Skip to main content

Ridsport - Kalendarium vecka 41 och 42

Nyhet   •   Okt 10, 2019 10:00 CEST

Svenska Ridsportförbundet - Aktuellt kalendarium med datum, tävlingsplatser, ryttare och hemsidor vecka 41 och 42 2019.

Välkommen att besöka nya ridsport.se, där vi går från en nyhetsorienterad hemsida till en mer tidlös, kunskapsbaserad sajt som ska stärka varumärket svensk ridsport. Du hittar fortfarande Kalendern med mer info på hemsidan.

Internationella tävlingar vecka 41
11-14 oktober Beijing Bird´s Nest, Kina CSI3*, internationell hoppning
Svenska ryttare: Malin Baryard-Johnsson, Henrik Von Eckermann
Arrangörens hemsida http://www.equinechina.com/

10-13 oktober St Tropez Grimaud, Frankrike CSI4*, internationell hoppning
Svenska ryttare: Alexander Zetterman, Petronella Andersson
Arrangörens hemsida https://hubside-jumping-en.hubside.fr/

7-10 oktober Vilamoura, Portugal CSI3*, internationell hoppning
Svenska ryttare: Josefine Bjur, Linda Heed, Jacob Hellström, Pontus Westergren
Arrangörens hemsida www.vilamouraequestriancentre.com

8-13 oktober Oliva, Spanien CSI2*, internationell hoppning
Svenska ryttare: Isabell Bengtsson, Jonna Ekberg, Karin Martinsen, Ulrika Sanny, Erica Swartz, Angelie von Essen, Ellinor Malmgren
Arrangörens hemsida www.metoliva.com

10-13 oktober Opglabbeek, Belgien CSI2*, internationell hoppning
Svenska ryttare: Antonia Andersson, Angelica Augustsson Zanotelli, Annika Axelsson, Elsa Johansson, Wilma Marklund, Sanna Olsson, Antonia Pettersson Häggström, Stella Röhlcke, Fredrik Spetz, Sofia Westborg
Arrangörens hemsida www.sentowerpark.com

10-13 oktober Boekelo, Belgien CCIO4*-NC, internationell fälttävlan
Svenska ryttare: Hanna Berg, Viktoria Carlerbäck, Jonna Britse, Anna Nilsson, Anna Freskgård, Katrin Norling
Arrangörens hemsida www.military-boekelo.nl

10-13 oktober Strzegom, Polen CCI4*/CCI3*/CCI2*
CCI4*-S: Alice Andersen, Christoffer Forsberg, Aminda Ingulfsson, Therese Viklund
CCI4*-L: Malin Josefsson, Sofia Sjöborg, Niklas Jonsson, Sara Algotsson Ostholt, Henrik Adnervik, Johan Lundin
CCI3*-S: Frida Andersén, Sandra Gustafsson, Anna Hassö, Aminda Ingulfsson – Hot Cup VH
CCI3*-L: Malin Josefsson, Sofia Sjöborg, Elvira Stafverfeldt
CCI2*-L: Amanda Andersson, Anna Svane, Filippa Ljungberg, Julia Andersson, Henrik Adnervik, Niklas Jonsson, Klara Lidén Kiraly, Johan Lundin
CCI2*P-L: Elly Kvarnstrand
Arrangörens hemsida www.StrzegomHorseTrials.pl

Nationella tävlingar vecka 41
11-13 oktober Borås Fältrittklubb, nationell hoppning häst och ponny, Änglahoppet med kval till Borås Ponny Grand Prix och Agria Pony Trophy
Arrangörens hemsida http://www.borasridhus.se/startsida.aspx
11-13 oktober Gävle Ryttarsällskap, nationell hoppning, Horse Show med GHS Young Rider Cup/Morgondagens Vinnare omg 1 2019/2020
Arrangörens hemsida http://www.grs.nu/
11-13 oktober Lidköpings Ridklubb, nationell hoppning
Arrangörens hemsida http://www.lrk.se/default.aspx
13 oktober Lunds Civila Ryttarförening, nationell hoppning
Arrangörens hemsida http://lundscivila.se/
12-13 oktober Vikbolandets Ryttarförening, nationell dressyr
Arrangörens hemsida https://idrottonline.se/VikbolandetsRF-Ridsport/
12-13 oktober Kungsbacka Ridklubb, nationell dressyr
Arrangörens hemsida http://www.kungsbackaridklubb.se/
13 oktober Eskilstunaortens Ryttarförening, nationell dressyr
Arrangörens hemsida http://www.eskilstunaortens-rf.se/
12-13 oktober Suderbys Ridklubb, nationell sportkörning, Höstmeeting på Gotland m GM i lag
Arrangörens hemsida http://www.suderbysridklubb.se/
12-13 oktober Himledalens Ridklubb, nationell ponnydressyr
Arrangörens hemsida http://www.himledalensridklubb.se/
13 oktober Knöppelåsens Ryttarsällskap, nationell ponnydressyr
Arrangörens hemsida https://idrottonline.se/KnoppelasensRyttarsallskap-Ridsport/

