Skip to main content

Ridsport - Kalendarium vecka 40 och 41

Nyhet   •   Okt 02, 2019 13:00 CEST

Svenska Ridsportförbundet - Aktuellt kalendarium med datum, tävlingsplatser, ryttare och hemsidor vecka 40-41 2019.

Välkommen att besöka nya ridsport.se, där vi går från en nyhetsorienterad hemsida till en mer tidlös, kunskapsbaserad sajt som ska stärka varumärket svensk ridsport.
Du hittar fortfarande Kalendern med mer info på hemsidan.

Internationella tävlingar vecka 40
3-6 oktober Barcelona, Spanien CSIO5*-NC Final, internationell hoppning, Longines FEI Jumping Nations Cup Final
Svenska ryttare: Peder Fredricson, Fredrik Jönsson, Stephanie Holmén, Evelina Tovek, Henrik von Eckermann
Arrangörens hemsida: https://www.csiobarcelona.com/en

30 - 6 oktober Vilamoura, Portugal CSI3*, internationell hoppning
Svenska ryttare: Josefine Bjur, Jacob Hellström
Arrangörens hemsida: www.vilamouraequestriancentre.com

1-6 oktober Oliva, Spanien CSI2*, internationell hoppning
Svenska ryttare: Isabell Bengtsson, Jonna Ekberg, Karin Martinsen, Ulrika Sanny, Erica Swartz, Madeleine Ström
Arrangörens hemsida: www.metoliva.com

3-6 oktober Opglabbeek, Belgien CSI2*, internationell hoppning
Svenska ryttare: Angelica Augustsson Zanotelli, Elsa Johansson, Viktor Melin, Antonia Pettersson Häggström, Fredrik Spetz, Ida Svensson, Erika Lickhammer-van Helmond
Arrangörens hemsida: www.sentowerpark.com

3-6 oktober Riesenbeck, Tyskland CSI2*, internationell hoppning
Svenska ryttare: Emma Emanuelsson, Nicole Persson
Arrangörens hemsida: http://www.riesenbeck-international.com

4-6 oktober Tallinn, Estland CSI2*/CDI-W, internationell hoppning och dressyr
Svensk ryttare: Marcus Westergren (hoppning), Rose Mathisen, Natalie Oldfors (dressyr)
Arrangörens hemsida: www.ratsaliit.ee

2-5 oktober Sacramento, CA, USA CSI3*-W, internationell hoppning
Svenska ryttare: Viggo Björklund, Hanna Mauritzson
Arrangörens hemsida: http://www.westpalmsevents.com

2-6 oktober Birmingham, Storbritannien CSI3*, internationell hoppning
Svensk ryttare: Angelie von Essen
Arrangörens hemsida: http://www.hoys.co.uk

1-6 oktober Keysoe, Storbritannien CDI3*/CDIU25YJP/CPEDI3*, internationell dressyr
Svensk ryttare: Nathalie Wahlund (CDI U25)
Arrangörens hemsida: http://www.keysoe.com

3-6 oktober Kristiansand, Norge CDI3*/CDIYJP/CPEDI3*, internationell dressyr
Svenska ryttare:
CDI3* Stora Rundan: Charlotte Haid Bondergaard, Per Sandgaard, Louise Sättermann, Terese Klintström, Catarina Hjärpe
CDI3* Lilla Rundan: Märit Olofsson Nääs
CDIJ: Hilda Jonsson
CDIP: Mary Sophie Haid Bondergaard, Ida Anderberg, Emma Kåberg, Ebba Odén
CDPEDI3*: Louise Etzner Jakobsson, Felicia Grimmenhag, Anita Johnsson
Arrangörens hemsida: indoorepona.no

3-6 oktober Nice, Frankrike CDI3*/CDI2*/CDIU25YJChP, internationell dressyr
Svensk ryttare: Michaela Åman Ricci (CDI3*/ CDI2*)
Arrangörens hemsida: http://www.nicecheval.com

3-6 oktober Osberton, Storbritannien CCI3*/CCI2*, internationell fälttävlan
Svensk ryttare: Erika Sjöström
Arrangörens hemsida: http://www.bedltd.co.uk

5-6 oktober Bad Segeberg, Tyskland CCI2*, internationell fälttävlan
Svenska ryttare: Malin Petersen, Helene Emond
Arrangörens hemsida: http://www.reiten-sh.info

5 oktober Madine, Frankrike CEI3* 160 km, internationell distansritt
Svensk ryttare: Jessica Holmberg
Arrangörens hemsida: http://www.raid55.ffe.com/

Nationella tävlingar vecka 40
2-6 oktober Flyinge Hästsportklubb, nationell hoppning och fälttävlan, med Breeders Trophy, ATG Riders League och Lövsta Future Challenge Jumping Unga Hästar https://equestrian-weeks.swb.org/fhsk-nationell-hoppning-breeders-trophy-hoppning-falttavlan/

