Skip to main content

Kalendarium vecka 15 och 16

Nyhet   •   Apr 10, 2019 13:00 CEST

Världstrean och världscuptrean Peder Fredricson tävlar vidare i Mexiko. Foto: Roland Thunholm

Svenska Ridsportförbundet - Aktuellt kalendarium med datum, tävlingsplatser, ryttare och hemsidor vecka 15 och 16.
www.ridsport.se i Kalendern uppdateras resultaten för svenska ryttare under tävlingshelgerna

Internationella tävlingar vecka 15
11-14 april Mexico City, Mexiko CSI5*, internationell hoppning med Global Champions Tour
Svenska ryttare: Malin Baryard Johnsson, Peder Fredricson, Evelina Tovek, Henrik von Eckermann
Arrangörens hemsida: https://www.gcglobalchampions.com/

11-14 april Kronenberg, Nederländerna CSI3*, internationell hoppning
Svenska ryttare: Angelica Augustsson Zanotelli, Ingemar Hammarström, Wilma Hellström, Malin Parmler
Arrangörens hemsida: https://www.peelbergen.eu/2019-2/

11-14 april Lanaken, Belgien CSI3*, internationell hoppning
Svenska ryttare: Annika Axelsson, Klara Bostam Edin, Michelle Cranning, Emma Emanuelsson, Filippa Enmark, Linda Feldt Sköld, Mikaela Gustaphson, Rebecca Hallberg Fischer, Linda Heed, Helena Holm, Karolina Kielbasa Borgström, Erika Lickhammer van Helmond, Douglas Lindelöw, Ellinor Liwing, Ottilia Lundgren, Rasmus Nilsson, Anna Persson, Max Sillfors, Cajsa Soberon, Sofie Svensson, Joel Torstenson, Marcus Westergren, Nathalie Wickström Bozic
Arrangörens hemsida: http://www.zangersheide.com/en/home

11-14 april Opglabbeek, Belgien CSI2*, internationell hoppning
Svenska ryttare: Emma Falk, Stephanie Holmen, Elsa Johansson, Sofia Kroon, Hannes Melin, Nicole Persson, Antonia Pettersson Häggström, Axelina Pettersson Häggström, Nathalie Wickström Bozic
Arrangörens hemsida: https://www.sentowerpark.com/nl/home

9-14 april Oliva Valencia, Spanien CSI2*, internationell hoppning
Svensk ryttare: Jacob Hellström
Arrangörens hemsida: http://metoliva.com/

11-14 april Lier, Belgien CSIP/CSICH/CSIJ/CSIU25, internationell ungdomshoppning
Svenska ryttare: Mathilda Bohlin, Ebba Danielsson, Thea Gånehed, Filippa Hermansson, Beata Hermelin, Kimia Kadestam, Lilly Landgren, Emilia Liljegren, Isabelle Smolsky, Izabelle Stolth, Andrea Falk
Arrangörens hemsida: https://www.azelhof.be/nl/home

12-14 april Ebreichsdorf, Österrike CDI4*, internationell dressyr
Svensk ryttare: Michaela Åhman
Arrangörens hemsida: https://www.magnaracino.at/

10-14 april Nieuw en Sint Joosland, Nederländerna CDI3*/ CDIU25/ CDIYJP, internationell dressyr
Svenska ryttare CDI3*: Juliette Ramel, Anna Blomgren, Malin Wahlkamp NilssonU25: Emma Jönsson, Lina Jönsson, Beata Söderberg, Nathalie Wahlund
Young Rider: Cecilia Bergåkra, Lo Dahlquist Mörkenstam, Beatrice Ivarsson, Lovisa Wessblad
Junior: Elise Lindeblad, Emelie Svanström
Ponny: Emilia Berglund Bergåkra, Ellen Olsson, My Sandgren
Arrangörens hemsida: https://bit.ly/2HVyuCk

12-14 april Burnham Market, Storbritannien CCI4*-S, internationell fälttävlan
Svensk ryttare: Malin Josefsson, Ludwig Svennerstål, Hanna Berg, Erika Sjöström
Arrangörens hemsida: https://www.musketeer.co.uk/

11-14 april Kreuth, Tyskland CCI3*/2*-S, internationell fälttävlan
Svenska ryttare: Sara Algotsson Ostholt, Malin Petersen, Louise Romeike, Sofia Sjöborg
Arrangörens hemsida: https://www.reitverein-kreuth.de/

