Rysk målning med utrop 4 milj är auktionens höjdpunkt. På 1950-talet betalde den en tandläkarräkning!

Pressmeddelande   •   Nov 28, 2011 15:14 CET

K
lassiska
Auktion 6-8 december

Möbler
På höstens möbelavdelning kommer ett vidunderligt konsolbord att gå under klubban. Formspråket är höggustavianskt med allt som hör till av en elegant svängd sarg, stora vackra fleuroner, skulpterad urna och i sargen en "löpande hund" bård. Oginalförgyllningen har tagits fram, vilket ger möbeln karaktär (nr 1528, 80-100.000 kr). Avdelningen kan också presentera ett mästerstyckeskåp i rokoko tillverkat i Stockholm av gesällen och styckmästaren Anders Johansson Sörling (1720-88?). Skåpet (nr 1551, 80-100.000 kr) är fanerat med valnöt och oliv och har som sig bör, när det handlar om mästerstycken, runda hörn och ek i blindträet. I katalogen finns Sörlings mästerstyckeritning daterad 24 maj 1753 avbildad. Det tog Sörling 22 veckor av de stipulerade 30 att färdigställa skåpet för besiktning och godkännande av skådemästaren och bisittarna, som var utsedda av Stockholms snickarämbete.

För den som är intresserad av kulturhistoria finns det denna höst många möjligheter att förvärva en möbel med proveniens, dvs känd bakgrund och historia, då många av avdelningens föremål stoltserar med intressanta ursprung, t ex ett brickbord från Näsby herrgård, Södermanland (nr 1501, 15-20.000), en italiensk Louis XVI byrå (nr 1515, 50-60.000 kr) fanerad med valnöt från familjen Gibson på Jonsereds herrgård utanför Göteborg, ett magnifikt kabinettskåp (nr 1544, 30-40.000 kr) i barock fanerat med ebenholtz och sköldpadd, som stått på Södertuna slott, Södermanland, samt en byrå (nr 1547, 20-30.000 kr) tillverkad i Stockholm under det sena 1700-talet för leverans till Sturehofs slott, och därefter vidare till Norsborgs herrgård, Södermanland och mycket annat.

Speglar
Spegelavdelningen håller denna säsong en mycket hög kvalitet. Här finns det mesta i rokoko och gustavianskt som man kan önska sig, inte minst från spegelmakarna i Stockholm. En intressant spegel i rokoko med proveniens Stjernsunds slott, Närke inleder försäljningen (nr 1599, 60-80.000 kr). Spegeln är dekorerad med Lilla Riksvapnet i lågrelief. En intressant spegel, med underifrån dekorerat kantglas i svart, är signerad NS under krona (Niclas Sundström, spegelmakare och spegelfabrikör i Stockholm 1754-81) samt med Stockholms hallstämpel 1769 (nr 1601, 50-60.000 kr).

Ljuskronor
Under denna rubrik döljer sig ett av auktionens mest bedårande föremål, en ljuskrona för 6 ljus (nr 1628, 100-125.000 kr), sannolikt tillverkad i Frankrike under sent 1600-tal/tidigt 1700-tal. Den är klädd med pärlor, kläppar och rosetter av bergkristall och glas, längs de 6 ljusarmarna löper en girland av bergkristallpärlor, stommen är brännförgylld krönt med en fransk lilja, i botten hänger en kula av bergkristall. Ljuskronan är nätt till formatet och i en mycket god kondition. Bergkristallen som formats till ljuskronans dekor kommer sannolikt från Lombardiet, Italien. Liknande ljuskronor kan studeras på Drottningholms och Skoklosters slott.

Textil
Stockholms Auktionsverk har denna höst fått det stora förtroendet att sälja två tapeter med proveniens ätten Bonde af Björnö, Hörningsholms slott, Södermanland. Tapeterna är vävda i Atelier de la Chaise, Faubourg St Germain, Paris, som drevs av Raphaël och Sébastian-Francois, far och son, de la Planche (van den Planken) åren 1628- 1688. Farfar Francois i familjen de la Planche hade tillsammans med sin svåger Marc de Coomans kallats från Nederländerna till Paris av kung Henrik IV, omkring år 1600, för att starta den ateljé för tillverkning av vävda tapeter som sedermera blev La Manufacture Royale des Gobelins. De två tapeterna (nr 1684, 500-600.000 kr, nr 1685, 200-300.000 kr) har en gång ingått i en svit och har motiv hämtade från Ovidius Metamorfoser, i detta fall från berättelsen om Apollon och Daphné. Enligt en äldre familjetradition inom ätten Bonde af Björnö har tapeterna kommit från ätten Fleming af Lieblitz genom ett gifte mellan Nils Bonde af Björnö (1731-1816) och Anna Christina Fleming af Lieblitz (1739-1813). Tapeterna har sedan gått i arv inom familjen, vilket inneburit att de flyttats mellan olika egendomar, dels till Hesselby slott, dels till Theleborgs slott. Men de har även i mellantid befunnit sig i Rom och varifrån de hemfördes på tidigt 1980-talet till Sverige.