Internationella tävlingar vecka 42
16-20 oktober Oslo, Norge CSI5*-W, internationell hoppning, Longines FEI Jumping World Cup
Svenska ryttare: Peder Fredricson, Douglas Lindelöw, Evelina Tovek, Henrik von Eckermann
Arrangörens hemsida https://oslohorseshow.com/en/en_kohs/

14-20 oktober Vilamoura, Portugal CSI3*, internationell hoppning
Svenska ryttare: Linda Heed, Jacob Hellström, Pontus Westergren
Arrangörens hemsida www.vilamouraequestriancentre.com

15-20 oktober Oliva, Spanien CSI3*, internationell hoppning
Svenska ryttare: Hannah Åkerblom, Isabell Bengtsson, Jonna Ekberg, Ellinor Malmgren, Karin Martinsen, Ulrika Sanny, Erica Swartz, Arvid Tenfält, Angelie Von Essen
Arrangörens hemsida www.metoliva.com

17-20 oktober Lier, Belgien CSI2*, internationell hoppning
Svenska ryttare: Wilma Hellström
Arrangörens hemsida www.azelhof.be

16-20 oktober Herning, Danmark CDI-W/CDI3*/CSI3*, internationell dressyr, FEI Dressage World Cup
Svenska ryttare:
CDI-W: Rose Mathisen, Natalie Oldfors, Minna Telde
CDI3*: Per Sandgaard
Arrangörens hemsida http://www.worldcupherning.dk

16-20 oktober Le Lion d´Angers, Frankrike CH-M-YH-CCI3*/CCI2*, unghäst-VM i fälttävlan
Svenska ryttare och hästar: 6-åriga hästar: Christoffer Forsberg – Con Classic, 7-åriga hästar: Linda Algotsson – Connie Pop, Christoffer Forsberg – Watermill Heejan, Ludwig Svennerstål – Magnolia
Arrangörens hemsida https://www.mondialdulion.com/en/

Nationella tävlingar vecka 42
17-20 oktober Billdals Ridklubb, elit/nationell hoppning med Billdal Horse Show med Goa Gubbar Grand Prix, ATG Riders League, Lövsta Future Challenge Jumping U25
Arrangörens hemsida http://www.billdalsridklubb.com/
18-20 oktober Trollhättans Sportryttare, nationell ponyhoppning, Jumpinnhoppet på Grevagården med Trollhättans Ponny Grand Prix
Arrangörens hemsida https://idrottonline.se/ForeningenTrollhattansSportryttare-Ridsport/
18-20 oktober Högbo Ridklubb, nationell ponnyhoppning
Arrangörens hemsida https://idrottonline.se/HogboRK-Ridsport
18-20 oktober Laholms Ryttarförening, nationell hoppning häst och ponny, Laholms Ponny/Children Grand Prix med semifinal 3 Prins Carl Philips Pris
Arrangörens hemsida http://www.laholmsrf.se/
18-20 oktober Falkenbergsortens Ryttarförening, nationell dressyr, Höstdressyr
Arrangörens hemsida http://www.forf.se/
18-20 oktober Mantorpsryttarna, nationell dressyr
Arrangörens hemsida http://www.mantorpsryttarna.com/
19-20 oktober Sundsvalls Ridklubb, nationell hoppning
Arrangörens hemsida http://www.sundsvallsrk.nu/
19-20 oktober Lillhagens Ridklubb, nationell hoppning, Hösthoppet
Arrangörens hemsida http://www.lillhagen.nu/
19-20 oktober Osbyortens Ryttarförening, nationell hoppning, Autumn Show
Arrangörens hemsida https://idrottonline.se/OsbyortensRF-Ridsport
20 oktober SVEA Voltigeklubb, nationell voltige, Final i Sydserien & SVEAs Klubb Cup
Arrangörens hemsida http://www.sveavoltige.se/