Skip to main content

Ridsport - Kalendarium vecka 41-42

Nyhet   •   Okt 13, 2016 09:54 CEST

Peder Fredricsons världscupstart i Oslo är osäker efter att hästen H&M All In fått kolik. Kanske blir det H&M Flip's Little Sparrow som får axla rollen istället. Foto: Roland Thunholm

Svenska Ridsportförbundet - Aktuellt kalendarium med datum, tävlingsplatser, ryttare och hemsidor vecka 41-42

www.ridsport.se uppdateras resultaten för svenska ryttare kontinuerligt under tävlingshelgerna

Det händer i Svenska Ridsportförbundet:
22-23 oktober Ridsportforum 2016 i Västerås
Representanter för media är välkomna att övervara Ridsportforum 2016. Ridsportforum har strategiarbetet Ridsport 2025 som tema och hålls på Aros Congress center i Västerås. 
Lördag 22 oktober 11:00 inledning, dagen avslutas cirka 18:30
Söndag 23 oktober, dagen börjar 8:30 och beräknas vara avslutad 16:00
Mer information om Ridsportforum kommer på vår hemsida www.ridsport.se
Obligatorisk anmälan till Lotta Amnestål, lotta.amnestal@ridsport.se, 0220-456 35

Internationella tävlingar vecka 41
12-16 oktober Oslo, Norge CSI5*-W/CSI2*, internationell hoppning med Longines FEI World Cup Jumping
Svenska ryttare: Rolf-Göran Bengtsson (WC), Peder Fredricson (WC), Henrik von Eckermann (WC), Robin Ingvarsson, Helena Lundbäck, Stina Lillje, Matilda Pettersson, Hedda Wallin, Ulrika Asplund Lindqvist
Arrangörens hemsida: http://oslohorseshow.com/nb/kohs/

11-16 oktober Vilamoura, Portugal CSI3*, internationell hoppning
Svenska ryttare: Linn Widmark, Cornelia Bordier
Arrangörens hemsida: http://www.vilamouratour.com/

11-16 oktober Cagnes-sur-Mer, Frankrike CSI2*/CSI1*, internationell hoppning
Svenska ryttare: Charlotte Mordasini, Louise Arousell
Arrangörens hemsida: https://www.facebook.com/GPA-Jump-Festival-226247844212691/

13-16 oktober Asten, Nederländerna CSI2*/CSI1*, internationell hoppning
Svenska ryttare: Wilma Hellström, Erika Lickhammer, Malin Parmler
Arrangörens hemsida: http://www.csi-asten.nl/index.php/nl/

13-16 oktober Lier, Belgien CSI2*, internationell hoppning
Svenska ryttare: Antonia Andersson, Petronella Andersson, Jonna Ekberg, Elin Uppling
Arrangörens hemsida: http://www.azelhof-horse-events.be/pages/home.aspx

13-16 oktober Chevenez, Schweiz CSI1*, internationell hoppning
Svensk ryttare: Helena Banèr
Arrangörens hemsida: http://www.oeuvray-smits.ch/

13-16 oktober Odense, Danmark CSI1*/CSIJ/Ch/P, internationell hoppning och ungdomshoppning
Svenska ryttare: Karin Andermyr Holmgren, Hanna Carlsson, Amanda Emanuelsson, Ulrika Goodin, Julia Ström, Jannike West, Patricia Davin, Isabella Fredlund, Elin Glimberg, Viktor Glimberg, Elsa Johansson, Esther Nordblad, Vanja Qvarfort, Amanda Ruzic, Max Sillfors, Joel Torstenson, Isabell Carlstedt, Beata Hermelin, Ellinor Liwing, Julia Wennerberg, Klara Zacharoff, Emma Bentzer, Johnna Bergfeldt, Mathilda Bohlin, Ellen Comstedt, Nizza Edfeldt, Kim Gudmundsson, Saga Hansen, Rasmus Nilsson, Olivia Nyström, Linnéa Persson
Arrangörens hemsida: http://jbkhorseshows.dk/DK.aspx

14-16 oktober Strzegom, Polen CCI3*/CIC3*/CCI2*/CIC2*/CCI1*, internationell fälttävlan
Svenska ryttare: Ludwig Svennerstål, Hanna Berg, Malin Josefsson, Anna Nilsson, William Nilsson Fryer, Henrik Adnervik, Anna Freskgård, Anna Hassö, Therese Viklund, Annika Davidsson, Lisa Vrang, Moa Berrek, Moa Nordfjäll
Arrangörens hemsida: http://www.strzegomhorsetrials.pl/pl/

12-16 oktober Pau, Frankrike CIC2*, internationell fälttävlan
Svensk ryttare: Amanda Brieditis
Arrangörens hemsida: http://www.centaure-events.com/

14-16 oktober Babenhausen, Tyskland CEI2* 120 km, internationell distansritt
Svenska ryttare: Maria Hagman-Eriksson, Görel Sigurdson
Arrangörens hemsida: http://www.endurance-team-klingbeil.de/