Ur & Klockor
På denna avdelning finner vi ett fint engelskt golvur från 1600-talets slut av Robert Pattison, elev till den världsberömde urmakaren Thomas Tompion. Det är fanerat med valnöt och har riklig intarsia i lönn (nr 1785, 50-60.000 kr). En annan mycket välrenommerad urmakare, Joseph Windmills, finns representerad med ett bordsur, tyvärr dock något omarbetat (nr 1749, 70-80.000 kr). Nytt för denna säsong är att vi, förutom golvur, väggur och bordsur, har en avdelning med fickur och armbandsur, spindelur,  skeppskronometrar mm på den Klassiska auktionen.

Svenskt måleri & skulptur
Vi inleder höstens Klassiska avdelning för svenskt måleri med Robert Thegerströms uttrycksfulla Nature Morte – kranium med röd hatt (nr 1881, 50-60.000 kr). Thegerström tillhörde den svenska grupp konstnärer som under 1800-talets senare hälft studerade vid Konstakademien, därefter begav sig till Paris och sedan återvände med alla intryck från den stora staden till hemlandet och där tillsammans bildade Opponenterna. Carl Larsson var en annan av våra svenska storheter som gjorde samma resa. Vid höstens Klassiska finns här två målningar av denne akvarellernas mästare. Först ut är Brita med julljus, sinnebilden av den svenska julen, där den rödkindade lilla flickan välkomnar oss. Akvarellen som är utförd år 1900 illustrerade omslaget på tidskriften Iduns julnummer året därpå och ett par år senare den tyska tidskriften Jugend. Brita med julljus visades också vid Liljevalchs invigningsutställning 1915 med Carl Larsson, Bruno Liljefors och Anders Zorn (nr 1940, 4-5.000.000 kr). Från 1917 är auktionens andra akvarell av Carl Larsson. Konstnärens egna barn är utflugna och han vänder sig nu till vänner och bekanta för att finna sina motiv. Här finner vi Svea i rättarebostadens kök, en klassisk Carl Larsson-skildring som banat väg för det moderna svenska inredningsidealet (nr 1990, 1.2-1.500.000 kr). Carl Fredrik Hill förenar i målningen Marslandskap rötterna från det skånska landskapet med den franska air som omsluter hans måleri under perioden i Champagne. Målningen är utförd 1876, under de månader Hill är som allra mest produktiv. Vi finner här i terrängen en syntes mellan det skånska och det franska, målningens karaktär tyder på att motivet successivt fått mogna fram under månaderna på den franska landsbygden (nr 1944, 1.2 – 1.500.000 kr). Johan Krouthén känner vi vanligtvis genom de idylliskt blommande fruktträden och pickande hönsen. Auktionens målning är dock av en annan karaktär – en tidig komposition, tillkommen under 1880-talet när Krouthén stod på sin konstnärliga höjdpunkt och utförde många av sina främsta kompositioner. Som alltid finner han sina motiv i hemtrakten – här ögonblicksskildringen Trädgårdsinteriör från Linköping där familjen Boman förevigats under en stillsam stund i den idylliska trädgården (nr 1904, 400-500.000 kr).

1600-tals mästaren David Klöcker Ehrenstrahls Porträtt föreställande drottning Kristina visar drottningen klädd som en romersk gudinna med riksäpplet skymta i högra handen och den vänstra handen vilande på Svea rikes lejon. Porträttet har en synnerligen intressant proveniens från Nicodemus Tessin d.ä. barockslott Salsta i Uppland (nr 1941, 250-300.000 kr). Alexander Roslin, var utan tvekan den svenske konstnär som nådde störst berömmelse i Europa som porträttör under 1700-talet. Porträttet av prinsessan Maria Felice Colonna är utfört under konstnärens vistelse i Rom 1750-51 (nr 2001, 1.3 -1.500.000 kr).

