Skip to main content

Ridsport - Landslagen för 2014 presenteras

Pressmeddelande   •   Jan 17, 2014 08:00 CET

Ridsportens förbundskaptener och landslagsledare har presenterat landslagen för 2014. För ridsporten är sommarens samlade VM i Frankrike i augusti/september årets stora mål, och vägen dit fylld av spännande utmaningar för trupperna.

För dressyr- och hoppryttarna är inomhussäsongen med världscupen och andra stora tävlingar i gång. I februari väntar Gothenburg Horse Show med världscup på hemmaplan i både dressyr och hoppning. Världscupfinal för båda grenarna blir det i Lyon, Frankrike, i april.
Fyrspannen kör också världscup inomhus och final blir det i Bordeaux, Frankrike, i februari.
Fälttävlans- och distansryttarna har tävlingspaus under vintern, och även dressyrryttarna med funktionsnedsättning har uppehåll i tävlingsprogrammet.

Men det dröjer inte länge innan utomhussäsongen med uppladdning för sensommarens VM är igång.
Ryttar-VM, Alltech FEI World Equestrian Games, med hoppning, dressyr, fälttävlan, körning, distansritt, dressyr för ryttare med funktionsnedsättning, voltige och reining samt uppvisningsgrenarna polo och horse ball, äger rum 24 augusti - 7 september i Normandie, Frankrike, och är årets stora mål.

Mycket kan hända under året och landslagen kan komma att förändras allteftersom tävlingssäsongerna kommer igång och resultaten börjar trilla in.

Landslagen 2014
Hoppning; Förbundskapten: Sylve Söderstrand

Malin Baryard-Johnsson, född: 10 april 1975, hemort: Norrköping, klubb: Linköpings Fältrittklubb
Rolf-Göran Bengtsson, född: 2 juni 1962, hemort: Breitenburg, Tyskland, klubb: Flyinge Hästsportklubb
Emma Emanuelsson, född: 19 september 1985, hemort: Stenkullen, klubb: Jump Club Ridsportförening
Jens Fredricson, född: 14 december 1967, hemort: Strömsholm, klubb: Strömsholms Ridsportförening
Peder Fredricson, född: 30 januari 1972, hemort: Vitaby, klubb: Österlens Ridklubb
Douglas Lindelöw, född: 10 december 1990, hemort: Hörby, klubb: Flyinge Hästsportklubb
Henrik von Eckermann, född: 25 maj 1981, hemort: Hörstel, Tyskland, klubb: Flyinge Hästsportklubb

Klara ryttare idag för utmanargruppen är:
Johan Lundh, född: 17 september 1971, hemort: Floby, klubb: Lidköpings Ridklubb 
Mariano Maggi, född: 4 december 1967, hemort: Stråvalla, klubb: Föreningen Fjärås Hoppryttare 
Helena Persson, född: 5 april 1968, hemort: Västerhaninge, klubb: Årsta Runsten Sportryttare
Angelie von Essen, född: 27 november 1978, hemort: Dinmore, Hereford, Storbritannien, klubb: Bankeryd Ridklubb

Dressyr; Förbundskapten: Bo Jenå
Grupp A – Landslagstrupp
Cecilia Andrén Dorselius, född: 13 februari 1979, hemort: Malmö, klubb: Flyinge Hästsportklubb
Charlotte Haid Bondergaard, född: 7 december 1967, hemort: Hörby, klubb: Insjöns Ridklubb
Malin Hamilton, född: 1968, hemort: Vallentuna, klubb: Vallentuna Ridklubb
Patrik Kittel, född: 10 juni 1976, hemort: Nottuln, Tyskland, klubb: Tranås Ridklubb
Sofie Lexner, född: 1986, hemort: Malmö, klubb: Everlövs Ryttarsällskap
Rose Mathisen, född: 25 augusti 1959, hemort: Ängelholm, klubb: Åstorpsortens Ryttarförening
Juliette Ramel, född: 1987, hemort: Bettna, klubb: Lejondals Ryttarförening
Minna Telde, född 19 december 1974, hemort: Veberöd, klubb Svedens Ponnyklubb
Tinne Vilhelmson Silfvén, född: 12 juli 1967, hemort: Upplands Väsby, klubb: Djursholms Ridklubb
Maria von Essen, född: 20 juli 1980, hemort: Lund, klubb: Stävie Ryttarförening
Kristian von Krusenstierna, född: 4 mars 1977, hemort: Farsta, klubb: Ågesta Ridklubb

Grupp B – Utmanartrupp 
Caroline Bonde, född: 1982, hemort: Katrineholm, klubb: Västra Sörmlands Sportryttarförening
Caroline Darcourt, född: 1981, hemort: Upplands Väsby, klubb: Djursholms Ridklubb
Paulinda Friberg, född: 1973, hemort: Eslöv, klubb: Flyinge Hästsportklubb
Mads Hendeliowitz, född: 1982, hemort: Bålsta, klubb: Sällskapet Segersta Sportryttare
Ulla Håkanson, född: 1937, hemort: Gärds Köpinge, klubb: Strösmholms Ryttarförening
Jeanna Högberg, född: 1982, hemort: Bålsta, klubb: Sällskapet Segersta Sportryttare
Jennie Larsson, född: 1980, hemort: Solna, klubb: Dressage Club Ridsportförening
Emilie Nyreröd, född: 1987, hemort: Skultuna, klubb: Strömsholms Ridsportförening
Natalie Oldfors, född: 1986, hemort: Vallda, klubb: Nordhallands Ridklubb
Anna Svanberg, född: 1972, hemort: Åhus, klubb: Gärds Ryttarförening
Eva Ulf, född: 1959, hemort: Djursholm, klubb: Djursholms Ridklubb

