Skip to main content

Ridsportens landslag 2010

Pressmeddelande   •   Dec 23, 2009 11:24 CET

Pressinformation från Svenska Ridsportförbundet 2009-12-23

Ridsportens förbundskaptener och landslagsledare i hoppning, dressyr, fälttävlan och körning har presenterat landslagen för seniorer, young rider, juniorer och ponny för 2010. I distansritt presenteras landslaget av distanskommittén i avvaktan på ny landslagsledare.

2010 är VM-år med det samlade Ryttar-VM, Alltech FEI World Equestrian Games, i Kentucky, USA som den stora utmaningen för hoppning, dressyr, fälttävlan, fyrspann, distansritt, voltige, reining och dressyr för ryttare med funktionshinder.
Körningens enbetkuskar, liksom kuskar med funktionshinder, har VM under 2010.
För de yngre ryttarna är Europamästerskap och Nordisk/Baltiska Mästerskap viktiga höjdpunkter tillsammans med svenska mästerskap och andra stora tävlingar.

HÄR hittar du aktuell Tävlingsplanering för 2010.

Landslagen 2010 i hoppning, dressyr, fälttävlan, distansritt, körning
Landslag för körning par och kuskar med funktionshinder, dressyr för ryttare med funktionshinder, ungdomslandslagen i dressyr samt landslaget voltige meddelas senare.

Hoppning

- landslag med spetstrupp
Spetstrupp
Malin Baryard-Johnsson, Norrköping
Rolf-Göran Bengtsson, Tyskland
Peder Fredricson, Vitaby
Svante Johansson, Varberg
Helena Lundbäck, Norrköping
Henrik von Eckermann, Tyskland
Alexander Zetterman, Linderöd
----------------------
Niklas Arvidsson, Klippan
Rigmor Arvidsson-Maggi, Fjärås
Sandra Carlsson, Värnamo
Jens Fredricson, Blentarp
Linda Heed, Västerljung
Erika Lickhammer, Holland
Viveca Lundbäck, Vikbolandet
Helena Persson, Västerhaninge
Jannike West, Drottningholm
Daniel Zetterman, Linderöd
Förbundskapten: Maria Gretzer 0709-79 07 58

Hoppning Young Riders
Stephanie Holmén, Vellinge
Kaspar Hållsten, Burgsvik
Caroline Kamensky, Vittinge
Kim Krog, Rimforsa
Douglas Lindelöw, Hörby
Isabelle Sjunesson, Ängelholm
Linn Widmark, Gråbo

Hoppning Junior
Isabell Bengtsson, Dösjebro
Wilma Hellström, Hovås
Nicole Holmén, Vellinge
Karl-Philip Ingvarsson, Kungsbacka
Hanna Klensmeden, Åby
Tom Krog, Rimforsa
Johanna Rinnesjö, Linköping
Jessica Simm, Borlänge
Landslagsledare young rider/junior: Johan Spetz 0708-53 59 04 / Pether Markne 0705-23 24 70

Hoppning Ponny
Agnes Bergqvist, Dalby
Alma Björklund, Gärsnäs
Clara Hornbek, Vellinge
Ellen Johansson, Västra Frölunda
Isabelle Karlsson, Munkedal
Emelie Svensson, Skövde
Iza Wallin, Mjölby
Landslagsledare: Daniel Svensson 0707-86 87 87

Dressyr

Grupp A – Landslagstrupp
Mästerskaps aktuella ekipage/ryttare med en hög internationell prestationsnivå, minimum 68%.
Maria Eriksson, Voxnabruk
Patrik Kittel, Tyskland
Minna Telde, Veberöd
Tinne Vilhelmson-Silfvén, Upplands Väsby

Grupp B – Utmanartrupp
Internationellt etablerade ekipage med hästar max 15 år och/eller erfarna ryttare med  Grand Prix häst med mycket goda utvecklingsmöjligheter, minimum 65% nationell GP och 64% internationell GP.
Nina Bengtsson, Staffanstorp
Anette Christensson, Vinninga
Pia Fälth, Valskog
Charlotte Haid-Bondergaard, Hörby
Rose Mathisen, Ängelholm
Louise Nathorst, Drottningsholm
Juliette Ramel, Bettna
Maria von Essen,  Lund
Förbundskapten: Bo Jenå, 070-979 05 46

