Skip to main content

Kalendarium vecka 21-22

Nyhet   •   Maj 22, 2019 16:00 CEST

Svenska Ridsportförbundet - Aktuellt kalendarium med datum, tävlingsplatser, ryttare och hemsidor vecka 21-22 2019.
Sveriges hopplag rider Nations Cup i Rom med ett mycket starkt lag. I Danmark, Uggerhalne, handlar det om både dressyr och hoppning.
Det är premiär för FEI Eventing Nations Cup i Storbritannien med svenskt deltagande.
www.ridsport.se i Kalendern uppdateras resultaten för svenska ryttare under tävlingshelgerna

Internationella tävlingar vecka 21

21-26 maj Rom, Italien CSIO5*, internationell hoppning
Svenska ryttare: Peder Fredricson, Fredrik Jönsson, Irma Karlsson, Henrik von Eckermann, Angelie von Essen
Arrangörens hemsida: https://www.piazzadisiena.it/en/


23-26 maj Bourg en Bresse, Frankrike CSI4*, internationell hoppning
Svensk ryttare: Petronella Andersson
Arrangörens hemsida: http://www.csi-bourg.com/


22-26 maj Uggerhalne, Danmark CSIO3*/CDIO4*-NC/ CDI3*/CDIOYJP/CDIYJP/ CDI U25, internationell hoppning och dressyr
Svenska ryttare hoppning: Annika Axelsson, Rolf-Göran Bengtsson, Linda Heed, Jacob Hellström, Antonia Pettersson Häggström, Alice Tapper, Alexander Zetterman
Dressyr CDIO4*-NC: Therese Nilshagen, Rose Mathisen, Minna Telde, Michelle Hagman Hassink
CDI3*. Paulinda Friberg, Charlotte Haid Bondergaard, Michelle Hagman Hassink, Natalie Oldfors, Nina Rademaekers, Ida-Linn Lundholm
CDI3* Lilla Rundan: Pernilla André Hokfelt
CDIU25: Emma Jönsson, Lina Jönsson, Isabella Tovek, Marina Mattsson
CDIOY: Cecilia Bergåkra Berglund, Jennifer Lindvall, Evelina Söderström
CDIY: Lo Dahlquist Mörkenstam, Beatrice Ivarsson, Jennifer Lindvall, Elin Mattsson, Lovisa Wessblad
CDIOJ: Ellen Hidgård, Felicia Olofsson, Ida Persson
CDIJ: Amanda Gunnarson, Nina Jenemark, Maxime Kjellvertz, Moa Stenman, Elsa Ottosson
CDIOP: Emilia Berglund Bergåkra, Elliot Nilsson, My Sandgren
CDIP: Zelma Björk, Wynja Eriksdotter Rubin, Villiam Grönberg, Mary Sophie Haid Bondergaard, Meja Karlsson, Laura Laustsen, Ellen Olsson
Arrangörens hemsida: https://www.equitour.dk/


23-26 maj Reims, Frankrike 23-26/5 CSI3*, internationell hoppning
Svensk ryttare: Erika Lickhammer van Helmond
Arrangörens hemsida: https://reims-shr.ffe.com/


24-26 maj Redefin, Tyskland CSI3*, internationell hoppning
Svenska ryttare: Douglas Lindelöw, Karin Martinsen, Nicole Persson
Arrangörens hemsida: https://pferdefestival-redefin.de/front_content.php?idcat=1058&lang=40

21-26 maj Ciekocinko, Polen CSI2*, internationell hoppning
Svensk ryttare: Manda Rautenberg
Arrangörens hemsida: https://www.balticatour.pl/


23-26 maj Tubbergen, Nederländerna CSI2*, internationell hoppning
Svensk ryttare: Malin Parmler
Arrangörens hemsida: http://www.jumpingschrodertubbergen.nl/


23-26 maj Bonheiden, Belgien CSI2*, internationell hoppning
Svenska ryttare: Angelica Augustsson Zanotelli, Wilma Hellström
Arrangörens hemsida: http://jumping-bonheiden.be/nl/home


23-26 maj Houghton Hall, Storbritannien CCIO4*-NC-S/CCI3*-L/CCI2*-L
Svenska ryttare: Jonna Britse, Malin Josefsson, Louise Romeike, Erika Sjöström, Ludwig Svennerstål, Pontus Hugosson
Arrangörens hemsida: https://www.musketeer.co.uk/