Fälttävlan; Förbundskapten: Staffan Lidbeck
Spetsgrupp

Sara Algotsson Ostholt, född: 8 december 1974, hemort: Warendorf, Tyskland, klubb: Ridklubben Udden
Frida Andersén, född: 1990, hemort: Warendorf, Tyskland, klubb: Hofors Ridsällskap
Niklas Lindbäck, född: 2 mars 1974, hemort: Munka-Ljungby, klubb: Össjö Hästsällskap
Ludwig Svennerstål, född: 24 augusti 1990, hemort: Badgerstown, Wiltshire, England, klubb: Wallstanäs Ryttarförening

Utmanargrupp
Dag Albert, född: 17 november 1969, hemort: Lichfield, Staffs, Storbritannien
Viktoria Carlerbäck, född: 27 januari 1973, hemort: Dalsjöfors, klubb: Borås Fältrittklubb
Anna Hassö, född: 1964, hemort: Sjöbo, klubb: Gärds Ryttarförening
Hannes Melin, född: 1989, hemort: Blentarp, klubb: Henriksdals Ryttarförening
Johan Lundin, född: 19 augusti 1964, hemort: Sennan, klubb: Livdragonernas Ridsportförening/K1
Malin Petersen, född: 31 januari 1981, hemort: Wees, Tyskland, klubb: Gotlands Lantliga Ryttarförening

Distansritt; Landslagsledare: Anneli Ohlén
Spetsgrupp

Yvonne Ekelund, född: 1969, hemort: Växjö, klubb: Växjö Distansryttarsällskap
Frida Ekström född: 1986, hemort: Stenhamra, klubb: Tjust Distansryttare
Maria Hagman, född: 1987, hemort: Järlåsa, klubb: Mälardalens Distansryttarförening

Körning/Landslagsledare/elitsamordnare: Lotta Pålsson
Fyrspann häst Spets/Elitgrupp

Tomas Eriksson, född: 1962, hemort: Båstad, klubb: Åstorpsortens Ryttarförening
Axel Olin, född: 1985, hemort: Kristianstad, klubb: Bollerups Kör- & Ridklubb
Fredrik Persson, född: 1973, hemort: Flyinge, klubb: Åstorpsortens Ryttarförening
Par häst Spets/elitgrupp:
Camilla Ahlberg, född: 1972, hemort: Högsäter, klubb: Eds Ryttarsällskap
My Eklund, född: 1972, hemort: Vreta Kloster, klubb: Stjärnorps Ridklubb
Eva Ottosson, född: 1966, hemort: Oskarshamn, klubb: Oskarshamns Ridklubb
Enbet häst Spetsgrupp:
Johan Herner, född: 1987, hemort: Ljungbyhed, klubb: Åsbo Ryttarförening
Glenn Hesslo, född: 1954, hemort: Hässleholm, klubb: Åsbo Ryttarförening
Cecilia Qvarnström, född: 1974, hemort: Flyinge, klubb: Flyinge Ryttarförening
Utmanargrupp:
Anneli Blomberg, född: 1959, hemort: Perstorp, klubb: Åstorpsortens Ryttarförening
Camilla Lind, född: 1973, hemort: Ljungbyhed, klubb: Åstorpsortens Ryttarförening
Karin Söderqvist, född: 1970, hemort: Molkom, klubb: Lilleruds Hästsportklubb
Par ponny Landslagstrupp:
Maria Johansson, född: 1972, hemort: Havdhem, klubb: Hoburgs Ridklubb
Ewa Nowén, född: 1969, hemort: Vendelsö, klubb: Stockholms Körsällskap
Enbet ponny Landslagstrupp
Ingrid Hesslo, född: 1961, hemort: Hässleholm, klubb: Åsbo Ryttarförening
Frida Pettersson, född: 1982, hemort: Vessigbro, klubb: Hermanstorps Kör o Ridklubb
Karin Söderqvist, född: 1970, hemort: Molkom, klubb: Lilleruds Hästsportklubb

Dressyr för ryttare med funktionsnedsättning; Landslagsledare: Agneta Aronsson
Grade Ia

Anita Johnsson, född: 1970, hemort: Laholm, klubb: Laholmsortens Lantliga Ryttarförening
Grade Ib
Sandra Karlsson, född: 1984, hemort: Eskilstuna, klubb: Nyby-Torshälla Ridklubb
Kerstin Larsson Englund, född: 1969, hemort: Folkärna, klubb: Strömsholms Ridsportförening
Grade II
Carolin Rutberg, född: 1978, hemort: Nynäshamn, klubb: Sorunda Ridklubb
Grade III
Gabriella Löf, född: 1954, hemort: Burgsvik, klubb: Hoburgs Ridklubb
Grade IV
Anna Nordin, född: 1975, hemort: Segeltorp, klubb: Dressage Club Ridsportförening

Landslagen i voltige, working equitation och gymkhana kommer att presenteras senare.

Svenska Ridsportförbundet, Strömsholm, 0220-456 00, www.ridsport.se