Skip to main content

KVALITETSMÄSSAN DEN 14-16 NOVEMBER PÅ SVENSKA MÄSSAN I GÖTEBORG: Nio myndigheter nominerade till Sveriges Modernaste Myndighet 2017

Pressmeddelande   •   Apr 27, 2017 16:50 CEST

Den svenska statsförvaltningen av idag håller världsklass. Det finns ändå ett behov av att modernisera och effektivisera den statliga förvaltningen ytterligare. Utmärkelsen Sveriges Modernaste Myndighet är ett bra sätt att jämföra sig med de bästa och ta ett steg vidare i utvecklingen.

Den moderna statliga myndigheten bedöms utifrån fyra olika huvudkriterier:•kvalitet, enkelhet och effektivitet

  • engagerade och kompetenta medarbetare
  • förnyelse och innovation
  • hållbar och miljömedveten utvecklingNio myndigheter har nominerats att gå vidare på vägen mot att bli Sveriges modernaste. De nio är Boverket, Elsäkerhetsverket, Kemikalieinspektionen, Länsstyrelsen Gävleborg, Länsstyrelsen Skåne, Länsstyrelsen Stockholm, Socialstyrelsen, Statens Energimyndighet och Sveriges Riksbank.

    Alla nominerade myndigheter kommer att presentera sitt utvecklingsarbete vid en öppen hearing den 2 juni. Efter hearingen kommer skaran av myndigheter att bli färre då en slutnominering sker. En separat inbjudan kommer att skickas ut till hearingen.

    Utmärkelsen kommer att utdelas av civilminister Ardalan Shekarabi den 14 november på GöteborgsOperan. Utdelningen äger rum i samband med invigningen av Kvalitetsmässan, som är Europas största konferens och fackmässa om verksamhets- och samhällsutveckling.

    Bakom Sveriges Modernaste Myndighet står Kvalitetsmässan, Näringsdepartementet, PwC, Saco-S och ST. Mer om Kvalitetsmässan, utmärkelsen, kriterierna, de nominerade bidragen på www.kvalitetsmassan.se

    Kontaktpersoner på nominerade myndigheter:
    Marianne Olsson, Sveriges Riksbank, 08-7870746, marianne.olsson@riksbank.se
    Elisabet Falemo, Elsäkerhetsverket, 010-1680500, elisabet.falemo@elsakerhetsverket.se
    Sanja Trkulja, Socialstyrelsen, 075 274 30 00, sanja.trkulja@socialstyrelsen.se
    Irene Nyman, Boverket, 0455-353000, irene.nyman@boverket.se
    Mats Hindström, Länsstyrelsen Gävleborg, 010-225 10 00, gavleborg@lansstyrelsen.se
    Mattias Eriksson, Statens Energimyndighet, 070-2089910, mattias.eriksson@energimyndigheten.se
    Eva Merkel, Länsstyrelsen Stockholm, 070-5194505, Eva.merkel@lansstyrelsen.se
    Nina Cromnier, Kemikalieinspektionen, 08-519 41 150, nina.cromnier@kemi.se
    Suzanne Jacobsson, Länsstyrelsen Skåne, 0761192624, suzanne.jacobsson@lansstyrelsen.se

Kvalitetsmässan arrangeras vartannat år och är Europas största och ledande konferens och fackmässa om verksamhets- och samhällsutveckling. Det är den viktigaste mötesplatsen för alla som arbetar med att utveckla de offentliga verksamheterna.

Kvalitetsmässan arrangas av Svenska Mässan i samverkan med Göteborgs stad, Västra Götalandsregionen, Sveriges Kommuner och Landsting samt SIQ.

> LÄS MER OM KVALITETSMÄSSAN

För frågor kontakta:

Henrik Edman, Kvalitetsmässan, tfn 031-708 80 65.

E-post: henrik.edman@kvalitetsmassan.se

Svenska Mässan koncernen drivs i stiftelseform och är en av norra Europas största integrerade mötesplatser med ett unikt cityläge i centrala Göteborg. Svenska Mässan har visionen att bli Europas mest attraktiva mötesplats genom att erbjuda den bästa helhetsupplevelsen. Koncernen arbetar framgångsrikt med mässor och möten, hotell, restaurang och underhållning. Varje år välkomnar vi cirka 1,8 miljoner besökare till vår mötesplats. Svenska Mässans huvuduppdrag är att främja näringslivet och årligen genererar koncernen drygt 2,7 miljarder kronor i besöksnäringseffekter till Göteborg. Läs mer på www.svenskamassan.se