Skip to main content

Kalendarium vecka 14 och 15

Nyhet   •   Apr 04, 2019 20:30 CEST

Irma Karlsson tävlar i världscupfinalen i Göteborg.

Svenska Ridsportförbundet - Aktuellt kalendarium med datum, tävlingsplatser, ryttare och hemsidor vecka 14-15.

www.ridsport.se i Kalendern uppdateras resultaten för svenska ryttare under tävlingshelgerna

Internationella tävlingar vecka 14
3-7 april Gothenburg Horse Show CSI-W/CDI-W, internationell hoppning och dressyr med finaler i Longines FEI Jumping World Cup och FEI Dressage World Cup
CSI-W Hoppning: Henrik von Eckermann, Peder Fredricson, Irma Karlsson
CDI-W Dressyr: Patrik Kittel, Tinne Vilhelmson Silfvén
Internationell hoppning: Rolf-Göran Bengtsson, Stephanie Holmén, Evelina Tovek, Linda Heed, Douglas Lindelöw, Erica Swartz, Fredrik Spetz, Rebecca Hallberg-Fischer, Ottilia Lundgren, Filip Ågren, Karin Martinsen, Alice Tapper, Emma Emanuelsson
Nationell hoppning Young Rider och Juniorer: https://bit.ly/2U10T01
Arrangörens hemsida: http://www.gothenburghorseshow.com/
Läs mer: http://www.ridsport.se/Tavling/Evenemang/GothenburgHorseShow2019/

3-7 april Gorla Minore, Italien CSI4*, internationell hoppning
Svensk ryttare: Hannah Åkerblom
Arrangörens hemsida: https://equieffe.it/

1-7 april Arezzo, Italien CSI3*/CSI1*/CSIP, internationell hoppning för häst och ponny
Svenska ryttare: Amanda Gustavsson, Richard Idenius, Charlotte Mcauley, Daniel Svensson.
Arrangörens hemsida: http://www.arezzoequestriancentre.com/it/

2-7 april Cagnes-sur-Mer, Frankrike CSI3*, internationell hoppning
Svensk ryttare: Catherine Silverling Jansson
Arrangörens hemsida: https://www.se-organization.com/

3-7 april Bonheiden, Belgien CSI3*/CSI2*, internationell hoppning
Svenska ryttare: Sandra Fransson, Sofia Kroon
Arrangörens hemsida: http://jumping-bonheiden.be/nl/home

4-7 april Sevilla, Spanien CSI2*, internationell hoppning
Svenska ryttare: Roine Carlsson, Charlotta Lindelöf, Agneta Carlén
Arrangören hemsida: https://rcpineda.com/

5-7 april Strzegom, Polen CCI4*/3*/2*-S, internationell fälttävlan
Svenska ryttare: Johan Lundin, Sandra Gustafsson, Selma Hammarström, Amanda Andersson, Judit Engelsson
Arrangörens hemsida: http://www.strzegomhorsetrials.pl/en/

5-7 april Zakrzow, Polen CDI3*/CDI2*, internationell dressyr
Svenska ryttare: Sofia Möller, Nina Lilja
Arrangörens hemsida: http://cdizakrzow.com/

Nationella tävlingar vecka 14
6-7 april Linköpings Fältrittklubb, nationell ponnydressyr http://www.linkopingsfaltrittklubb.se/
7 april Uppsala Voltige, nationell voltige https://idrottonline.se/ForeningenUppsalaVoltige-Ridsport
7 april Täby Ryttarsällskap, nationell ponnydressyr http://www.tabyryttarsallskap.se/

Internationella tävlingar vecka 15
11-14 april Mexico City, Mexiko CSI5*, internationell hoppning med Global Champions Tour
Svenska ryttare: Malin Baryard Johnsson, Peder Fredricson, Evelina Tovek, Henrik von Eckermann
Arrangörens hemsida: https://www.gcglobalchampions.com/

11-14 april Kronenberg, Nederländerna CSI3*, internationell hoppning
Svenska ryttare: Angelica Augustsson Zanontelli, Ingemar Hammarström, Wilma Hellström, Malin Parmler
Arrangörens hemsida: https://www.peelbergen.eu/2019-2/

11-14 april Lanaken, Belgien CSI3*, internationell hoppning
Svenska ryttare: Annika Axelsson, Klara Bostam Edin, Michelle Cranning, Emma Emanuelsson, Filippa Enmark, Linda Feldt Sköld, Mikaela Gustaphson, Rebecca Hallberg Fischer, Linda Heed, Helena Holm, Karolina Kielbasa Borgström, Erika Lickhammer Van Helmond, Douglas Lindelöw, Ellinor Liwing, Ottilia Lundgren, Rasmus Nilsson, Anna Persson, Max Sillfors, Cajsa Soberon, Sofie Svensson, Joel Torstenson, Marcus Westergren, Nathalie Wickström Bozic
Arrangörens hemsida: http://www.zangersheide.com/en/home

