Skip to main content

Ridsport - Kalendarium vecka 19-20

Nyhet   •   Maj 08, 2014 12:47 CEST

Svenska Ridsportförbundet - Aktuellt kalendarium med datum, tävlingsplatser, ryttare och hemsidor vecka 19-20

www.ridsport.se uppdateras resultaten för svenska ryttare kontinuerligt under tävlingshelgerna

Internationella tävlingar vecka 19
8-11 maj Badminton Horse Trials, Storbritannien CCI4*, internationell fälttävlan
Arrangörens hemsida: http://www.badminton-horse.co.uk/
Svenska ekipage: Sara Algotsson Ostholt/Reality, Ludwig Svennerstål/Alexander, Ludwig Svennerstål/King Bob, Viktoria Carlerbäck/Volt af Källstorp, Johan Lundin/Johnny Cash
>> Läs mer: Svenska hästarna klara för start

8-11 maj Drammen, Norge CSIO3*/CSI1*/CSIYH1*, internationell hoppning med nationshoppning
Arrangörens hemsida: http://eiri53.wix.com/springtourenglish
Svenska ryttare: Niklas Jonsson, Stephanie Holmén, Jenny Johansson, Erika Lickhammer, Sofia Kroon, Johan Lundh, Anna Olsson, Frida Berggren, Linda Demirtok Tjälldén, Frida Tinglöf

9-11 maj Redefin, Tyskland CSI2*/CSIYH1*, internationell hoppning med uttagning till Rolex Academy
Arrangörens hemsida: http://pst-marketing.de/index.php/redefin.html
Svenska ryttare: Rolf-Göran Bengtsson, Henrik von Eckermann, Douglas Lindelöw, Alexandra Eriksson, Wilma Hellström, Victoria Wallenstam, Linn Widmark, Irma Karlsson, Monica Thiemann
>> Läs mer: Svensk talangtrio vidare

8-11 maj San Giovanni, Italien CSI3*/CSIYH1*, internationell hoppning
Arrangörens hemsida: http://www.horsesrivieraresort.com/Pages/Default.aspx
Svensk ryttare: Malin Baryard Johnsson, Hedda Wallin, Denise Pfenninger

8-11 maj Le Touquet, Frankrike CSI3*/CSIYH1*, internationell hoppning
Arrangörens hemsida: http://www.cheval-letouquet.fr/
Svensk ryttare: Angelica Augustsson

8-11 maj Linz-Ebelsberg, Österrike CSIO3*/CSIYH1*, internationell hoppning
Arrangörens hemsida: http://www.linzerpferdefestival.com/english/
Svensk ryttare: Elina Petersson

8-11 maj Roosendaal, Holland CDIYJP, internationell ungdomsdressyr
Arrangörens hemsida: http://www.dengoubergh.nl/
Svenska ryttare
Young rider: Anna Drugge, Emma Jönsson, Alva Lander, Nina Rademaekers
Junior: Johanna Jendland
Ponny: Felicia Brännström

8-11 maj Marbach, Tyskland CIC3*/CIC1*, internationell fälttävlan
Arrangörens hemsida: http://www.eventing-marbach.de/
Svenska ryttare: Louise Svensson Jähde, Frida Andersén, Malin Petersen

10 maj Rimboritten, Sverige CEI1* 80 km, internationell distansritt
Arrangörens hemsida: http://www.distansrittstockholm.se/
Svenskt deltagande

10 maj Ermelo, Holland CEI3* 160 km, internationell distansritt
Arrangörens hemsida: http://www.endurancealive.nl/
Svensk ryttare: Liselott Friederich

Internationella tävlingar vecka 20
15-18 maj Odense, Danmark CSIO3*, internationell hoppning med Furusiyya FEI Nations Cup Division 2
Arrangörens hemsida: http://csio-odense.dk/DK.aspx
Svenska ryttare: Rolf-Göran Bengtsson, Angelica Augustsson, Jens Fredricson, Ulrika Goodin, Henrik Lannér, Erika Lickhammer, Johan Lundh, Helena Persson, Evelina Tovek, Jannike West, Alexander Zetterman, Annika Axelsson

