Skip to main content

900 fjärdeklassare får en dag på snö

Pressmeddelande   •   Feb 22, 2019 13:54 CET

Alla på snö kommer till Vallåsen. Foto: Ulf Palm.

Nu kommer Alla på snö till Laholm, närmare bestämt till Vallåsen. Under hela vecka 9 får samtliga fjärdeklassare möjlighet att pröva alpin skidåkning under skoltid.

– En Alla på snö-dag ger så mycket till så många barn som får chansen att pröva skidåkning. Det är många elever från Skåne som aldrig annars skulle få chansen att åka skidor. Så det är verkligen inspirerande och kul att vi tillsammans kan ge dem denna möjlighet, säger Jonas Andersson ansvarig för alla grundskolor i Åstorps kommun.

Alla på snö är namnet på Svenska Skidförbundets satsning för att få fler barn och ungdomar att upptäcka skid- och snowboardåkning, satsningen har fått stort genomslag över hela landet. Och nu är det alltså Laholms tur.

– Det är ju lite osäkert snöläge i hela landet just nu men tack vare Vallåsens förmåga att tillverka snö är det mer eller mindre snögaranti, vilket är fantastiskt. Vallåsen barnområde är dessutom grymt med varierad lutning, många knappliftar och roliga banor för barnen att utveckla sin skidåkningen på, säger Johan Linnaeus, ansvarig för Alla på snö på Svenska Skidförbundet som står bakom satsningen.

Svenska Skidförbundet har tillsammans med kommunen, Vallåsen, Landskrona SKi Club, Vipans gymnasieskola och REALgymnasiet samarbetat för att kunna genomföra totalt tre veckor med Alla på snö.

– Jag upplever det som en fantastisk chans för våra elever. Spänningen byggs upp redan när de börjar prata om Alla på snö några veckor innan. När väl pjäxorna är på, då längtar dom flesta ut i backen även om det fortfarande finns de som tvekar. Men efter cirka 1 timme, med de duktiga eleverna från gymnasieskolan som tar väl hand om dem, syns bara leenden, säger Jonas Andersson och fortsätter:

– Den nervositet som vissa elever upplever innan är som bortblåst. Och de vill gärna berätta vart de har åkt och hur bra det går. Det är oftast dessa elever som är roligast att se i backen. Att se hur de växer i självförtroende under dagen är ovärderligt. 

För att ta hand om barnen och göra deras upplevelse så säker och lustfylld som möjligt har Svenska Skidförbundet utbildat ungdomar från Vipans gymnasium och REALgymnasiets Natur- och äventyrsprogram till Alla på snö-ledare som praktiskt stöttar och hjälp er barnen under dagen medan de utvecklar sitt ledarskap. 

Dagen ger dem en möjlighet att ge fjärdeklassarna en positiv upplevelse som i sin tur kan leda till ett intresse för idrott, vilket ur samhällssynpunkt leder till minskat utanförskap, bättre hälsa, social gemenskap, bättre förståelse för varandras olikheter likväl som man lär känna varandras likheter, säger Palle Månsson var en av dem som utbildade gymnasieeleverna.

Även på Vallåsen ser de fram emot att ta emot barnen.

– Alla på snö är ett fantastiskt initiativ för svensk skidåkning. För oss på Vallåsen har det inte varit någon tvekan att vi ska engagera oss. Vi ser det som en unik möjlighet att träffa och inspirera samt inspireras av nästa generation av skidåkare, säger Jesper Malmqvist, Vallåsen.

Det är inte första gången som Alla på snö är på Vallåsen detta år. Vecka 3 var det alla fjärdeklassare från Åstorps kommun som fick hjälp av REAL gymnasiets Natur- och äventyrs program i Lund, Malmö och Helsingborg och under vecka 4 var det dags för barn från Staffanstorps kommun som leddes av elever från Vipans gymnasium i Lund.

– Både utbildningen och genomförandet med barnen gick bra. Våra elever fick beröm av lärarna från Staffanstorp vilket gjorde oss mycket glada, berättar Martin Olsson från Vipans gymnasium.

Fakta Alla på snö

För att få fler barn att upptäcka hur nyttigt och roligt det är med fysisk aktivitet har Svenska Skidförbundet sedan 2008 satsat på Alla på snö. Tillsammans med kommuner och skolor i Sverige bjuder de in fjärdeklassare på en för barnen kostnadsfri dag med olika aktiviteter på snö som längd-, alpin- och snowboardåkning. I år kommer preliminärt 23 000 barn från 52 kommuner att delta.

Genom att bjuda in fjärdeklassare från flera skolor inom kommunen når Alla på snö även de barn och ungdomar som aldrig tidigare har prövat att åka på snö. Förhoppningen är att det leder till att fler upptäcker nyttan och glädjen med olika aktiviteter på snö och att det väcker ett intresse att röra på sig – som räcker livet ut.

Alla på snö är möjligt att genomföra tack vare stöd från Postkodlotteriet, Vattenfall, OBOS och Skistar.

Läs mer på: www.allapasno.nu


Svenska Skidförbundet sprider snöglädje i hela landet genom våra 23 distrikt och cirka 1 300 föreningar. Vi har tio olika grenar: alpint, backhoppning, längdåkning, freeski, puckel, rullskidor, skicross, snowboard, speedski och telemark, det finns något för alla. Upptäck nyttan och glädjen med att aktivera dig på snö! Svenska Skidförbundet lever dagligen efter vår vision: Bäst i världen – alla på snö. Vårt huvudkontor finns i Falun och i Åre hittar du vårt alpina kontor. Vill du veta mer, besök skidor.com.

Svenska Skidförbundets huvudsponsor: