Skip to main content

Livsloppet på 150 platser för att utrota hungern

Pressmeddelande   •   Mar 24, 2006 09:56 CET

Thomas Ekelund, pressekreterare, tfn: 018-16 96 96, 0730-23 32 71, e-post: thomas.ekelund@svenskakyrkan.se www.svenskakyrkan.se/lutherhjalpen Pressjour utanför kontorstid: 018-16 94 75-->


Nu på lördag, 25 mars, anordnas Livsloppet på över 150 platser i landet. Den som köper ett startkort är med i Lutherhjälpens arbete för att utrota hungern.

Livsloppet, som är en del av En dag mot hungern, är ett arrangemang för en bättre hälsa och en rättvisare värld. På fem platser har man slagit på riktigt stort med en mängd kringarrangemang

På Stora torget i Karlstad finns bland annat kända idrottsprofiler, loppmarknad och rättvisa fiskdammar för barn. Flachska gården har en konstutställning och i Vikenkyrkan kan man avnjuta en gospelkonsert i.

I Luleå kommer biskop Hans Stiglund delta i Livsloppet. Domkyrkan bjuder på barnmusikal. Livsloppet går i mål vid Kyrkans Hus där det bjuds på kaffe, saft, kaffebröd och fiskdamm till barnen.

I Västerås blir det mycket musik. Gospelkören Kaos, barnkörerna Småsparvarna och Sångfåglarna m.fl uppträder. Alla ungdomar inbjuds att delta i Unfairgames - en annorlunda tävling (kom som du är!) och barn kan fiska i den rättvisa fiskdammen. (Pandora uppträder förhoppningsvis – ej klart ännu.)

I Hässleholm/ Hörby bjuder på Hässleholms stadsmusikkår, doktor Glader, grodan Skurt och kommunala musikskolan. Se dem på scenen på Stortorget.Det är andra gången som Livsloppet arrangeras. Förra året ägde loppet rum på 92 platser, i år 172. På enstaka platser anordnas loppet en annan dag än den 12 mars. Redan nu har planeringen för Livsloppet 2006 startat.

Listan på samtliga orter finns på www.svenskakyrkan.se/lutherhjalpen

Eller kontakta ordföranden i Lutherhjälpsrådet för att få information om vad som händer i stiftet.

Uppsala stift Mia Lerman, Uppsala mia.lerman@telia.com,
Linköpings stift Mattias Sahlman, Ljungsbro, fam.sahlman@linkoping.telia.com,
Skara stift Ingemar Lans, Mariestad ingemar.050118537@telia.com,
Strängnäs stift Assar Fjelkman, Strängnäs assar.fjelkman@work.utfors.se,
Västerås stift Tina Johansson, Arboga tina.c.jo@telia.com,
Växjö stift Erland Johansson, Grimslöv erland.johansson@svenskakyrkan.se,
Lunds stift Lars Rubin, Skillinge lars.rubin@ystadsforsamling.se,
Göteborgs stift Åsa Karlsson, Strömstad,
Karlstad stift Andrea Schleeh, Karlstad andrea.schleeh@svenskakyrkan.se,
Härnösands stift Boel Skoglund, Härnösand boel.skoglund@glocalnet.net,
Luleå stift Carin Hasslow, Skellefteå hasslow@telia.com,
Visby stift Hans Jakobsson, Fårösund hasse_jakobsson@yahoo.se,
Stockholms stift Peter Olovsson, Bagarmossen peter.olovsson@chello.se