Skip to main content

Ridsportens kalendarium vecka 17 och 18

Nyhet   •   Apr 25, 2019 07:30 CEST

Svenska Ridsportförbundet - Aktuellt kalendarium med datum, tävlingsplatser, ryttare och hemsidor vecka 17 och 18 2019.
www.ridsport.se i Kalendern uppdateras resultaten för svenska ryttare under tävlingshelgerna

Förbundsstämma 2019
Svenska Ridsportförbundet håller stämma den 18 maj i Sundsvall.
Representanter för media är välkomna att övervara förbundsstämman. Anmälan till Lotta Amnestål, lotta.amnestal@ridsport.se  
Plats: Södra Berget, Sundsvall Tid: 18 maj 2019. Stämmoförhandlingarna inleds 10:00.
Handlingar till stämman finns HÄR

Internationella tävlingar vecka 17
24-28 april Hagen, Tyskland CDI4*/CSI4*, internationell dressyr och hoppning
Svenska ryttare, dressyr: Patrik Kittel, Therese Nilshagen, Charlotte Haid Bondergaard, Antonia Ramel, Juliette Ramel, Minna Telde
Hoppning: Irma Karlsson, Douglas Lindelöw
Arrangörens hemsida: http://www.psi-events.de/

25-28 april St Tropez, Frankrike CSI4*, internationell hoppning
Svenska ryttare: Petronella Andersson
Arrangörens hemsida: https://hubside-jumping-fr.hubside.fr/

25-28 april Drammen, Norge CSI2*/CSIJ/Ch/P internationell hoppning
Svenska ryttare: Magnus Jacobsson, Anna Olsson, Cecilia Jansson, Pontus Wettersten, Emilia Robinson
Arrangörens hemsida: https://www.drammenspringtour.com/

25-28 april Opglabbeek, Belgien CSI2*, internationell hoppning
Svenska ryttare: Angelica Augustsson Zanotelli, Jens Fredricson, Jenny Johansson, Manda Rautenberg, Evelina Tovek, Henrik von Eckermann
Arrangörens hemsida: https://www.sentowerpark.com/en/home/

25-28 april Sopot, Polen CCI4*/3*/2*, internationell fälttävlan
Svenska ryttare: Sara Algotsson Ostholt, Linda Algotsson, Ulrika Bladh, Viktoria Carlerbäck, Hanna Gryme, Katrin Norling, Saga Suovanen, Johan Lundin, Philippa Magnusson, Anna Nilsson, Ebba Christensson, Erica Domeij, Wilma Nyhlén, Ellen Skogström, Enar Tollig, Tuva Rosencrantz, Engla Westerberg
Arrangörens hemsida: https://zawodykonne.com/zawody/hipodromsopot/116

27-28 april Luhmühlen, Tyskland CCI2*, internationell fälttävlan
Svenska ryttare: Christoffer Forsberg, Malin Petersen
Arrangörens hemsida: http://tgl.luhmuehlen.de/

26 april Skara, Sverige CRI3*/2*/1*/CRIYR*** internationell reining SRHA Spring Break (24-28 april)
Svenska ryttare: Selina Nilimaa Pettersson, Isabeau Keiser, Moa Bergman-Karbeus, Felix Larsson, Therese Henriksson, Malin Billberg
Arrangörens hemsida: http://www.srha.se/2018/12/10/srha-spring-break/

25-28 april Kladruby nad Labem, Tjeckien CAI3*-H2/H1/P2, internationell sportkörning
Svenska kuskar: Eva Ottosson, Annette Jönsson, Maria Johansson
Arrangörens hemsida: https://www.nhkladruby.cz/en

24-28 april Selestat, Frankrike CAI2*-P1, internationell sportkörning
Svensk kusk: Markus Clasén
Arrangörens hemsida: uppgift saknas