4-6 oktober Laholms Ryttarförening, nationell dressyr, Extrainsatt höstdressyr http://www.laholmsrf.se/
4-6 oktober Strömsholms Ridsportförening, nationell dressyr, Höstdressyr https://stromsholmsridsportforening.se/nyheter/kalender/reg-dressyrtavling-hast-tor-kvall/
5-6 oktober Ljungby Ridklubb, nationell dressyr http://www.ljungbyridklubb.org.se/
6 oktober Spekeröds Ridklubb, nationell dressyr https://idrottonline.se/SpekerodsRK-Ridsport
5-6 oktober Gunnesby Hästsportklubb, lag-SM i mounted games, tävlingsplats Göteborg Horse Park
https://www.mounted-games.se/single-post/2019/09/18/Inbjudan-Lag-SM-GHSK-pokalen


Internationella tävlingar vecka 41
11-14 oktober Beijing Bird´s Nest, Kina CSI3*, internationell hoppning
Svenska ryttare: Malin Baryard-Johnsson, Henrik Von Eckermann
Arrangörens hemsida http://www.equinechina.com/

10-13 oktober St Tropez Grimaud, Frankrike CSI4*, internationell hoppning
Svenska ryttare: Alexander Zetterman
Arrangörens hemsida https://hubside-jumping-en.hubside.fr/

7-10 oktober Vilamoura, Portugal CSI3*, internationell hoppning
Svenska ryttare: Josefine Bjur, Linda Heed, Jacob Hellström
arrangörens hemsida www.vilamouraequestriancentre.com

8-13 oktober Oliva, Spanien CSI2*, internationell hoppning
Svenska ryttare: Isabell Bengtsson, Jonna Ekberg, Karin Martinsen, Ulrika Sanny, Erica Swartz
Arrangörens hemsida www.metoliva.com

10-13 oktober Opglabbeek, Belgien CSI2*, internationell hoppning
Svenska ryttare: Antonia Andersson, Angelica Augustsson Zanotelli, Annika Axelsson, Elsa Johansson, Sanna Olsson, Antonia Pettersson Häggström, Stella Röhlcke, Fredrik Spetz
Arrangörens hemsida www.sentowerpark.com

10-13 oktober Boekelo, belgien CCIO4*-NC, internationell fälttävlan
Svenska ryttare: Hanna Berg, Viktoria Carlerbäck, Jonna Britse, Anna Nilsson, Anna Freskgård och Katrin Norling
Arrangörens hemsida www.military-boekelo.nl

10-13 oktober Strzegom, Polen CCI4*/CCI3*/CCI2*
CCI4*-S: Alice Andersen, Christoffer Forsberg, Aminda Ingulfsson, Therese Viklund
CCI4*-L: Malin Josefsson, Sofia Sjöborg, Niklas Jonsson, Sara Algotsson Ostholt, Henrik Adnervik, Johan Lundin
CCI3*-S: Frida Andersén, Sandra Gustafsson, Anna Hassö , Pontus Hugosson, Aminda Ingulfsson – Hot Cup VH
CCI3*-L: Malin Josefsson, Sofia Sjöborg, Elvira Stafverfeldt
CCI2*-L: Amanda Andersson, Anna Svane, Filippa Ljungberg, Julia Andersson, Henrik Adnervik, Niklas Jonsson, Klara Lidén Kiraly, Johan Lundin
CCI*-Intro: Sarah Dyplin, Anna Hassö
CCI2*P-L: Elly Kvarnstrand
Arrangörens hemsida www.StrzegomHorseTrials.pl

Nationella tävlingar vecka 41
11-13 oktober Borås Fältrittklubb, nationell hoppning häst och ponny, Änglahoppet med kval till Borås Ponny Grand Prix och Agria Pony Trophy
Arrangörens hemsida http://www.borasridhus.se/startsida.aspx
11-13 oktober Gävle Ryttarsällskap, nationell hoppning, Horse Show med GHS Young Rider Cup/Morgondagens Vinnare omg 1 2019/2020
Arrangörens hemsida http://www.grs.nu/
11-13 oktober Lidköpings Ridklubb, nationell hoppning
Arrangörens hemsida http://www.lrk.se/default.aspx
13 oktober Lunds Civila Ryttarförening, nationell hoppning
Arrangörens hemsida http://lundscivila.se/
12-13 oktober Vikbolandets Ryttarförening, nationell dressyr
Arrangörens hemsida https://idrottonline.se/VikbolandetsRF-Ridsport/
12-13 oktober Kungsbacka Ridklubb, nationell dressyr
Arrangörens hemsida http://www.kungsbackaridklubb.se/
13 oktober Eskilstunaortens Ryttarförening, nationell dressyr
Arrangörens hemsida http://www.eskilstunaortens-rf.se/
12-13 oktober Suderbys Ridklubb, nationell sportkörning, Höstmeeting på Gotland m GM i lag
Arrangörens hemsida http://www.suderbysridklubb.se/
12-13 oktober Himledalens Ridklubb, nationell ponnydressyr
Arrangörens hemsida http://www.himledalensridklubb.se/
13 oktober Knöppelåsens Ryttarsällskap, nationell ponnydressyr
Arrangörens hemsida https://idrottonline.se/KnoppelasensRyttarsallskap-Ridsport/