11-14 april Opglabbeek CSI2*, internationell hoppning
Svenska ryttare: Emma Falk, Stephanie Holmen, Elsa Johansson, Sofia Kroon, Hannes Melin, Nicole Persson, Antonia Pettersson Häggström, Axelina Pettersson Häggström, Nathalie Wickström Bozic
Arrangörens hemsida: https://www.sentowerpark.com/nl/home

9-14 april Oliva Valencia, Spanien CSI2*, internationell hoppning
Svensk ryttare: Jacob Hellström
Arrangörens hemsida: http://metoliva.com/

11-14 april Lier, Belgien CSIP/CSICH/CSIJ/CSIU25, internationell ungdomshoppning
Svenska ryttare: Mathilda Bohlin, Ebba Danielsson, Thea Gånehed, Filippa Hermansson, Beata Hermelin, Kimia Kadestam, Lilly Landgren, Emilia Liljegren, Isabelle Smolsky, Izabelle Stolth, Andrea Falk
Arrangörens hemsida: https://www.azelhof.be/nl/home

12-14 april Ebreichsdorf, Österrike CDI4*, internationell dressyr
Svensk ryttare: Michaela Åhman
Arrangörens hemsida: https://www.magnaracino.at/

10-14 april Nieuw en Sint Joosland, Nederländerna CDI3*/ CDIU25/ CDIYJP, internationell dressyr
Svenska ryttare CDI3*: Juliette Ramel, Anna Blomgren, Malin Wahlkamp Nilsson, Jacob Nörby Sörensen
U25: Emma Jönsson, Lina Jönsson, Beata Söderberg, Nathalie Wahlund
Young Rider: Cecilia Bergåkra , Lo Dahlquist Mörkenstam, Beatrice Ivarsson, Elin Mattsson, Lovisa Wessblad
Junior: Elise Lindeblad, Emelie Svanström
Ponny: Emilia Berglund Bergåkra, Laura Laustsen, Ellen Olsson, My Sandgren
Arrangörens hemsida: https://bit.ly/2HVyuCk

12-14 april Burnham Market, Storbritannien CCI4*-S, internationell fälttävlan
Svensk ryttare: Malin Josefsson
Arrangörens hemsida: https://www.musketeer.co.uk/

11-14 april Kreuth, Tyskland CCI3*/2*-S, internationell fälttävlan
Svenska ryttare: Sara Algotsson Ostholt, Malin Petersen, Louise Romeike, Sofia Sjöborg
Arrangörens hemsida: https://www.reitverein-kreuth.de/

12-14 april Samorin, Slovakien CEI3* 160, internationell distansritt
Svenska ryttare: Annette Falk, Anneli Ohlén
Arrangörens hemsida: https://napoli.sk/

Nationella tävlingar vecka 15
12-14 april Ulricehamnsbygdens Ridklubb, nationell ponnyhoppning med Folksam Ponnyallsvenska och Folksam ponny Cup/SM inverkansridning http://www.ubrk.se/
12-14 april Laholms Ryttarförening, nationell hoppning http://www.laholmsrf.se/
12-14 april Jälla Hästsportförening, nationell hoppning https://idrottonline.se/JallaHSF-Ridsport
13-14 april Hermanstorp Kör o Ridklubb, nationell dressyr för häst och ponny
https://idrottonline.se/HermanstorpKoroRK-Ridsport/
13-14 april Storvik Ovansjö Ridklubb, nationell dressyr http://www.storkrid.nu/
13-14 april Skabersjöortens Ryttarförening, nationell hoppning http://skabersjo.com/
13-14 april Sydslättens Ryttarförening, nationell dressyr
https://idrottonline.se/SydslattensRF-Ridsport/
13-14 april Njurunda Ryttarförening, nationell ponnydressyr
https://idrottonline.se/NjurundaRF-Ridsport
13-14 april Trollhättans Fältrittklubb, nationell hoppning http://www.tfrk.se/
13-14 april Hammarö Ryttarförening, nationell ponnydressyr http://www.hammarorf.se/
13 april Kullasällskapet Kusk, nationell körning http://www.kullasallskapet.se/

Folksam Ponnyallsvenska omgång 2
Zon Nord Örebro Ryttarteam
Zon Central Täby Ryttarsällskap
Zon Öst Kalmar Hästsportklubb
Zon Väst Ulricehamns Ridklubb (tävlingsplats Grevagården)
Zon Syd Malmö Ridklubb
Läs mer HÄR