14-18 maj Windsor, Storbritannien CSI3*/CAI3*-H2/CAI3*-H4, internationell hoppning och körning
Arrangörens hemsida: http://www.rwhs.co.uk/
Svenska hoppryttare: Peder Fredricson, Angelie von Essen
Svenska kuskar: Eva Ottosson (par), Fredrik Persson (fyrspann), Johan Dengg (fyrspann)

15-18 maj Balve, Tyskland CSI2*/CSIYH1*, internationell hoppning
Arrangörens hemsida: http://www.balve-optimum.de/
Svenska ryttare: Henrik von Eckermann, Nicole Persson, Linn Widmark

14-18 maj Ebreichsdorf, Österrike CSI2*/CSIYH1*, internationell hoppning
Arrangörens hemsida: http://www.magnaracino.at/
Svenska ryttare: Hannah Åkerblom, Jennie Åkerblom, Mariano Maggi, Johanna Wallter, Kristoffer Widlund

15-18 maj Opglabbeek, Belgien CSI2*/CSIYH1*, internationell hoppning
Arrangörens hemsida: http://www.sentowerpark.com/nl/home
Svenska ryttare: Petronella Andersson, Isabell Bengtsson, Ulrika Sanny

14-18 maj Bonheiden, Belgien CSIOPJY, internationell ungdomshoppning
Arrangörens hemsida: http://www.jumping-bonheiden.be/
Svenska ryttare: Josefine Bjur, Disa Holm, Cajsa Soberon, Alva Vikström, Leijon, Hugo Wihlmark, Filip Ågren, Katarina Bork, Emelie Grönberg, Stella Röhlcke, Anna Skårberg, Hedda Wallin, Melina Forsberg, Annie Frivold, Wilma Hellström, Irma Karlsson, Catharina Swartz, Louise Torgersen

15-18 maj Villach Treffen, Österrike CDI3*, internationell dressyr
Arrangörens hemsida: http://www.ghpc.at/
Svensk ryttare: Juliette Ramel

16-18 maj Eketorp Eventing, Höör, Sverige CCI1*/CIC1*/CIC2*, internationell fälttävlan med Swedish Eventing Tour
Arrangörens hemsida: http://eketorpsfalttavlan.se/index.html
Svenska ryttare: Erika Sjöström, Katrin Norling, Martina Andersson, Jon Andersen, Emelie Westin, Linda Algotsson, Henrik Adnervik, Sara Nilsson, Anna Nilsson, Jonna Friman, Moa Berrek, Moa Kulle, Cristina Della Casa, Therese Viklund, Ronja Johansson, Sandra Gustafsson, Sanna T Gewert, Matilda Josefsson, William Nilson Fryer, Ebba Adnervik, Niklas Jonsson, Malin Josefsson, Malin Petersen, Annika Davidsson, Amanda Sandberg, Amanda Brieditis, Ylva Lindahl, Linnea Modenius Södergren, Linda Bolin, Therese Olsson, Anna Fors, Johanna Fellbrant, Mathias Gustafsson, Johan Hwasser, Anna Ahrle, Evelina Jörgensson, Isabella Lidbrandt, Louise Hiort af Ornäs, Emelie Westin, Anna Hassö, Lisa Jäderlund, Stina Arosenius, Anna Kallings Larsson, Alexandra Jurå, Fanny Nilsson, Filippa Johansson, Lisa Vrang, Johan Lundin, Ida Brönmark Riex, Amanda Staam, Anna Almström
>> Läs mer: Första omgången i fälttävlanstouren

15-18 maj Fairburn, USA CIC2*, internationell fälttävlan
Arrangörens hemsida: http://chatthillseventing.com/
Svensk ryttare: Jennie Järnström

17 maj Tikoeb, Danmark CEI1* 80 km, internationell distansritt
Arrangörens hemsida: http://www.enduranceriders.dk/
Svenska ryttare: Maria Hagman-Eriksson, Jessica Holmberg, Charlotte Tillman, Martina Vikefors

