Skip to main content

Morgondagens formgivare ställer ut på Formex

Pressmeddelande   •   Aug 08, 2012 09:40 CEST

Hur ser morgondagens designprodukter ut? Vem blir nästa stjärna på designhimlen? Kanske finns svaret på Formex, nordens största mässa för inredningsbranschen som går den 16-19 augusti på Stockholmsmässan. I utställningen Design Students Selected by Formex och i områdena Young Designer och Next Step visas produkter från designstudenter och formgivare som ännu inte är etablerade.

I utställningen Design Students Selected by Formex har trendexperten Stefan Nilsson på uppdrag av Formex valt ut tolv favoriter bland nyutexaminerade designstudenter från fem av landets designskolor.

– Gemensamt för årets produkter är att de alla präglas av storytelling. Formgivarna vill berätta sin historia, visa sin identitet, vem man är och vad man kommer ifrån. Det yttrar sig i allt från keramik och textilier till möbler, säger Stefan Nilsson.

Design Students Selected by Formex finns i Hall B, i anslutning till områdena Young Designer, Formex plattform för ännu inte etablerade formgivare, och Next Step som är till för de utställare som varit med i Young Designers men som ännu inte är redo att ta steget fullt ut med en egen monter.


Young Designers
Anna Ekre, www.annaekre.com
Formstigen 2A, www.formstigen2a.se
WENCHE DESIGN, www.wenchedesign.se
Therese Westman, www.theresewestman.com
PUZZLED BY ART, www.puzzledbyart.com
nåll design, www.adniilinterior.se
DelTa  Cecilia Ström, designercecilia.strom@gmail.com
Manege: Cecilia Pettersson & Karin Strömberg, www.ceciliapettersson.se / www.strombergkarin.se
WHYART, www.whyart.se
Tb & Ajkay, www.tb-ajkay.co
Oldsjö Hultgren Design, www.oldsjohultgrendesign.se
Mini Empire med Veronica Ballart Lilja, www.mini-empire.se
Riorio, www.riorio.se
Memories of Sweden, www.memoriesofsweden.com
MATILDADOMINIQUE, www.matildadominique.com


Next Step
Créme de la créme, www.delacreme.se
Viltra Designstudio AB, www.viltra.se
Kerstin:Design, www.kristinerseus.com
Scandinavian Design Factory, www.scandinaviandesignfactory.com
Brusewitz Design, www.brusewitzdesign.com

Bilder på utvalda produkter till Design Students Seleceted by Formex


Formex äger rum 16-19 augusti på Stockholmsmässan. Formex är mötesplatsen för nyheter, affärer, trender, kunskap och inspiration. Mässan anordnas två gånger per år med över 900 utställare, 26 000 fackbesökare och 800 medierepresentanter.


För mer information kontakta:
Ida Mlowe, presskoordinator, ida.mlowe@stockholmsmassan.se , tel 08-749 44 13 eller besök
www.formex.se

Stockholmsmässan är en av världens främsta och mest flexibla mötesarrangörer. Vi erbjuder den perfekta mötesplatsen för allt från internationella toppmöten till breda publikmässor. Tillsammans med utställare och arrangörer skapar vi välregisserade möten som ger besökaren inspiration, kunskap och affärsmöjligheter. Som Nordens ledande arrangör genomför vi varje år ett 60-tal branschledande mässor samt ett 100-tal nationella och internationella kongresser, konferenser och evenemang. Varje år välkomnar vi 10 000 utställare, 1,5 miljoner besökare och fler än 8 000 journalister från hela världen.

Bifogade filer

Word-dokument

Kommentarer (0)

Lägg till kommentar

Kommentera

Agree With Privacy Policy