Ivan Aguéli är en outsider i den svenska konsthistorien. Som den ständige sökaren gav han sig tidigt ut i världen där han särskilt fascinerades av den arabiska kulturen och kom till Kairo för första gången i mitten av 1890-talet. Under första världskriget lever han i Egypten under mycket knappa förhållanden och utför många av sina främsta skildringar, däribland Ung egyptier från 1914 (nr 1933, 350-400.000 kr). Ivan Aguéli brukar av många betraktas som den svenska modernismens föregångare. Till dessa räknas även i allra högsta grad Axel Törneman som med sina kraftfulla kompositioner tillkomna i Paris under 1900-talets inledande år banar väg för ett nytt måleri. Törneman var, tillsammans med Edvard Munch, de enda skandinaviska konstnärer som uppskattades av den tyske expressionisten Emil Nolde. Den mäktiga figurkompositionen Bretagnare I utfördes under konstnärens vistelse i Paris 1905. Målningen finns i två versioner, auktionens målning är den första, den andra återfinns i Moderna museets samlingar. Törneman har här särskilt intresserat sig för bretagnarnas personligheter, en tung och allvarlig sinnesstämning vilar över hela kompositionen (nr 2030, 1.5 -2.000.000 kr). Törneman är redan nu en erkänd konstnär såväl nationellt som internationellt, och kommer så att fortsätta vara. 1919 utförs målningen Vid pianot, ett porträtt föreställande Frida Cornelius som visar såväl den nya tidens modernistiska inställning som måleri (nr 1976, 500-600.000 kr).

Utländskt måleri & skulptur
Höstens utländska avdelning bjuder på särskilt fina verk av äldre mästare. Den florentiske 1400-talsmästaren Biagio d'Antonio Tuccis identitet har länge varit okänd och förväxlats med andra konstnärer verksamma i samma område, bland annat var han verksam i Veroccios betydelsefulla ateljé. Auktionens Sankt Hieronymus har tillskrivits Tucci och är troligtvis utförd redan under 1480-talet, här visas det konstnärliga släktskapet med Leonardo da Vinci i bland annat det dramatiskt klippiga landskapet (nr 2117, 400-600.000 kr). Jan Cossiers, född i Antwerpen och verksam i 1600-talets Holland inspirerades av bland annat Caravaggio i sitt måleri och sina motiv. Den mästerliga Ung kavaljer – spådd av en zigenerska och bestulen är ett tydligt exempel på denna inspiration, här finner vi ett av konstnärens mest ambitiösa och viktiga verk. Målningen är troligtvis utförd före 1635 och har sedan 1700-talets slut tillhört samlingarna vid Österbybruk i Uppland (nr 2127, 600-800.000 kr).

Måleriet från 1800-talet låter vi här representeras av två nordiska konstnärer. Norrmannen Hans Gude var en av de första nordiska målare som begav sig till Düsseldorf under 1800-talets mitt tillsammans med bland andra Adolph Tidemand. Under 1870-talet koncentrerar han sina motiv till kusten och havet som får symbolisera det som befinner sig utanför och bortom någonting (nr 2191, 800-1.000.000 kr). Den finländska konstnären Helene Schjerfbeck tillhör inte bara hemlandets utan en av Skandinaviens främsta konstnärer genom tiderna. Auktionens nyupptäckta Arbetarflicka från 1878 har proveniens från Gösta Stenman och har därefter befunnit sig i samma familjs ägo sedan 1900-talets början (nr 300-400.000 kr).

Ryskt måleri
Ett sensationellt fynd kröner den ryska avdelningen! Det är en målning av en av tidernas främste marinmålare, den store ryske konstnären Ivan Konstantinovich Aivazovskys mästerliga Sunset over the Great Lavra – Mount Athos. Målningen återfanns i en liten by i Norge där den befunnit sig de senaste decennierna. Känt är, att målningen skänktes på 1950-talet till en norsk tandläkare som betalning för utförd tandläkarbehandling, efter dennes bortgång försåldes tavlan på en liten auktion och köptes där av en person från samma by, i vars ägo konstverket därefter varit. Målningen, som är utförd 1846, visar Aivazovskys exceptionella förmåga att avbilda havets mäktiga krafter (nr 2213, 4-6.000.000 kr). Konstantin Ivanovich Gorbatov är även han representerad med en viktig målning, den tidiga Venice från 1912 (nr 2209, 2.2-2.500.000 kr).

Orientaliskt konsthantverk & keramik
Den orientaliska avdelningens höjdpunkt är ett par tredimensionella mästerverk från 1780-talet som ännu idag förundrar och fascinerar betraktaren. Dessa två enastående nickedockor föreställer en gammal ämbetsman "Mandarin" och hans hustru. Paret är mycket realistiskt utförda av en kinesisk skulptör som till skillnad från sina europeiska kollegor inte eftersträvade ett insmickrande ansikte. För att förhöja illusionen har mannen försetts med riktigt hår och skägg, båda har rörliga händer och nickhuvuden. Storleken är imponerande, 70 cm! Bakom dessa figuriner finns en fantastisk proveniens som också gjorde det möjligt att datera dem till 1780-talet. Riksrådet och greven Johan Liljencrantz (1730-1815) var "finansminister" åt Gustav III samt finansiell rådgivare och aktieägare i Ostindiska Kompaniet under tredje och fjärde oktrojen 1766-1806. Liljencrantz lät bygga den nuvarande huvudbyggnaden på Sturehofs slott under 1780-talet. Slottet användes som sommarbostad av greven och hans hustru Ottiliana Transchiöld fram till hennes död 1788, därefter lät Liljencrantz uppföra närbelägna Norsborgs herrgård till sig och den andra hustrun Eleonora Stjernstedt. Efter Johan Liljencrantz död stannade Norsborgs herrgård i familjens ägo till 1800-talets slut. I Ottiliana Transchiölds bouppteckning från 1788 är figurinerna placerade i det "Gula förmaket" på Sturehofs slott och vid greve Liljencrantz död, 1815 är de upptagna som "2 Chinesiska mandariner" i det ”Blå förmaket” på Norsborgs herrgård (nr 2287, 200-250.000 kr).