23-26 maj Baborowko, Polen CCI4*-S/CCI3*-S, internationell fälttävlan
Svenska ryttare: Vendela Eriksdotter Rubin, Johan Lundin, Anna Nilsson
Arrangörens hemsida: http://www.festiwal.baborowko.pl/


23-26 maj Keispelt, Luxemburg, CAI 3* P2,
Svensk kusk: Maria Johansson
Arrangörens hemsida: https://hippoevent.at/magazin/140-magazin/reportagen/2081-cai-keispelt-lux-eng


Nationella tävlingar vecka 21

23-26 maj, Norrköping Horse Show med Swedish 7-Star Spring Tour, Åby Ridklubb, Elit och nationell hoppning
http://www.abyridklubb.se/
23-26 maj Eskilstunaortens Ryttarförening, nationell hoppning Vårhoppet på Sundbyholm http://www.eskilstunaortens-rf.se/
24-26 maj Vaggeryd-Skillingaryd Ridklubb, nationell hoppning, Elithoppet 2019
https://idrottonline.se/Vaggeryd-Skillingaryd-Ridsport/
24-26 maj Västerviksortens Ryttarförening, nationell dressyr för häst och ponny med kval till SIHS Ponny Kür https://vasterviksrf.se/
25-26 maj Bollnäs Ridsällskap, nationell dressyr http://www.bollnasrs.se/
25-26 maj Perstorps Kör- och Ryttarförening, nationell hoppning med Folksam Ponny Cup/SM Inverkansridning https://idrottonline.se/PerstorpsKorORF-Ridsport/
25-26 maj Salaortens Ryttarförening, nationell voltige med Mälarcupen http://www.sorf.nu/
25-26 maj Kimstad Ryttarförening, nationell dressyr https://idrottonline.se/KimstadRF-Ridsport
25-26 maj Gnesta Ridklubb, nationell dressyr för häst och ponny med kval till SIHS Ponny Kür https://www.gnestaridklubb.se/
25 maj Insjöns Ridklubb, nationell ponnydressyr http://www.insjonsrk.se/

Internationella tävlingar vecka 22
29 maj-2 juni Hamburg, Tyskland, CDI4*, CSI5* internationell dressyr och hoppning med Longines Global Champions Tour
Svenska ryttare hoppning: Malin Baryard Johnsson, Peder Fredricson
Svenska ryttare dressyr: Charlotte Haid Bondergaard, Märit Olofsson Nääs, Laura Laustsen
https://www.globalchampionstour.com/events/2019/
https://www.gcglobalchampions.com/ (GCT-tv)
https://www.engarde.de/


29 maj – 2 juni Renswoude, Nederländerna, CCI2*, CCI3*- S, CCI3*-L, CCI4*-S, internationell fälttävlan
Svenska ryttare: Viktoria Carlerbäck, Christoffer Forsberg, Sofia Sjöborg
https://www.renswoudehorsetrials.nl/nl/home/


29 maj – 2 juni, Valkensward, Nederländerna, CAI 3*, CAIO4*, internationell sportkörning
Svensk kusk: Fredrik Persson, Eva Ottosson
Arrangörens hemsida: http://www.drivingvalkenswaard.com

29 maj-2 juni Bornem, Belgien, CAI 2* H, CAI”* P, internationell sportkörning
Svenska kuskar: Anette Jönsson, Anna Racking, Gunlög Frost, Marika Strömberg


28 maj -2 juni Vancouver-Langley BC, Kanada, CSIO5*, internationell hoppning
Ryttare: Mariano Maggi


28 maj -2 juni Ciekocinko, Polen, CSI2*, internationell hoppning
Ryttare: Magnus Jacobson, Manda Rautenberg, Jenny Smideblad, Fredrik Spetz, Erica Swartz
https://www.balticatour.pl/

29 maj -1 juni Wierden, Nederländerna, CSIOP/Ch/J/Y, internationell hoppning
Ryttare: Mathilda Bohlin, Tilde Jansson, Tilda Lundstedt, Ida Selin, Josefin Torell, Ellen Johansson,
Cajsa-Stina Jönsson, Vendela Näslund, Ida Selin, Svea Tegnestedt, Michelle Cranning, Filippa Enmark, Emma Johansson, Felicia Lång, Erik Nordström, Julia Almebäck, Evelin Lavén, Klara Mattsson,
Emma Rundcrantz
Arrangörens hemsida: https://www.dutchyoungsterfestival.com/