Nationella tävlingar vecka 17
24-28 april Sundbyholms Horse Center RF, elithoppning för häst och ponny med Folksam Ponny Cup/SM Inverkansridning http://www.sundbyholmridsport.com/
26-28 april Henriksdals Ryttarförening, nationell hoppning
https://idrottonline.se/HenriksdalsRF-Ridsport
26-28 april Lidköpings Ridklubb, nationell dressyr http://www.lrk.se/default.aspx
26-28 april Mantorpsryttarna, nationell fälttävlan för häst och ponny http://www.mantorpsryttarna.com/
26-28 april Älmhult Linnebygdens Ridklubb, nationell hoppning http://alirk.se/
27-28 april Luleå Ridklubb, nationell dressyr för häst och ponny
https://idrottonline.se/LuleaRK-Ridsport/
27 april Fågelbro Ridklubb, nationell dressyr http://www.fagelbroridklubb.se/
28 april Blekinge Körsällskap, nationell ponny https://idrottonline.se/BlekingeKS-Ridsport/

Internationella tävlingar vecka 18
1-4 maj Del Mar, Fairgrounds CA, USA CSI3*, internationell hoppning
Svens ryttare: Mariano Maggi
Arrangörens hemsida: http://www.delmarnational.com

2-5 maj Busto Arsizio, Italien CSI3*/CSI1* internationell hoppning
Svenska ryttare: Helena Lundbäck, Tora Löf
Arrangörens hemsida: http://www.etrea.it

2-5 maj Le Touquet, Frankrike CSI3*, internationell hoppning
Svenska ryttare: Angelie von Essen
Arrangörens hemsida: https://www.jumping-letouquet.fr/welcome/

3-7 maj Mannheim, Tyskland, CSI3* internationell hoppning
Svenska ryttare: Wilma Marklund, Alice Tapper
Aggangörens hemsida: http://www.maimarkt-turnier-mannheim.de

2-5 maj Drammen, Norge CSI2*/CSIP/CSIJ/CSICh internationell hoppning
Svenska ryttare: Amanda Eriksson, Mette Grönland, Ottilia Lundgren,
Anna Olsson, Julia Sundvall, Mathilda Bohlin, Celicia Jansson, Emilia Robinson
Arrangörens hemsida: https://www.drammenspringtour.com/

2-5 maj Bonheiden, Belgien CSI2*/CSI1* internationell hoppning
Svenska ryttare: Sofie Ekestubbe, Sandra Fransson, Jenny Johansson, Erika Lickhammer van Helmond
Arrangörens hemsida: http://jumping-bonheiden.be/nl/home

2-5 maj Fredensborg, Danmark CSIP/CSICh/CSIJ, internationell hoppning med Baltic Cup
Svenskt deltagande: Se TDB https://tdb.ridsport.se/meetings/51588
Arrangörens hemsida: http://www.team-capacity.dk

2-5 maj Fontainebleau, Frankrike CSIP/CSIOCh, internationell hoppning
Sven ryttare: Svea Tegnestedt
Arrangörens hemsida: http://www.grandprix-classic.com/

1-5 maj Budapest region – Pilisjazfalu, Ungern CDI-W/CDI3* internationell dressyr
Svensk ryttare: Sanna Nilsson
Arrangörens hemsida: http://www.unikornislovarda.hu/

1-5 maj Badminton, Storbritannien CCI4*, internationell fälttävlan
Svenska ryttare: Hanna Berg, Malin Josefsson, Louise Romeike, (Dag Albert, väntelista)
Arrangörens hemsida: https://www.badminton-horse.co.uk/

3-5 maj Sopot, Polen CCI4*/3*/2* internationell fälttävlan
Svenska ryttare
CCI4*-L: Sara Algotsson Ostholt, Sandra Gustafsson, Niklas Lindbäck
CCI3*-L: Amanda Berglund, Christoffer Forsberg, Saga Suovanen, Sofia Sjöborg
CCI3*-S: Erica Domeij, Christoffer Forsberg, Hanna Gryme, Sandra Gustafsson, Amanda Sternberg, Alice Andersen, Jon Andersen, Lina Forsberg, Anna Hassö
CCI2*-S: Christoffer Forberg, Enar Tollig, Therese Lindqvist
CCI2*-L: Amanda Andersson, Judit Engelsson, Elvira Rosenberg, Sandra Uhrberg, Alice Andersen, Elsa Carlsson, Elin Bjurfors
Arrangörens hemsida: https://zawodykonne.com/zawody/hipodromsopot/116

1-5 maj Lisieux, Frankrike CAI3* internationell sportkörning
Svenska kuskar: Markus Clasén, Emma Gustavsson,
Arrangörens Facebooksida: https://www.facebook.com/CAI-de-Lisieux-1854683797979384/