12-14 april Samorin, Slovakien CEI3* 160, internationell distansritt
Svenska ryttare: Annette Falk, Anneli Ohlén
Arrangörens hemsida: https://napoli.sk/

Nationella tävlingar vecka 15
12-14 april Ulricehamnsbygdens Ridklubb, nationell ponnyhoppning med Folksam Ponnyallsvenska och Folksam ponny Cup/SM inverkansridning http://www.ubrk.se/
12-14 april Laholms Ryttarförening, nationell hoppning http://www.laholmsrf.se/
12-14 april Jälla Hästsportförening, nationell hoppning https://idrottonline.se/JallaHSF-Ridsport
13-14 april Hermanstorp Kör o Ridklubb, nationell dressyr för häst och ponny
https://idrottonline.se/HermanstorpKoroRK-Ridsport/
13-14 april Storvik Ovansjö Ridklubb, nationell dressyr http://www.storkrid.nu/
13-14 april Skabersjöortens Ryttarförening, nationell hoppning http://skabersjo.com/
13-14 april Sydslättens Ryttarförening, nationell dressyr
https://idrottonline.se/SydslattensRF-Ridsport/
13-14 april Njurunda Ryttarförening, nationell ponnydressyr
https://idrottonline.se/NjurundaRF-Ridsport
13-14 april Trollhättans Fältrittklubb, nationell hoppning http://www.tfrk.se/
13-14 april Hammarö Ryttarförening, nationell ponnydressyr http://www.hammarorf.se/
13 april Kullasällskapet Kusk, nationell körning http://www.kullasallskapet.se/

Folksam Ponnyallsvenska omgång 2
Zon Nord Örebro Ryttarteam
Zon Central Täby Ryttarsällskap
Zon Öst Kalmar Hästsportklubb
Zon Väst Ulricehamns Ridklubb (tävlingsplats Grevagården)
Zon Syd Malmö Ridklubb
Läs mer HÄR

Internationella tävlingar vecka 16
18-20 april Miami FL, USA CSI5*, internationell hoppning med Global Champions Tour
Svenska ryttare: Malin Baryard Johnsson, Peder Fredricson, Evelina Tovek, Henrik von Eckermann
Arrangörens hemsida: https://www.gcglobalchampions.com/

18-21 april Lanaken, Belgien CSI3*, internationell hoppning
Svenska ryttare: Annika Axelsson, Nellie Berntsson, Michelle Cranning, Emma Emanuelsson, Filippa Enmark, Andrea Falk, Emma Falk, Rebecca Hallberg Fischer, Linda Heed, Stephanie Holmén, Emma Johansson, Janelle Larsson, Erika Lickhammer van Helmond, Douglas Lindelöw, Ellinor Liwing, Ottilia Lundgren, Hannes Melin, Rasmus Nilsson, John Österdahl, Antonia Pettersson Häggström, Max Sillfors, Sofie Svensson, Siri Swärd, Joel Torstenson, Angelie von Essen, Marcus Westergren, Nathalie Wickström Bozic.
Arrangörens hemsida: http://www.zangersheide.com/en/home

15-17 april Eschweiler, Tyskland CSI2*, internationell hoppning
Svenska ryttare: Sofia Farman, Viktor Melin, Alexander Zetterman
Arrangörens hemsida: https://www.eschweilerjumping.com/turniere/

16-21 april Oliva Valencia, Spanien CSI3*, internationell hoppning
Svensk ryttare: Jacob Hellström
Arrangörens hemsida: http://metoliva.com/

16-21 april Valencia, Spanien CSI2*, internationell hoppning
Svensk ryttare: Jannike West Schou
Arrangörens hemsida: https://cesvalenciatour.com/

17-21 april Gorla Minore, Italien CSIOP, internationell ponnyhoppning
Svensk rytttare: Svea Tegnestedt
Arrangörens hemsida: https://equieffe.it/

17-21 april St Tropez, Frankrike CSI4*/CSI2*, internationell hoppning
Svenska ryttare: Petronella Andersson, Charlotte McAuley
Arrangörens hemsida: https://hubside-jumping-fr.hubside.fr/