Nationella tävlingar vecka 41
13-16 oktober Billdals Ridklubb, Elit/Nationell hoppning med GHS Young Rider Cup, City Gross Morgondagens Vinnare http://www.billdalsridklubb.com/
Kontaktperson:
Klara Fritz, verksamhetschef, BRK
Mobil: 0706-53 57 83
E-post: klara.fritz@billdalsridklubb.com 

15-16 oktober Södertälje Ridklubb, Nationell hoppning för häst och ponny med semifinal i Prins Carl Philips Pris http://idrottonline.se/SodertaljeRK-Ridsport/

14-16 oktober Borås Fältrittklubb, Nationell hoppning för häst och ponny http://www.borasridhus.se/se/startsida.aspx

14-16 oktober Lidköpings Ridklubb, Nationell hoppning http://www.lrk.se/default.aspx

15-16 oktober Lillhagens Ridklubb, Nationell hoppning http://www.lillhagen.nu/

15 oktober Strömsholms Ridsportförening, Nationell hoppning http://www.stromsholm.com/stromsholmsridsportforening/

15-16 oktober Föreningen Mantorps Ryttarna, Nationell dressyr http://www.mantorpsryttarna.com/

16 oktober Sundby Ridklubb, Nationell ponnydressyr http://www.sundbyridklubb.se/

16 oktober Eskilstunaortens Ryttarförening, Vilsta ridskola, Nationell körning, Maratontävling/kombinerad tävling http://www.eskilstunaortens-rf.se/

16 oktober Hemseortens Rid- och körklubb, Nationell körning, fullständig http://www.hork.nu/

Internationella tävlingar vecka 42
20-23 oktober Helsingfors, Finland CSI5*-W/CDI3*, internationell hoppning, Longines FEI World Cup Jumping, och internationell dressyr
Svenska hoppryttare: Peder Fredricson, Henrik von Eckermann
Svenska dressyrryttare: Emilie Brolin, Per Duvefelt, Sophie Fleming Tärnström
Arrangörens hemsida: http://www.helsinkihorseshow.fi/

21-23 oktober Odense, Danmark CDI-W/CDI2*/CSI3*/CSI1*/CSIJP, internationell dressyr med FEI World Cup Dressage, internationell hoppning
Svenska ryttare: Tinne Vilhelmson Silfvén (WC), Mads Hendeliowitz (WC), Paulinda Friberg (WC), Rose Mathisen (WC), Sofie Lexner, Anita Roslund, Jennifer Svensson, Sofie Andersson
Svenska hoppryttare: Rolf-Göran Bengtsson, Alexander Zetterman, Angelie von Essen, Helena Persson m.fl.
Arrangörens hemsida: http://jbkhorseshows.dk/DK/Odense%20Horse%20Show.aspx

20-23 oktober Le Lion d’Angers, Frankrike CH-M-YH-CCI1*, unghäst-VM i fälttävlan
Svenska ekipage: Sara Algotsson Ostholt/Coughar, William Nilsson Fryer/Lotus af Hagalund, Hedvig Wik/Maybach
Arrangörens hemsida: http://www.mondialdulion.com/en/home-page/

20-23 oktober St Lô, Frankrike CSI3*/CSI1*, internationell hoppning
Svenska ryttare: Charlotte Mordasini, Elin Uppling, Alexander Zetterman
Arrangörens hemsida: http://polehippiquestlo.fr/evenements+meeting-d-automne-breed-for-jump.html

18-23 oktober Oliva, Spanien CSI2*/CSI1*, internationell hoppning
Svenska ryttare: Mathilda Karlsson, Niclas Haking, Kajsa Ryder, Tora Löf
Arrangörens hemsida: http://www.metoliva.com/

20-23 oktober Kronenberg, Nederländerna CSI2*/CSI1*, internationell hoppning
Svenska ryttare: Angelica Augustsson Zanotelli, Antonia Andersson, Annika Axelsson, Wilma Hellström, Renèe Johansson, Erika Lickhammer, Malin Parmler, Ulrika Sanny
Arrangörens hemsida: http://www.metoliva.com/

Nationella tävlingar vecka 42
21-23 oktober Luleå Ridklubb, Nationell hoppning http://idrottonline.se/LuleaRK-Ridsport/

22-23 oktober Osbyortens Ryttarförening, Nationell hoppning med Equi Tours Senior JumpCup omg 3 http://idrottonline.se/OsbyortensRF-Ridsport/

21-23 oktober Falkenbergsortens Ryttarförening, Nationell dressyr http://idrottonline.se/FalkenbergsortensRF-Ridsport/

23 oktober Eskilstunaortens Ryttarförening, Vilsta Ridskola, Nationell dressyr http://www.eskilstunaortens-rf.se/

22-23 oktober Sydslättens Ryttarförening, Nationell ponnyhoppning med semifinal till Prins Carl Philips Pris http://idrottonline.se/SydslattensRF-Ridsport/

22-23 oktober Föreningen Trollhättans Sportryttare, Nationell ponnyhoppning http://idrottonline.se/ForeningenTrollhattansSportryttare-Ridsport/

23 oktober Oskarshamns Ridklubb, Nationell körning http://www.oskarshamnsrk.se/