timme få sälja konst för nära 90 miljoner med ett sådant intresse och stort antal intressenter är drömmen för en auktionist, säger Niclas Forsman VD för Stockholms Auktionsverk. Denna auktion visar att Stockholm idag är internationell marknadsplats för konst i den högsta klassen. Kandinskys Kreis u. Fleck är det högsta klubbade priset i svensk auktionshistoria, fortsätter Niclas Forsman.

Övriga prisnoteringar:
Nr 1 Jean Arp, Collage 242 000 kr (utrop 40 000-50 000 kr)
Nr 9 Fernand Léger, Composition circulaire 382 500 kr (utrop 100 000-125 000 kr)
Nr 16 Raoul Dufy, Le Cirque – Chevaux en piste 1 516 000 kr (utrop 700 000-800 000 kr)
Nr 17 Victor Vasarely, TEWE-DVA 1 013 800 kr (utrop 400 000-500 000 kr)

FAKTA
IngaBritt & Arne Lundberg Collection
Totalt utrop: 41 205 000 kr
Totalt sålt: 89 144 000 kr

Alla priser inkl köparprovision och ev. droite de suite

För ytterligare information vänligen kontakta Nina Juhl 08-453 67 84 - nina.juhl@auktionsverket.se

Sedan 2014 ingår vi i Lauritz.com - tillsammans är vi störst i Norden.