Skip to main content

Sex nominerade till Sveriges KvalitetsKommun 2017

Pressmeddelande   •   Apr 28, 2017 16:15 CEST


Nu är nomineringarna till Sveriges KvalitetsKommun 2017 klara. De nominerade är Helsingborg, Upplands Väsby, Västerås, Tyresö, Vallentuna och Örnsköldsvik. Dessa sex kommuner kommer att granskas av en expertgrupp inom Sveriges Kommuner och Landsting.


Till Sveriges KvalitetsKommun utses den kommun som har lyckats bäst med att utveckla och förbättra demokrati, verksamheter, arbetsmiljö och samhällsbyggande.

Utmärkelsen delas ut under Kvalitetsmässans invigningsgala på GöteborgsOperan den 14 november. Det blir åttonde gången priset delas ut. Tidigare vinnare är Botkyrka 2003, Umeå 2005, Lomma 2007, Stockholm 2009, Kungsbacka 2011, Örebro 2013 och Kävlinge 2015.

Bakom nomineringarna står Sveriges Kommuner och Landsting och Kvalitetsmässan samt Hypergene, Saco och Vision. Läs mer om utmärkelsen och på www.kvalitetsmassan.se

Kontaktpersoner i nominerade kommuner
Solveig Sandberg, Västerås stad, 021-39 28 05, solveig.sandberg@vasteras.se
Åsa Berglund, Upplands Väsby kommun, 073-910 45 49, asa.berglund@upplandsvasby.se
Chanette Andersson, Vallentuna kommun, 076-621 63 90, chanette.andersson@vallentuna.se
Andreas Ahlm, Örnsköldsviks kommun, 0660–88126, andreas.ahlm@ornskoldsvik.se
Catrin Ullbrand, Tyresö kommun, 08–57829238, catrin.ullbrand@tyreso.se
Anders Thornberg, Helsingborgs stad, 042–106748, anders.thornberg@helsingborg.se

Kvalitetsmässan arrangeras vartannat år och är Europas största och ledande konferens och fackmässa om verksamhets- och samhällsutveckling. Det är den viktigaste mötesplatsen för alla som arbetar med att utveckla de offentliga verksamheterna.

Kvalitetsmässan arrangas av Svenska Mässan i samverkan med Göteborgs stad, Västra Götalandsregionen, Sveriges Kommuner och Landsting samt SIQ.

> LÄS MER OM KVALITETSMÄSSAN

För frågor kontakta:

Gunnar Gidenstam, Sveriges Kommuner och Landsting, tfn 08-452 76 49, 070-348 01 03.
E-post: gunnar.gidenstam@skl.se
Henrik Edman, Kvalitetsmässan, tfn 031-708 80 65.
E-post: henrik.edman@kvalitetsmassan.se

Svenska Mässan koncernen drivs i stiftelseform och är en av norra Europas största integrerade mötesplatser med ett unikt cityläge i centrala Göteborg. Svenska Mässan har visionen att bli Europas mest attraktiva mötesplats genom att erbjuda den bästa helhetsupplevelsen. Koncernen arbetar framgångsrikt med mässor och möten, hotell, restaurang och underhållning. Varje år välkomnar vi cirka 1,8 miljoner besökare till vår mötesplats. Svenska Mässans huvuduppdrag är att främja näringslivet och årligen genererar koncernen drygt 2,7 miljarder kronor i besöksnäringseffekter till Göteborg. Läs mer på www.svenskamassan.se