2-5 maj Dorthealyst, Danmark CAI2*, internationell sportkörning för häst och ponny
Svenska kuskar
Häst enbet: Catharina Eneroth, Marie Kahrle, Linnea Kristiansen, Camilla Lind, Cecilia Qvarnström, Thomas Sjöberg, Jenny Steen, Helene Tingström
Häst par: Tommy Ovring
Häst enbet junior: Elise Strauss
Ponny enbet: Markus Clasén, Emma Gustavsson, Anna Blom, Anna Racking, Andreas Sjöberg, Linda Wigren
Ponny par: Johanna Carlberg, Gunlög Frost, Hanna Holstein, Pia Petersson, Marika Strömberg
Ponny enbet junior: Natalie Hellberg, Sanna Manfredsson, Felix Strauss
Ponny enbet children: Anna Hjorsberg, Victoria Persson, Sofie Strauss
Arrangörens hemsida: www.dansk-koere-selskab.com

3-5 maj Ermelo, Nederländerna CVI3*, CVIJ2*
Svenska voltigörer
CVI3* damer: Sandra Anderberg, Johanna Lindberg, Ella Filippa Velander
CVI3* lag: Team Svea
CVIJ2* damer: Kajsa Rimskog, Amalia Glimmerhav, Julia Lindquist, Lina Müller, Filippa Agerhill
CVIJ2* lag: Team Crux
Arrangörens hemsida: https://www.cviermelo.nl/

Nationella tävlingar vecka 18
1-5 maj Henriksdals Ryttarförening, nationell hoppning, Spring Tour II med Folksam Elitallsvenska omg 2 och 3 https://idrottonline.se/HenriksdalsRF-Ridsport/
1-5 maj Sundbyholm Horse Center RF, nationell hoppning, Sundbyholm Spring Tour med Folksam Elitallsvenska omg 2 och 3 http://www.sundbyholmridsport.com/
3-5 maj Värnamobygdens Ryttarförening, nationell hoppning, Folksam Elitallsvenska omg 2 och 3 https://idrottonline.se/VarnamobygdensRF-Ridsport/
3-5 maj Nääs Hästsportförening, nationell hoppning, Åbyhoppet med Folksam Elitallsvenska, Ponnyallsvenskan Div I och II https://idrottonline.se/NaasHastsportforening-Ridsport
3-5 maj Brunflo Ryttarsällskap, nationell hoppning, Vårhoppet med Folksam Elitallsvenska omg 3 http://www.brunflors.com/
1-5 maj Kungsbacka Ridklubb, nationell hoppning http://www.kungsbackaridklubb.se/
30-1 maj Åby Ridklubb, nationell hoppning, Norrköping Horse Show Youngster Jumping http://www.abyridklubb.se/
4-5 maj Ledingenäs Dressage Club, nationell dressyr, Majdressyr med kavl till Dressyrringens Int I Kür https://idrottonline.se/ledingenasdressageclub-ridsport/
4-5 maj Willands Ryttarförening, nationell dressyr häst och ponny, obs-tävling Young Rider https://www.svenskalag.se/willandsrf
3-5 maj Mantorpsryttarna, nationell dressyr häst och ponny, OBS-tävling junior och children, Ungdomsmeeting med SIHS Ponny Kür http://www.mantorpsryttarna.com/
3-5 maj Eskilstunaortens Ryttarförening, nationell dressyr, Majdressyr http://www.eskilstunaortens-rf.se/
5 maj Rappestads Ridklubb, nationell dressyr http://www.rappestad-rk.nu/start/
4-5 maj Bulycke Ryttarförening, nationell dressyr häst och ponny, kval till SIHS Ponny Kür http://www.bulycke.com/
1 maj Vätö Ridklubb, nationell sportkörning https://idrottonline.se/VatoRK-Ridsport
4 maj Wermlands Körsällskap, nationell sportkörning, Lilla Vårracet 2019 https://idrottonline.se/WermlandsKorsallskap-Ridsport

Folksam Elitallsvenska omgång 2 och 3
Östra gruppen, Sundbyholms Horse Center RF
Mellersta gruppen, Värnamobygdens Ridklubb
Västra gruppen, Nääs Hästsportförening
Södra gruppen, Henriksdals Ryttarförening
Norra gruppen, Brunflo RS, endast omg 3
Läs mer HÄR