Nationella tävlingar vecka 19
8-11 maj SM i dressyr på Ericsberg, seniorer, Södertälje Ridklubb http://www8.idrottonline.se/SodertaljeRK-Ridsport/Tavlingarevents/DressyrSMEricsbergsSlott9-11maj/
>> Läs mer: Ryttareliten till dressyr-SM
9-11 maj Föreningen för Equality Riders, Hammarö, Elit och nationell hoppning med Swedish 7-Star Spring Tour http://www5.idrottonline.se/ForeningenforEqualityriders-Ridsport/
9-11 maj Skyrup Country Club Ryttarförening, nationell hoppning för häst och ponny http://www.skyrupcountryclub.se/index.asp
10-11 maj Ale-Jennylunds Ridklubb, nationell hoppning http://www.ajrk.se/
10-11 maj Nordhallands Ridklubb, Åby Travbana, nationell dressyr för häst och ponny http://www3.idrottonline.se/NordhallandsRK-Ridsport/
10-11 maj Dagstorpsortens Ryttarförening, nationell dressyr http://www.dagstorp.nu/
10-11 maj Söderhamnsortens Ryttarförening, nationell dressyr http://www8.idrottonline.se/SoderhamnsortensRF-Ridsport/
9-11 maj Stora Wäsby Fältrittklubb, nationell ponnydressyr http://www2.idrottonline.se/StoraWasbyFRK-Ridsport/
10 maj Ringsjöortens Lantliga Ryttarförening, nationell ponnydressyr http://www3.idrottonline.se/RingsjoortensLantligaRF-Ridsport/
10 maj Kullasällskapet Kusk, nationell körning http://www.kullasallskapet.se/

AgriaAllsvenskan Elitserien hoppning vecka 19
9-11 maj Stävie Ryttarförening, nationell hoppning med AgriaAllsvenskan Södra omg 2 http://www6.idrottonline.se/StavieRF-Ridsport/
10-11 maj Norrahammar-Tabergs Ridklubb, nationell hoppning med AgriaAllsvenskan Mellersta omg 2 http://www.ntrk.se/

Agria Ponnyallsvenskan Elitserien ponnyhoppning vecka 19
9-11 maj Vännäs Ryttarförening, nationell ponnyhoppning med Agria Ponnyallsvenskan zon Polar omg 3 http://www7.idrottonline.se/VannasRF-Ridsport/

Nationella tävlingar vecka 20
14-18 maj Skyrup Country Club Ryttarförening, Elit och nationell hoppning med Swedish 7-Star Spring Tour http://www.skyrupcountryclub.se/index.asp
16-18 maj Halmstads Fältrittklubb, nationell hoppning http://www5.idrottonline.se/HalmstadsFRK-Ridsport/
16-18 maj Bollnäs Ridsällskap, nationell hoppning http://www1.idrottonline.se/BollnasRS-Ridsport/
16-18 maj Skogslottens Ryttarförening, nationell hoppning för häst och ponny http://www4.idrottonline.se/SkogslottensRF-Ridsport/
17-18 maj Piteå Ridklubb, nationell hoppning http://www4.idrottonline.se/PiteaRK-Ridsport/
16-18 maj Frosta Ryttarförening, nationell hoppning http://www3.idrottonline.se/FrostaRF-Ridsport/
17-18 maj Fjälkestads Ridklubb, nationell ponnyhoppning http://www3.idrottonline.se/FjalkestadsRK-Ridsport/
16-18 maj Björbäcks Ryttarförening, nationell dressyr http://www6.idrottonline.se/BjorbacksRF-Ridsport/
15-16 maj Sällskapet Segersta Sportryttare, nationell dressyr för häst och ponny http://segersta.se/segersta-sportryttare/
16-18 maj Föreningen för Equality Riders, nationell dressyr för häst och ponny http://www5.idrottonline.se/ForeningenforEqualityriders-Ridsport/
17-18 maj Hogsta Dressyrryttare, nationell dressyr http://www1.idrottonline.se/HogstaDressyrryttare-Ridsport/
17-18 maj Härnösands Ridklubb, nationell dressyr http://www3.idrottonline.se/HarnosandsRK-Ridsport/
18 maj Klippans Ridklubb, nationell ponnydressyr http://www3.idrottonline.se/KlippansRK-Ridsport/
17-18 maj Stensäters Ryttarförening, Eketorp Eventing, nationell fälttävlan http://eketorpsfalttavlan.se/index.html
17-18 maj Hemseortens Rid- och Körklubb, nationell körning http://www5.idrottonline.se/HemseortensRK-Ridsport/
17 maj Kågedalens Ryttarförening, nationell körning http://www4.idrottonline.se/KagedalensRF-Ridsport