Nutida på Stockholms Auktionsverk

Design
Designavdelningen på Nutida innehåller framför allt flera stolar som framstår som skulpturer i sig. Vi kan bland annat presentera en riktig tungviktare och klassiker samt en lättviktare som gör debut på våra auktioner. Jonas Bohlins stol Concrete i stål och betong från 1981 är mer än en tung designikon, den är själva stolen som fenomen gestaltad som skulptur och hör lika självklart hemma på Nutida som målningar av Ernst Billgren eller ett fotografi av Maria Miesenberger. På vårens auktion såldes ett av de totalt 134 tillverkade exemplaren för 160.000 kr. Utropspriset är nu 125-150.000 kr (nr 11). I lättviktarklassen, som en motpol till Concrete, men ändå så lik i sin idé, hittar vi Alberto Medas Lightlight stol från 1987. Stolen är en av de första som tillverkades i kolfiber och är som namnet anger oerhört lätt. Även denna är gjord i en mindre serie och är en god representant för 1980-talet. Vi ropar den nu i 40-50.000 kr (nr 63).

Konst och fotografi
Vid höstens Nutida auktion är vi särskilt glada över att få presentera två synnerligen viktiga konstverk – ett internationellt och ett svenskt. Det är Ralph Goings Hot Fudge Sundae Interior och Ulrik Samuelsons Sista skriket! / en vogue! / Relikt, båda skapade under 1970-talets första år.

Ralph Goings Hot Fudge Sundae Interior (nr 348, 6 – 8.000.000 kr). En varm sommardag på den amerikanska västkusten – den kaliforniska hettan gör luften närmast vibrerande. De uppradade bilarna på parkeringsplatsen, den ensamma kvinnan vid disken, genom glasfasaden letar sig det kaliforniska ljuset in, reflekteras och speglas i allt. En helt vanlig dag i den kaliforniska 1970-talsidyllen - ett tidsdokument. Ralph Goings är en av förgrundsgestalterna inom den amerikanska hyperrealismen som växte fram under sent 1960-tal och tidigt 70-tal.

Auktionens Hot Fudge Sundae Interior från 1972 är ett av konstnärens främsta verk - den första målningen där vi finner en mänskilg karaktär i bilden. Hot Fudge Sundae Interior har av samtida konsthistoriker uppmärksammats och presenterats i prestigefulla publikationer, däribland A Gallery of Great Paintings av Daphne Lucas. Vår målning presenteras och samställs tillsammans med internationella mästerverk av Vermeer, Brueghel, Rubens, Rembrandt, Botticelli, Monet och Picasso med flera.

Ulrik Samuelson Sista skriket! / en vogue! / Relikt (nr 332, 1 – 1.200.000 kr) Sedan debuten på 1960-talet har Ulrik Samuelson gått sin egen väg. När hans samtida kollegor ägnade sig åt det politiska engagemanget, dödförklarade måleriet och fördömde de borgerliga gallerierna utnyttjade Samuelson istället just gallerirummet för att utforska konsten. Auktionens konstverk är centralt i konstnärens produktion, det visades första gången på utställningen Svenskt Alternativ/Alternativ Suedoise på Moderna museet i Stockholm, en utställning som sedan fortsatte till Paris och Louisiana 1970-71. Ett konstverk som idag utgör en självklart del av vår svenska konsthistoria.

Ola Billgren arbetade under sin sista period med en serie målningar med motiv som knyter an till den klassiska antikens skulptur, däribland auktionens Utan titel som är en av konstnärens sista målningar (nr 265, 1 – 1.200.000 kr).

Martin Wickströms Wat Bo Pool från 2007 skapades efter en resa konstnären gjort till Kambodja. Intrycken från resan – såväl från det historiska och nutida Kambodja – blandades med konstnärens egna minnen från uppväxten. Resultatet visades på utställningen Maraton på Angelika Knäpper Gallery i Stockholm (nr 222, 200 – 250.000 kr).

Irving Penn representerar här avdelningen för fotografi med Motorcycle Policeman, New York 1951 som ingår i serien The Small Trades, en serie bilder som Penn skapade mellan sina modefotografieringar där han bjöd in representanter från olika yrkesgrupper som han i framtiden trodde skulle försvinna (nr 113, 300 – 350.000 kr).

Mimmo Paladino är en av de främsta italienska konstnärerna verksamma inom den så kallade transavantagardismen. Vi kan här presentera två representativa verk av konstnären, Destinato a volare från 1988 (nr 225, 700 – 900.000 kr) och Paganni från 1991 (nr 187, 600 – 700.000 kr).

Lars Englund söker efter en utveckling av det egna språket där själva idén och den påföljande processen under arbetets gång är det intressanta. Concorde/Communication har en gedigen utställningshistorik, bland annat har det visats på Guggenheim i New York 1981 (nr 232, 300 – 350.000 kr).

Rolf Hanson är representerad med flera betydelsefulla målningar, däribland Runtom trappa 19 från 2008 (nr 178, (500 – 600.000 kr).

Karin Broos har i sitt konstnärskap framför allt speglat kvinnors liv och tillvaro i alla åldrar med starkt laddade porträtt och miljöer, för första gången presenteras hon på auktionsmarknaden med De röda skorna II (nr 154, 100 – 125.000 kr).

Torsten Andersson visar oss ett porträtt av en skulptur i den storartade Träskulptur målad med falu rödfärg II (nr 165, 225 – 250.000 kr).

Nutida på Nybrogatan 32, Stockholm
Visning: 8-14 november
Auktion: 15 november
Totalt utrop: 23-29 miljoner kr

 För mer information kontakta informationschef Anna Hamilton på tel 08-453 67 84 eller epost anna.hamilton@auktionsverket.se. För bildbeställning kontakta marknadsavdelningen på tel 08-453 67 82 eller 08-453 67 83.