Skip to main content

Pressmeddelande från Svenska Ridsportförbundet - Landslag 2006

Pressmeddelande   •   Mar 09, 2006 16:02 CET

Kontaktpersoner - Informationsavdelningen

Lotta Amnestål (informationschef) 0220-456 35, 070- 979 56 35

Annika Elg 0220- 456 31, 070- 979 56 31, Annica Feltendal 0220- 456 06, 070- 979 56 06, Linda Claesson 0220-456 30



Innehåll

Landslag 2006

Hoppning

Dressyr

Fälttävlan

Körning

Distans



Landslag i hoppning 2006

Spetsgrupp

Malin Baryard-Johnsson, Norrköping, Klubb: Söderköpings Ridklubb

Rolf-Göran Bengtsson, Breitenburg, Tyskland

Peter Eriksson, Flyinge, klubb: Flyinge Hästsportklubb

Peder Fredricson , Vitaby, klubb: Strömsholms Ridsportförening

Maria Gretzer,Tygelsjö, klubb: Vellinge Hästsportförening,

Linda Heed, Västerljung, klubb: Trosa Vagnhärads Ridklubb

Svante Johansson, Varberg, klubb: Varbergs Ridklubb

Lina Sjögren, Bjärnum, klubb: Sölvesborgs Ridklubb

Royne Zetterman, Linderöd, klubb: Sölvesborgs Ridklubb



Utmanargruppen

Frida Andersson, Grevie, klubb: Öresunds Hästsport Klubb

Christina Gustafsson, Kungsängen, klubb: Team Aspvik Ridsklubb

Fredrik Gustafsson, Falköping, klubb: Grevagårdens Ryttarförening

Helena Holm, Falköping, klubb: Grevagårdens Ryttarförening

Helena Lundbäck, Norrköping, klubb: Ekenryttarna

Johan Lundh, Floby, klubb: Skaraortens Ryttarförening

Lotta Schultz, Enköping, klubb: Enköpings Näs Ryttare



Landslag dressyr 2006

Spetsgrupp

Jan Brink, Hässleholm, Klubb: Helsingborgs Fältrittklubb

Louise Nathhorst, Drottningholm, Klubb: Hogsta Dressyrryttare

Maria Eriksson, Arbrå, Klubb: Edsbyns Ridklubb

Patrik Kittel, Tyskland, Klubb: Tranås Ridklubb

Kristian von Krusenstierna, Farsta, Klubb: Ågesta Ridklubb

Per Sandgaard, Katrineholm, Klubb: Heby Ryttarförening

Tinne Vilhelmson, Upplands Väsby, Klubb: Djursholms Ridklubb



Utmanare:

Lotta Wallin, Höör, Klubb: Helsingborgs Fältrittklubb



Landslag fälttävlan 2006

Spetsgrupp

Dag Albert, England

Linda Algotsson, Läckeby, Ridklubben Udden

Viktoria Carlerbäck, Borås, Borås Fältrittklubb

Tobias Grönberg, Södra Sandby, Flyinge Ryttarförening

Magnus Gällerdal, Flyinge, Åkerbo Rid & Körklubb

Katrin Norling, Mantorp, Mantorpsryttarna



Utmanargrupp

Sara Algotsson, Läckeby, Ridklubben Udden

Anna Hassö, Blentarp, Frosta Ryttarförening

Anna Hilton, England

Malin Larsson, Tyskland, Gotlands Lantligaryttarförening

Niklas Lindbäck, Genarp, Flyinge Hästsportklubb

Johan Lundin, Sennan, Ridklubben Styringe Stall

Viktoria Tevell, Borensberg, Mantorpsryttarna

Therese Wahlberg, Belgien





Landslag i körning 2006

Fyrspann

Tomas Eriksson, Båstad, Klubb: Åstorpsortens Ryttarförening

Fredrik Persson, Flyinge, Klubb: Flyinge Hästsportklubb

Jan-Erik Pålsson, Laholm, Klubb: Åstorpsortens Ryttarförening



Par

Yngve Käll, Götene, Klubb: Bergs Hästklubb

Axel Olin, Kristianstad, Klubb: Flyinge Hästsportklubb

Jan Olofsson, Ljungbyhed Klubb: Åsbo Ryttarförening

Göran Peterson, Tranemo, Klubb: Tranemoryttarna



Utmanare Par

Birgitta Nilsson, St Sundby, Klubb: Kungsörs Ridklubb

Erik Broms, Nälden, Klubb: Alsenbygdens Kör- och Ridklubb

Ulrika Wass, Stenstorp, Klubb: Skaraortens Ryttarförening

Emma Starck, Sparreholm, Klubb: Flensbygdens Ryttarförening



Enbet

Knut Andersson, Vinslöv, Klubb: Vinslövs Ryttarförening

Marie Kahrle, Flyinge, Klubb: Skånska Körsällskapet

Lotta Pålsson, Laholm, Klubb: Hemmeslövs Ridklubb

Thomas Sjöberg, Brastad, Klubb: Lysekils Ryttarförening

Cecilia Qvarnström, Flyinge, Klubb: Åstorpsortens Ryttarförening

Gertie Viebke, Ljungbyhed, Klubb: Åsbo Ryttarförening



Utmanare Enbet

Anders Jönsson, Jonstorp, Klubb: Kullasällskapet för körning KUSK

Maria Henriksson, Rosersberg Klubb: Föreningen Johannesbergskuskarna

Glen Hesslo, Hässleholm, Klubb: Sösdalaortens Lantliga Ryttarförening

Kjell Johansson, Varberg, Klubb: Hermanstorp Kör & Ridklubb



Ponny Lag 1

Anne-Christine Arvidsson (enbet), Klippan, Klubb: Åstorpsortens Ryttarförening

Rebecca Kristiansen (par), Vestby, Norge, Klubb: Bergs Hästklubb

Ulf Mattson (fyrspann), Norrtälje, Klubb: Roslagens Rid o Körklubb



Ponny Lag 2

Marie Östman (enbet), Rimbo, Klubb: Roslagens Rid & Körklubb

Madelene Dverstorp (enbet), Moholm, Klubb: Bergs Hästklubb

Margret Bennich (par), Knutby, Klubb: Johannesbergskuskarna

Fredrik Rahm (fyrspann), Vollsjö, Klubb: Bellinga Horse & Carriage Club

Catharina Eneroth (fyrspann), Hässleholm, Klubb: Sösdalaortens Lantliga Ryttarförening



Landslag i distans 2006

Spetsgrupp

Ingrid Boström, Åkersberga, klubb: Bogesundslandets Ryttare

Sofia Strand, Hestra, klubb: Isabergs Ridklubb

Gunilla Carlson, Fjärdhundra, klubb: Rönningens Kör- och Ridklubb

Jessica Holmberg, Simlångsdalen Klubb: Simlångsdalens Ryttarförening

Karin Gadde Jennische, Björklinge, klubb: Rönningens Kör- och Ridklubb

Liv Burdett, Sösdala, klubb: Skånska Distanssällskapet



Utmanargrupp

Yvonne Ekelund, Växjö, klubb: Växjö Distansryttarsällskap

Anna Hildenborg, Bandhagen, klubb: Bogesundslandets Ryttare

Cecilia Hellesen-Hansen, Flen, klubb: Flensbygdens Ryttarförening