Skip to main content

Ridsport - Kalendarium vecka 40-41

Nyhet   •   Okt 06, 2016 12:52 CEST

Zlatan startar trestjärnig fälttävlan i Boekelo, Nederländerna, i helgen tillsammans med ryttare Viktoria Carlerbäck.

Svenska Ridsportförbundet - Aktuellt kalendarium med datum, tävlingsplatser, ryttare och hemsidor vecka 40-41

www.ridsport.se uppdateras resultaten för svenska ryttare kontinuerligt under tävlingshelgerna

Internationella tävlingar vecka 40
6-9 oktober Kiel, Tyskland CSI3*/CSIYH1*, internationell hoppning
Svenska ryttare: Rolf-Göran Bengtsson, Alexandra Eriksson, Ebba Johansson, Mathilda Karlsson
Arrangörens hemsida: http://www.baltic-horse-show.de/

5-9 oktober Birmingham, Storbritannien CSI3*, internationell hoppning
Svensk ryttare: Angelie von Essen
Arrangörens hemsida: http://hoys.co.uk/

4-9 oktober Rancho Murieta, USA CSI3*, internationell hoppning
Svensk ryttare: Hanna Mauritzson
Arrangörens hemsida: http://westpalmsevents.com/

6-9 oktober Riesenbeck, Tyskland CSI2*, internationell hoppning
Svensk ryttare: Henrik von Eckermann
Arrangörens hemsida: http://riesenbeck-international.com/

6-9 oktober Opglabbeek, Belgien CSI2*, internationell hoppning
Svenska ryttare: Angelica Augustsson Zanotelli, Jonna Ekberg, Annika Axelsson, Petronella Andersson, Sofia Westborg, Ingemar Hammarström, Klara Hammarström
Arrangörens hemsida: http://www.sentowerpark.com/nl/home

4-9 oktober Cagnes-sur-Mer, Frankrike CSI2*/CSI1*, internationell hoppning
Svenska ryttare: Charlotte Mordasini, Louise Arousell
Arrangörens hemsida: https://www.facebook.com/GPA-Jump-Festival-226247844212691/

4-9 oktober Vilamoura, Portugal CSI2*, internationell hoppning
Svensk ryttare: Linn Widmark
Arrangörens hemsida: http://www.vilamouratour.com/

6-10 oktober Mallorca, Spanien CDI5*/CDI2*/CDI1*, internationell dressyr
Svenska ryttare: Charlotte Haid Bondergaard, Minna Telde, Linda Swande
Arrangörens hemsida: http://www.balearentour.com/

6-9 oktober Boekelo, Nederländerna CCIO3*-NC, internationell fälttävlan med FEI Nations Cup
Svenska ryttare: Viktoria Carlerbäck, Christoffer Forsberg, Anna Freskgård, William Nilsson Fryer, Ludwig Svennerstål, Hedvig Wik
Arrangörens hemsida: http://www.military-boekelo.nl/

7-9 oktober Topolcianky, Slovakien CEI2*, internationell distansritt, 140 km över två dagar
Svenska ryttare: Annette Falk, Ella Lindblom
Arrangörens hemsida: http://www.enduranceride.eu/

Nationella tävlingar vecka 40
4-9 oktober Swede Horse, Flyinge, Breeders Trophy i hoppning och dressyr 2016
http://www.swedehorse.se/evenemang/breeders-trophy-2016

8-9 oktober Dagstorpsortens Ryttarförening, Lag-SM i fälttävlan för häst och ponny
http://www.dagstorp.nu/

7-9 oktober Gävle Ryttarsällskap, Bilmetro Horse Show 2016, Nationell hoppning
http://idrottonline.se/GavleRS-Ridsport/

8-9 oktober Skabersjöortens Ryttarförening, Hösthoppet med Equitours Senior Jump Cup omg 2, Nationell hoppning
http://skabersjo.com/

8-9 oktober Kungsbacka Ridklubb, Nationell dressyr
http://www.kungsbackaridklubb.se/

8-9 oktober Örebro Fältrittklubb, Nationell dressyr för ryttare med funktionsnedsättning
http://www.orebrofaltrittklubb.se/

8 oktober Föreningen Uppsala Voltige, Nationell voltige med Mälarcupen och Allsvenskafinalen
http://idrottonline.se/ForeningenUppsalaVoltige-Ridsport/

Internationella tävlingar vecka 41
12-16 oktober Oslo, Norge CSI5*-W/CSI2*, internationell hoppning med Longines FEI World Cup Jumping
Svenska ryttare: Rolf-Göran Bengtsson (WC), Peder Fredricson (WC), Henrik von Eckermann (WC), Robin Ingvarsson, Helena Lundbäck, Stina Lillje, Matilda Pettersson, Hedda Wallin
Arrangörens hemsida: http://oslohorseshow.com/nb/kohs/