30 maj -2 juni St Gallen, Schweiz, CSIO5*, internationell hoppning
Svenska ryttare: Henrik von Eckermann
Arrangörens hemsida: http://www.csio.ch/

30 maj-2 juni München-Reim, Tyskland, CSI3*, internationell hoppning
Svensk ryttare: Irma Karlsson
Arrangörens hemsida: https://www.pferdinternational.de/


30 maj -2 juni Eindhoven, Nederländerna, CSI3*, internationell hoppning
Ryttare: Malin Parmler, Stella Röhlcke
Arragörens hemsida: http://www.csi-eindhoven.nl/

30 maj -2 juni Mantes la Jolie, Frankrike, CSI2*, internationell hoppning
Ryttare: Alexander Zetterman

30 maj -1 juni Opglabbeek, Belgien, CSI2* internationell hoppning
Ryttare: Petronella Andersson, Angelica Augustsson Zanotelli, Ida Svensson
Arrangörens hemsida: https://www.sentowerpark.com/en/home/


30 maj – 2 juni Lier, Belgien, CVI, internationell voltige
Svenska voltigörer: Sandra Anderberg, Sara Pettersson och Vera Brummer. Linförare Pernilla Sjöstrand

Nationella tävlingar vecka 22
30/5 Hudiksvalls Rid och Ponnyklubb, Nationell dressyr med Hudik Ponny Cup till förmån för Rosa bandet, kval till SIHS ponny kür-cup, Arrangörens hemsida https://idrottonline.se/HudiksvallsRidoPK-Ridsport/
30 maj- 2 juni Skogslottens Ryttarförening, nationell ponnyhoppning med, Majpokalen med Folksam Ponny Cup, SM inverkansridning omg 14 http://www.skogslottenrf.se/
30 maj – 2 juni Föreningen Runsten Equestrian 5*, Nationell hoppning, Swedish 7 Star Spring Tour, Folksam Ponny Cup/ SM
30 maj – 2 juni Malmö Ridklubb nationell dressyr, ponny och häst med FU,
http://malmoridklubb.se/
30 maj- 2 juni Borås Fältrittklubb, Nationell dressyr med Dressyrringen Int I Cup och FEI unghästkval
Arrangörens hemsida http://www.borasridhus.se/startsida.aspx
30 maj- 2 juniVetlandaortens Ryttarförening, nationell hoppning ponny, Vetlandahoppet med Folksam Ponny Cup/SM inverkansridning, Krafft Tour of Amateurs
https://idrottonline.se/VetlandaortensRF-Ridsport
30 maj – 2 juni Falu Ryttarsällskap, nationell hoppning, häst och ponny med Dalahoppet, Ridsportallsvenskan div I och Ponnyallsvenskan div I http://www.fars.se/
30 maj – 2 juni Märsta Ridklubb Nationell dressyr http://www.marstaridklubb.se/
30 maj - 2 juni Halmstads Fältrittklubb nationell ponnyhoppning med Folksam Ponny Cup/ SM inverkansridning http://www.halmstadsfaltrittklubb.se/
31 maj – 2 juni Österlens Ridklubb nationell hoppning http://www.osterlensridklubb.se/
31 maj – 2 juni Henriksdals Ryttarförening nationell hoppning https://idrottonline.se/HenriksdalsRF-Ridsport/
1 -2 juni Hudiksvalls Rid o Ponnyklubb , nationell dressyr med Dressyrringens Intermedaire I Cup https://idrottonline.se/HudiksvallsRidoPK-Ridsport/
1-2 juni Spekeröds Ridklubb, nationell ponnydressyr med Sommardressyr https://idrottonline.se/SpekerodsRK-Ridsport
2 juni Täby Ryttarsällskap nationell ponnydressyr medFEI ponnykür http://www.tabyryttarsallskap.se/
2 juni Rappestads Ridklubb, nationell dressyr ponny med final ponnyallsvenskan div I och regionsfinal Mats Mellberg Cup och SvRF Ride and Learn http://www.rappestad-rk.nu/start/