Ytterligare tre stycken nickedockor från samma tidsperiod och med svenska provenienser är med på höstens visning (nr 2288, 100-150.000 kr). Intressant att notera är att "Mandarinen" i blå rock står på en marmorerad träsockel snarlik dem som åtföljer ett flertal lerfigurer som ingår i Kina slotts samlingar som införskaffades av Drottning Lovisa Ulrika (nr 2289, 30-35.000 kr).

Hans Augustinsons samling består av många intressanta objekt, bl.a. snusflaskor, jadeföremål och keramik införskaffade vid 1900-talets mitt i samband med arbete och resor i Asien.

Diverse
En mycket speciell ring (nr 2531, 25-30.000 kr) ropas ut på höstens Klassiska auktion. Den är specifik på flera sätt, dels har den burits av Friedrich Nietzsche (1844-1900), dels representerar den den polska adliga ätten Radwan, med rötter i Europas medeltid.

Hur kom det sig då att Friedrich Nietzsche bar en ring med ätten Radwans vapen och hur kom ringen till Sverige? Genom sitt vuxna liv hävdade Nietzsche att han härstammade från en av ätten Radwans grenar med namnet Niëtsky eller Niësky. Detta finns belagt i en hel korrespondens mellan Nietzsche och samtida kollegor, bland annat i ett brev till Georg Brandes år 1888, där Nietzsche skriver: ”And yet my ancestors were Polish noblemen: it is owing to them that I have so much race instinct in my blood, who knows? Perhaps even the liberum veto. When I think of how often I have been accosted as a Pole when travelling, even by Poles themselves, and how seldom I have been taken for a German, it seems to me as if I belonged to those who have but a sprinkling of German in them.” Ringen han bar med ätten Radwans vapen var en självklarhet för honom. Hur hamnade då ringen i Sverige? Underliga är föremålens vägar. Ringen skänktes som ett tack för en donation till Nietzschearkivet i Weimar, Sachsen, gjord av Ernest Thiel, Stockholm. Den som fick motta ringen var Ernest Thiels son Tage och givare var Nietzsches syster Elisabeth Förster-Nietzsche. Det gör inte proveniensen mindre spännande.

Silver & smycken
En ovanlig rikt dekorerad rokokokaffekanna av Hans Christopher Alsing i Göteborg har en utsirad hänkel av elfenben och alla drivna utsmyckningarna är förgyllda vilket visar att det är en extra påkostad beställning (nr 2368, 120-150.000 kr). Två underbara saltkar, i form av tomtenisse hållande skål, ropas ut för 25-30.000 kr (nr 2627). De har ingått i den s.k. tomteservisen som finns på Stockholms Slott och som användes varje jullunch. Servisen där flera olika typer av föremål ingår var en gåva till kronprinsparet 1881 och blev oerhört omtyckt och kompletterades bl.a. åren 1899-1900 då ovanstående tillverkades. Bland smyckeavdelningens ringar med högklassiga smaragder, safirer och rubiner finns en ring av vitguld med en smaragdslipad diamant på 2,54 ct (nr 2775, 65-70.000 kr). Man hittar också en kråsnål i guld med kronprins Carl Johans profilporträtt under kronprinskrona - den är tillverkad i Stockholm år 1811 när han var alldeles nyanländ till Sverige (nr 2799, 8-10.000 kr). En gulddosa tillverkad i Stockholm år 1811 har tillhört den store järnvägsbyggaren friherre Nils Ericson (nr 2803, 50-60.000 kr). På den ryska avdelningen finns både silverföremål och smycken.

Klassiska på Nybrogatan 32, Stockholm
Visning: 25 november - 4 december
Auktion: 6-8 december
Totalt utrop: 50-63 miljoner kr

För mer information kontakta informationschef Anna Hamilton på tel 08-453 67 84 eller epost anna.hamilton @auktionsverket.se. För bildbeställning kontakta marknadsavdelningen på tel 08-453 67 82 eller 08-453 67 83.