11-16 oktober Vilamoura, Portugal CSI3*, internationell hoppning
Svenska ryttare: Linn Widmark, Cornelia Bordier
Arrangörens hemsida: http://www.vilamouratour.com/

11-16 oktober Cagnes-sur-Mer, Frankrike CSI2*/CSI1*, internationell hoppning
Svenska ryttare: Charlotte Mordasini, Louise Arousell
Arrangörens hemsida: https://www.facebook.com/GPA-Jump-Festival-226247844212691/

13-16 oktober Asten, Nederländerna CSI2*/CSI1*, internationell hoppning
Svenska ryttare: Wilma Hellström, Erika Lickhammer, Malin Parmler
Arrangörens hemsida: http://www.csi-asten.nl/index.php/nl/

13-16 oktober Lier, Belgien CSI2*, internationell hoppning
Svenska ryttare: Antonia Andersson, Petronella Andersson, Jonna Ekberg, Elin Uppling
Arrangörens hemsida: http://www.azelhof-horse-events.be/pages/home.aspx

13-16 oktober Chevenez, Schweiz CSI1*, internationell hoppning
Svensk ryttare: Helena Banèr
Arrangörens hemsida: http://www.oeuvray-smits.ch/

13-16 oktober Odense, Danmark CSI1*/CSIJ/Ch/P, internationell hoppning och ungdomshoppning
Svenska ryttare: Karin Andermyr Holmgren, Hanna Carlsson, Amanda Emanuelsson, Ulrika Goodin, Julia Ström, Jannike West, Patricia Davin, Isabella Fredlund, Elin Glimberg, Viktor Glimberg, Elsa Johansson, Esther Nordblad, Vanja Qvarfort, Amanda Ruzic, Max Sillfors, Joel Torstenson, Isabell Carlstedt, Beata Hermelin, Ellinor Liwing, Julia Wennerberg, Klara Zacharoff, Emma Bentzer, Johnna Bergfeldt, Mathilda Bohlin, Ellen Comstedt, Nizza Edfeldt, Kim Gudmundsson, Saga Hansen, Rasmus Nilsson, Olivia Nyström, Linnéa Persson
Arrangörens hemsida: http://jbkhorseshows.dk/DK.aspx

14-16 oktober Strzegom, Polen CCI3*/CIC3*/CCI2*/CIC2*/CCI1*, internationell fälttävlan
Svenska ryttare: Hanna Berg, Malin Josefsson, Anna Nilsson, William Nilsson Fryer, Henrik Adnervik, Anna Freskgård, Anna Hassö, Therese Viklund, Annika Davidsson, Lisa Vrang, Moa Berrek, Moa Nordfjäll
Arrangörens hemsida: http://www.strzegomhorsetrials.pl/pl/

12-16 oktober Pau, Frankrike CIC2*, internationell fälttävlan
Svensk ryttare: Amanda Brieditis
Arrangörens hemsida: http://www.centaure-events.com/

14-16 oktober Babenhausen, Tyskland CEI2* 120 km, internationell distansritt
Svensk ryttare: Görel Sigurdson
Arrangörens hemsida: http://www.endurance-team-klingbeil.de/

Nationella tävlingar vecka 41
13-16 oktober Billdals Ridklubb, Elit/Nationell hoppning med GHS Young Rider Cup, City Gross Morgondagens Vinnare
http://www.billdalsridklubb.com/

15-16 oktober Södertälje Ridklubb, Nationell hoppning för häst och ponny med semifinal i Prins Carl Philips Pris
http://idrottonline.se/SodertaljeRK-Ridsport/

14-16 oktober Borås Fältrittklubb, Nationell hoppning för häst och ponny
http://www.borasridhus.se/se/startsida.aspx

14-16 oktober Lidköpings Ridklubb, Nationell hoppning
http://www.lrk.se/default.aspx

15-16 oktober Lillhagens Ridklubb, Nationell hoppning
http://www.lillhagen.nu/

15 oktober Strömsholms Ridsportförening, Nationell hoppning
http://www.stromsholm.com/stromsholmsridsportforening/

15-16 oktober Föreningen Mantorps Ryttarna, Nationell dressyr
http://www.mantorpsryttarna.com/

16 oktober Sundby Ridklubb, Nationell ponnydressyr
http://www.sundbyridklubb.se/

16 oktober Eskilstunaortens Ryttarförening, Vilsta ridskola, Nationell körning, Maratontävling/kombinerad tävling
http://www.eskilstunaortens-rf.se/

16 oktober Hemseortens Rid- och körklubb, Nationell körning, fullständig
http://www.hork.nu/