Skip to main content

Svensk Forms födelsedag 6 oktober: Formbärare koras över hela landet

Pressmeddelande   •   Sep 30, 2014 11:30 CEST

För att visa designens betydelse och bredd firar vi Svensk Forms födelsedag samtidigt över hela landet den 6 oktober 2014, klockan 18.45. Svenska Slöjdföreningen bildades just den 6 oktober 1845. I Svensk Forms regionalföreningar koras lokala formbärare som på sitt sätt bidrar till utvecklingen av form- och designområdet.

Svensk Form blir i år 169 år och är därmed världens äldsta designorganisation. Föreningen grundades av konstnären och folklivsforskaren Nils Månsson Mandelgren, som året innan startade en söndagsritskola för hantverkare, det som sedan skulle bli Konstfack. Genom historien har Svensk Form drivit utvecklingen inom form och design med bland annat utställningar, opinionsbildning, publikationer, utlandssatsningar, stöd till formgivare, utmärkelser och tidningsproduktion – Svensk Form ger ut tidningen Form sedan 1905.

I dag finns 11 aktiva regionalföreningar runt om i hela landet som nu ska kora Årets Formbärare 2014 under det stora Formslaget. Den 6 oktober avslöjas vilka som utses till formbärare runt om i landet. Kontakta respektive regionalförening för mer information.

Svensk Form centralt och firandet i Stockholm:
Elna Lassbo, elna.lassbo@svenskform.se, 072-323 31 48

Svensk Form Dalarna:
Per Eriksson Pax, per.eriksson@norkay.se, 070-310 42 80

Svensk Form Gotland:
Ahnie Gottberg, ahnie.gottberg@telia.com, 070-360 68 87

Svensk Form Jämtland:
Katarina Widegren, jamtland@svenskform.se, 070-657 72 44

Svensk Form Norrbotten:
Åsa Wikberg Nilsson, norrbotten@svenskform.se, 070-610 13 42
Annkathrin Lundqvist, annkathrine@arctictrend.se, 070-259 59 29

Svensk Form Småland:
Britt-Marie Börjesgård, britt-marie.borjesgard@jkpglm.se, 070-548 18 50

Svensk Form Syd:
Pia Stenstrand, pia.stenstrand@formdesigncenter.com, 040-664 61 50

Svensk Form Väst:
Anna-Stina Lindén Ivarsson, medialine@telia.com, 070-676 16 04

Svensk Form Västerbotten:
Anna Sjöberg, anna.sjoberg@umea.se, 070-175 75 40

Svensk Form Västernorrland:
Kiki Hammarström, amnow@home.se, 070-559 26 54
Vicci Andersson Sjöbom, vicci@kulturverkstan.se, 070-291 74 84

Svensk Form Örebro län:
Jonas Linder, jonas@kapitan.se, 070-752 57 80
Lena Hällzon, boklena@hotmail.se, 073-833 38 32

Svensk Form Öst:
Helena Carlson, helena.carlson@gmail.com, 070-393 27 42

Officiell hashtag: #formslaget2014

Följ oss:
Facebook
Instagram
Twitter




Svensk Form är en aktiv medlemsförening för privatpersoner, företag och yrkesverksamma inom form, design och arkitektur. Föreningen grundades 1845 som Svenska Slöjdföreningen och har sedan dess främjat svensk design i Sverige och utomlands. Svensk Form ger ut tidningen Form sedan 1905.

Kommentarer (0)

Lägg till kommentar

Kommentera

Agree With Privacy Policy