Skip to main content

Kalendarium vecka 39 och 40

Nyhet   •   Sep 25, 2019 13:00 CEST

I helgen är det internationell dressyr på Flyinge, Saab International Grand Prix Dressage.

Svenska Ridsportförbundet - Aktuellt kalendarium med datum, tävlingsplatser, ryttare och hemsidor vecka 39 och 40 2019.

www.ridsport.se, i Kalendern uppdateras resultaten för svenska ryttare under tävlingshelgerna och du hittar mer information om aktuella mästerskap

Internationella tävlingar vecka 39
25-29 september Flyinge, Sverige CDI3*/CDIU25/Y/J, internationell och nationell dressyr, Saab International Grand Prix Dressage samt Breeders Trophy
Svenska ryttare
CDI3* Stora rundan: Gunilla Byström, Sandra Dahlin, Johanna Due Boje, Charlotte Haid Bondergaard, Jeanna Högberg, Denise Ljungkvist, Minna Telde, Tinne Vilhelmson Silfvén, Ulla Håkanson
CDI3* Lilla Rundan: Martin Ågevall, Angelica Byström, Pernilla André Hokfelt, Stefan Jansson, Rebecca Mauléon, Anita Roslund
CDIU25: Emelie Aldenfalk, Cecilia Bergåkra, Lina Dolk, Isabella Tovek
CDIY: Cecilia Bergåkra, Matilda Illerfelt, Elin Falk, Alva Liew, Filippa Norrman, Hannah Rosendal, Evelina Söderström, Klara Svanberg, Lovisa Wessblad

CDIJ: Amanda Barnestam Olsson, Nora Einerth, Sofia Heimburg, Matilda Jakobsson, Amanda Lindholm, Ida Persson, Moa Stenman, Maja Svensson, Moa Sundelöf
Arrangörens hemsida: https://equestrian-weeks.swb.org/saab-international-grand-prix-breeders-trophy-dressyr/
Presskontakt: Anna Nyström a.l.nystrom@gmail.com

24-29 september Kisber-Aszar, Ungern, VM i sportkörning ponny
Svenska kuskar: Emma Gustavsson (enbet), Gunlög Frost (par), Marika Strömberg (par)
Arrangörens hemsida: www.facebook.com/Kisber1819/
Resultat: https://www.hoefnet.nl/kalender-uitslagen-startlijsten/wk-ponymennen-aszar-kisber/

26-30 september Waregem, Belgien CSI5*, internationell hoppning
Svenska ryttare: Henrik von Eckermann, Annika Axelsson
Arrangörens hemsida: www.waregemhorseweek.be

26-29 september St Tropez Grimaud, Frankrike CSI4*, internationell hoppning
Svenska ryttare: Irma Karlsson
Arrangörens hemsida: https://hubside-jumping-en.hubside.fr/

26-29 september Bonheiden, Belgien CSI2*, internationell hoppning
Svenska ryttare: Jenny Johansson, Viktor Melin, Pontus Westergren
Arrangörens hemsida: http://jumping-bonheiden.be

26-29 september Kristiansand, Norge CSI2*, internationell hoppning
Svenska ryttare: Selma Hammarström, Ingemar Hammarström
Arrangörens hemsida: www.indoorepona.no

26-29 september Opglabbeek, Belgien CSIOJ, internationell hoppning
Svenska ryttare: Kajsa Björe, Elin Jörenius, Felicia Lång, Janelle Larsson, Joel Torstenson
Arrangörens hemsida: www.sentowerpark.com

27-29 september Budapest, Ungern CDI-W/CDI3*, internationell dressyr
Svenska ryttare: CDI-W/CDI3*: Patrik Kittel, Malin Wahlkamp Nilsson
Arrangörens hemsida: www.lovasterapia.hu

26-29 september Varsseveld, Nederländerna CCI3*, internationell fälttävlan
Svensk ryttare: Christoffer Forsberg
Arrangörens hemsida: www.hippischfestijn.nl

27-29 september Baborowko, Polen CCI4*, internationell fälttävlan
Svensk ryttare: Sara Algotsson Ostholt, William Nilsson Fryer
Arrangörens hemsida: www.bhss.baborowko.pl

28-29 september Ardingly, Storbritannien CCI3*, internationell fälttävlan
Svenska ryttare: Sofia Sjöborg, Kajsa Månsby Svedberg
Arrangörens hemsida: http://www.southofenglandhorsetrials.co.uk

28 september Epe, Nederländerna CEI2* 120 km/CEI1* 90 km, internationell distansritt
Svenska ryttare: Annelie Eriksson, Kajsa Carlsson
Arrangörens hemsida: www.endurancesport.nl