18-21 april Opglabbeek, Belgien CSI2*, internationell hoppning
Svenska ryttare: Izabella Almquist, Jens Fredricson, Anna Hästbacka, Emelie Hugoson Feldt, Elsa Johansson, Manda Rautenberg.
Arrangörens hemsida: https://www.sentowerpark.com/en/home/

20-23 april Eschweiler, Tyskland CSI3*, internationell hoppning
Svenska ryttare: Viktor Melin, Alexander Zetterman
Arrangörens hemsida: https://www.eschweilerjumping.com/turniere/

18-22 april Sint Truden, Belgien CDI3*/CDIY/CDIJ/CDIP, internationell dressyr med ungdomsdressyr
Svenska ryttare
CDI3*: Mads Hendeliowitz
CDIY: Jennifer Lindvall, Filippa Norrman, Hannah Rosendal, Evelina Söderström, Klara Svanberg
CDIJ: Amanda Gunnarson, Ellen Hidgård, Ellen Lindén Urnes, Felicia Olofsson, Maja Svensson
CDIP: Zelma Björk, Wynja Eriksdotter Rubin, Meja Karlsson, Elliot Nilsson
Arrangörens hemsida: https://www.stalgravenhof.com/

15-22 april Wiener Neustadt, Österrike CDIJ, internationell ungdomsdressyr
Svenska ryttare: Nina Jenemark, Ida Persson
Arrangörens hemsida: http://www.cdi-lakearena.at/de/

18-21 april Radolfzell, Tyskland CCI3*/2*-S, internationell fälttävlan
Svenska ryttare: Sandra Gustafsson, Sofia Sjöborg
Arrangörens hemsida: https://www.gut-weiherhof.com/weiherhof-eventing/

19-21 april Oudkarspel, Nederländerna CCI3*-S, internationell fälttävlan
Svenska ryttare: Selma Hammarström
Arrangörens hemsida: https://www.nhht.nl/en/home

18-21 april Kronenberg, Nederländerna CAI3*, internationell körning
Svenska kuskar: Axel Olin, Fredrik Persson, Camilla Lind, Karin Söderqvist
Arrangörens hemsida: http://horsedrivingkronenberg.nl/

21 april Kristinehamn, Sverige CEI1* 80, internationell distansritt
Svenskt deltagande
Arrangörens hemsida: http://www.distansivarmland.se/

Nationella tävlingar vecka 16
18-21 april Gävle Ryttarsällskap, nationell hoppning med Folksam Elitallsvenska
https://idrottonline.se/GavleRS-Ridsport/
18-22 april Helsingborgs Fältrittklubb, nationell hoppning för häst och ponny med Folksam Ponny Cup/SM inverkansridning http://www.hfrk.nu/start/?ID=230327
19-22 april Kalmar Hästsportklubb, nationell hoppning för häst och ponny med Folksam Ponny Cup/SM inverkansridning https://idrottonline.se/KalmarHK-Ridsport/
19-21 april Ågesta Ridklubb, nationell dressyr för häst och ponny http://www.agestaridklubb.se/
19-21 april Grevagårdens Ryttarförening, nationell hoppning http://www.grevagardensrf.com/
19-21 april Mjölby Ridklubb, nationell hoppning för häst och ponny http://www.mjolbyridklubb.dinstudio.se/
19-22 april Hästhagens Ryttarförening, nationell dressyr för häst och ponny, observationstävling ponny och children samt kval till SHIHS Ponny Kür http://www.harf.se/
19-20 april Nordhallands Ridklubb, nationell dressyr http://www.nhrk.se/
20-21 april Enköpingsnäs Ryttarförening, nationell hoppning https://www.facebook.com/enkopingsnasrf/
20-21 april Göteborg Horse & Carriage Club, nationell körning
https://idrottonline.se/GoteborgHorseCarriageClub-Ridsport/
21-22 april Sundsvalls Ridklubb, nationell ponnyhoppning med Folksam Ponnyallsvenska och Folksam Ponny Cup/SM inverkansridning http://www.sundsvallsrk.nu/
21-22 april Tingsryds Rid- och Körklubb, nationell dressyr http://www.tirk.se/

Folksam Elitallsvenska omgång 2
Norra gruppen Gävle Ryttarsällskap
Läs mer HÄR

Folksam Ponnyallsvenska omgång 2
Zon Polar Sundsvalls Ridklubb
Läs mer HÄR