Skip to main content

Längsta curlingsäsongen någonsin inleds i helgen och avslutas med VM i Gävle 17-25 april 2004

Pressmeddelande   •   Okt 02, 2003 17:19 CEST

När delar av den svenska curlingeliten i helgen (3-5 oktober) inleder tävlingssäsongen med Magnus Ladulås Classic i Sundbyberg står de inför den längsta curlingsäsongen någonsin. Inte förrän den 25 april är den slut i och med avslutningen av VM för damer och herrar i Gävle.

Annars tjuvstartade våra EM-lag Anette Norberg, Härnösand och Peja Lindholm, Östersund säsongen på bästa möjliga sätt genom att förra helgen vinna sina klasser i Norges storinternationella tävling Weber Cup i Oslo. EM-damerna finns med bland de åtta damlag som spelar Magnus Ladulås Classic och förutom övriga svenska eliten kommer också Finlands EM-lag.

Även på herrsidan möter Finland upp med sina bästa lag bland de totalt 13 deltagande lagen med svenska VM-femman Sundsvall/Per Carlsén i spetsen. Skottland finns också representerat med ett lag.

Magnus Ladulås Classic är den första av internationella inbjudningstävlingar med s k Grand Prix-status. Övriga GP-tävlingar är i tur och ordning:

* Match Town Trophy i Jönköping 10-12 oktober
* Solstadscupen i Karlstad 24-26 oktober
* Medelpadsträffen i Sundsvall 31 okt - 2 november
* Sundbyberg Open i Sundbyberg 7-9 november
* European Masters för damer i Stocksund 12-16 november
* Swedish Cup för herrar i Östersund 14-16 november.

Sedan väntar seriespelet helgen därpå med sammandragningar i Elitserierna i Östersund och Gävle.
Som vanligt är det slutsegrande lag som blir svenskt VM-lag. Avgörandet sker för damerna i Stocksund den 16 februari och för herrarna i Sundbyberg en vecka senare, 23 februari.


Till redaktionen: Bifogas det kompletta tävlingsprogrammet för 2003-04.

För närmare upplysningar:
Håkan Sundström, tel. 08-605 64 34; fax 08-604 70 78; e-post: hakan.sundstrom@curling.rf.se

Bilaga:

Tävlingskalender säsongen 2003 - 2004

DATUM EVENEMANG

Oktober
03 - 05 Magnus Ladulås Classic E (GP herr + GP dam) Sundbyberg

10 - 12 Match Town Trophy (GP herr +A4) Jönköping
Slutspel CurlNordic för 2002-03 Hvidovre, Danmark

24 - 26 Solstadscupen (CurlNordic + GP herr) Karlstad
Helsingborg Open Helsingborg
Täljecurlingen (juniorer) Södertälje
Mosippan (Curly Tour -juniorer) Sveg


November
31/10 - 02 Medelpadsträffen (GP herr+A4) Sundsvall
01 - 02 Jubileumsstenen (A4) Mjölby

07 - 09 Sundbyberg Open (GP herr) Sundbyberg
Falu-Jungfrun (A4) Falun
Örnpokalen (A4) Örnsköldsvik
Curlstad International (Curly Tour -juniorer) Karlstad

12 - 16 European Masters (CurlNordic) Stocksund
14 - 16 Swedish Cup (WCT-E herr och CurlNordic) Östersund
Amatörpokalen (Hcp) Sundbyberg
Järpen-Curlingen med Gyllene Boken (A4) Järpen
Inbjudningstävling Göteborg
Ankarsopen (A4) Karlskrona

21 - 23 Elitserien damer Östersund
Elitserien herrar Gävle/Östersund
SM för rullstolsburna Örebro
Sumpan Junior Classic Sundbyberg

27 - 30 Continental Cup Thunder Bay, CAN
28 - 30 Div I damer Stocksund
Div I Mellersta Falun/Stocksund
Div I Södra Karlshamn/Mjölby


December
04 - 13 EM damer och herrar Courmayeur, ITA

12 - 14 Hernoesand Classic (Curly Tour -juniorer) Härnösand


2004
Januari
02 - 06 JSM flickor Härnösand
JSM pojkar Jönköping
02 - 06 SM oldboys-och SM oldgirls (över 51 år) Sundsvall
05 - 06 Höglandscurlen (A4) Nässjö
06 Birger Swahns pris i figur /Figur Elit+Motion Sundbyberg

09 - 11 Danish Open Hvidovre, DEN
Stallishandicapen Stocksund

16 - 18 Elitserien damer Sveg
Div I Norra Skellefteå/Sundsvall
Div I Mellersta Sundbyberg
Div I Södra Jönköping

19 - 24 VM i rullstolscurling Sursee, SUI

23 - 25 Elitserien herrar Karlstad/Sollefteå
Div I Damer Karlstad
Guldäpplet (A4) Uppsala
Skinnarcurlen (A4) Malung
Utvandrarcurlen (A4) Karlshamn
24 - 25 Vänersborgsmästerskapet (A4) Vänersborg

31 - 1/2 SM figurspel Gävle

Februari

06 - 08 DM herrar, damer Hela landet
Härjedalsbjörnen (A4) Sveg

11 - 15 SM Veteraner (över 65 år?*) Sollefteå
13 - 15 North Junior Classic (Curly Tour) Skellefteå
Sverige-Cupen Östersund
Div I Norra Örnsköldsvik
Div I Mellersta Örebro
Div I Södra Göteborg
13 - 16 Elitserien damer inkl. slutspel Stocksund

20 - 23 Elitserien herrar inkl. slutspel Sundbyberg

27 - 29 Nordiskt Juniormästerskap Hvidovre, Danmark
SM mixed Östersund
S:t Moritz Cup (Hcp) Sundbyberg
28 - 29 Alnabycup Örebro

Mars

05 - 07 Vårdraget (A4) Jönköping
Bill Ross Trophy (int. jun.tävling- Curly Tour) Sundbyberg
Kval till Elitserien Sundsvall

11 - 14 JSM Yngre Juniorer Stocksund
12 - 14 Norrlandsmästerskap/SM-kval Sveg (H)
Svealandsmästerskap/SM-kval Falun (H)
Götalandsmästerskap/SM-kval Jönköping (H)

19 - 21 Silverrosen (CurlNordic damer) Sundbyberg

20 - 28 Junior-VM, flickor och pojkar Trois Rivières, Kanada

26 - 28 Robin Hood Curlen (ungdom 7-14 år) Falun
Hallmästerskapet (A4) Sundbyberg
27 - 28 Guldsopen (A4) Skellefteå

April
01 - 05 SM lag damer och herrar Skellefteå
17 - 25 VM damer och herrar Gävle
17 - 23 VM veteraner (över 51), damer och herrar Gävle

Håkan Sundström
Generalsekreterare Svenska Curlingförbundet
Media Relations Officer of World Curling Federation
Idrottens Hus, S-123 87 FARSTA
Tel. 08-605 64 34 - Mobil: 070-347 44 28
Fax: 08-604 70 78
e-mail: hakan.sundstrom@curling.rf.se