Nationella tävlingar vecka 39
27-29 september Halmstads Fältrittklubb, nationell hoppning, Septemberhoppet http://www.halmstadsfaltrittklubb.se/
27-29 september Karlstads Ridklubb, nationell hoppning, Carlstad Horse Show http://www.krk.se/
28 september Kungälvs Hästsportklubb, nationell dressyr, Höstdressyr http://khsk.se/
28-29 september Oskarshamns Ridklubb, nationell sportkörning, Smålands DM http://www.oskarshamnsrk.se/
27-29 september Skogslottens Ryttarförening, nationell ponnyhoppning http://www.skogslottenrf.se/
28-29 september Högbo Ridklubb, nationell ponnydressyr, Development Tour samt Elit lag dressyromgång II arrangerat av Högbo RK/Gävle PK https://idrottonline.se/HogboRK-Ridsport

Internationella tävlingar vecka 40
3-6 oktober Barcelona, Spanien CSIO5*-NC Final, internationell hoppning, Longines FEI Jumping Nations Cup Final
Svenska ryttare: Peder Fredricson, Fredrik Jönsson, Evelina Tovek, Henrik von Eckermann, Stephanie Holmén
Arrangörens hemsida: https://www.csiobarcelona.com/en

30- 6 oktober Vilamoura, Portugal CSI3*, internationell hoppning
Svenska ryttare: Josefine Bjur, Jacob Hellström
Arrangörens hemsida: www.vilamouraequestriancentre.com

1-6 oktober Oliva, Spanien CSI2*, internationell hoppning
Svenska ryttare: Isabell Bengtsson, Karin Martinsen, Ulrika Sanny, Erica Swartz
Arrangörens hemsida: www.metoliva.com

3-6 oktober Opglabbeek, Belgien CSI2*, internationell hoppning
Svenska ryttare: Antonia Andersson, Angelica Augustsson Zanotelli, Elsa Johansson, Viktor Melin, Antonia Pettersson Häggström, Fredrik Spetz, Ida Svensson
Arrangörens hemsida: www.sentowerpark.com

3-6 oktober Riesenbeck, Tyskland CSI2*, internationell hoppning
Svenska ryttare: Emma Emanuelsson, Nicole Persson
Arrangörens hemsida: http://www.riesenbeck-international.com

1-6 oktober Keysoe, Storbritannien CDI3*/CDIU25YJP/CPEDI3*, internationell dressyr
Svensk ryttare: Nathalie Wahlund (CDI U25)
Arrangörens hemsida: http://www.keysoe.com

3-6 oktober Kristiansand, Norge CDI3*/CDIYJP/CPEDI3*, internationell dressyr
Svenska ryttare:
CDI3* Stora rundan: Per Sandgaard, Terese Klintström, Charlotte Haid Bondergaard, Catarina Hjärpe, Louise Sättermann
CDI3* Lilla rundan: Märit Olofsson Nääs
CDIJ: Hilda Jonsson
CDIP: Mary Sophie Haid Bondergaard, Ida Anderberg, Emma Kåberg, Ebba Odén
Arrangörens hemsida: indoorepona.no

3-6 oktober Nice, Frankrike CDI3*/CDI2*/CDIU25YJChP, internationell dressyr
Svensk ryttare: Michaela Åman Ricci (CDI3*/ CDI2*)
Arrangörens hemsida: http://www.nicecheval.com

3-6 oktober Osberton, Storbritannien CCI3*/CCI2*, internationell fälttävlan
Svensk ryttare: Erika Sjöström
Arrangörens hemsida: http://www.bedltd.co.uk

5-6 oktober Bad Segeberg, Tyskland CCI2*, internationell fälttävlan
Svenska ryttare: Malin Petersen, Helene Emond
Arrangörens hemsida: http://www.reiten-sh.info

5 oktober Madine, Frankrike CEI3* 160 km, internationell distansritt
Svensk ryttare: Jessica Holmberg
Arrangörens hemsida: http://www.raid55.ffe.com/

Nationella tävlingar vecka 40
2-6 oktober Flyinge Hästsportklubb, nationell hoppning, med Breeders Trophy, ATG Riders League och Lövsta Future Challenge Jumping Unga Hästar https://equestrian-weeks.swb.org/fhsk-nationell-hoppning-breeders-trophy-hoppning-falttavlan/
4-6 oktober Laholms Ryttarförening, nationell dressyr, Extrainsatt höstdressyr http://www.laholmsrf.se/
4-6 oktober Strömsholms Ridsportförening, nationell dressyr, Höstdressyr https://stromsholmsridsportforening.se/nyheter/kalender/reg-dressyrtavling-hast-tor-kvall/
5-6 oktober Ljungby Ridklubb, nationell dressyr http://www.ljungbyridklubb.org.se/
6 oktober Spekeröds Ridklubb, nationell dressyr https://idrottonline.se/SpekerodsRK-Ridsport
5-6 oktober Gunnesby Hästsportklubb, lag-SM i mounted games, https://www.mounted-games.se/single-post/2019/09/18/Inbjudan-Lag-SM-GHSK-pokalen, tävlingsplats Göteborg Horse Park