Fälttävlan

Spetstrupp
Dag Albert, England
Anna Hilton, England
Niklas Lindbäck, Munka Ljungby
Linda Algotsson, Läckeby
Malin Larsson, Tyskland
Katrin Norling, Mantorp
Viktoria Carlerbäck, Dalsjöfors
Niklas Jonsson, Lund
Utmanare:
Sara Algotsson, Tyskland
Anna Nilsson, Annelöv
Christoffer Forsberg, Stenstorp
Förbundskapten: Gunilla Fredriksson 0709-50 35 10

Fälttävlan Young rider 
Spetstrupp
Christoffer Forsberg, Stenstorp
Hannes Melin, Alingsås
Maria Bredberg, Upplands Väsby
Frida Andersén, Hofors
Jonna Friman, Lekeryd
Utmanare
Sara Nilsson, Ekeby
Amanda Staam, Moholm
Ludvig Svennerstål, Stockholm
Ida Johansson, Tibro
Landslagsledare: Gunilla Fredriksson

Fälttävlan Junior
Spetstrupp
Nathalie Blomquist, Strängnäs  – Queen of the sea
Evelina Jörgensson, Teckomatorp  – Le Mirage
Moa Kulle, Veberöd  – Barbara Ann
Emma Rosenqvist, Hudiksvall  – Roman Whip
Klara Sundsvik, Täby  – Mustang
Utmanare
Tove Birgersson, Storebro  – Matador
Beatrice Edler, Tranås  – Lt. Karisma o. BMA
Alicia Gallo, Södertälje  – Arwen
Emelie Grönberg, Flyinge  – Amaretto
Agnes Stolth, Falkenberg  – Idle Storm
Albin Werngren, Örebro  – Caruso
Hedvig Wik, Örebro  – Bookmaker

Fälttävlan Ponny
Spetsgrupp
Caroline Berggren, Annelöv  – Katitzie
Julia Navrén, Upplands Väsby   – Eldstorm
Louise Hiort af Ornäs, Rimbo – Pellini
Charlotte Cedermark, Brandstorp  – Nice’n’Curly
Utmanare
Meja Hedrenius, Sundbyberg  - Kings Dumbledor          
Karin Forsberg, Linköping  - Iris                                 
Felicia Fröjd, Hofors  - Munsboro Teddy               
Josefin Kiuttu, Torsåker  - Djupviks Gabriel Guld       
Charlotte Lyberg, Harplinge - Gizmo                         
Lisa Martinsson, Kilafors  - Iona                              
Sanna T.Gewert, Edsvalla - Munsboro Ken
Landslagsledare junior/ponny: Bo Österlund 070-509 00 15

Körning

Fyrspann
Tomas Eriksson, Båstad
Axel Olin, Kristianstad
Fredrik Persson, Flyinge
Landslagsledare: Leif Larsson 0709-56 29 88

Enbet - Spetstrupp:
Lotta Pålsson, Laholm
Cecilia Qvarnström, Flyinge
Glenn Hesslo, Hässleholm
Utmanare:
Thomas Sjöberg, Brastad
Anneli Blomberg, Perstorp
Fredrik Skiöldebrandt, Munka Ljungby
Jenny Steen, Svedala
Marie Kahrle, Flyinge
Knut Andersson, Vinslöv
Johan Herner, Ljungbyhed
Landslagsledare: Nicke Pålsson 0705-94 24 71

Ponny – Spetstrupp
Susanne Ankermark, Linderöd (enbet)
Pia Pettersson, Veberöd (enbet)
Ewa Nowén, Vendelsö (par)
Fredrik Rahm, Hörby (fyrspann)
Utmanare
Karin Bondesson, Sollebrunn (enbet)
Marie Nilsson, Sjöbo (par)
Landslagsedare: Fredrik Persson 0708-62 06 42

Distansritt

Spetstrupp
Jessica Holmberg, Simlångsdalen
Ingrid Boström, Åkersberga
Anneli Schultz, Linköping
Maria Hagman-Eriksson, Järlåsa
Cecilia Hellesen Hansen, Flen
Liza Sundberg, Boda Kyrkby
Natahlie  Löfdahl Hellström, Arvika
Utmanare
Yvonne Ekelund, Växjö
Annelie Eriksson, Bjursås
Anna Hildenborg, Bandhagen
Eva Mårgård, Karlstad
Frida Söderström, Kristinehamn
Pia Steisjö, Ullared
Lena Sandberg-Nilsson, Södra Vi
Ordförande distanskommittén: Kjell Westerback 0705-83 27 68

Distansritt Young rider
Spetstrupp
Ebba  Boberg, Åsbro
Linn Gustavsson, Växjö
Landslagsledare: Eva Borg 070-307 45 61

Kontakt: Lotta Amnestål, informationschef, 0709-79 56 35