Skip to main content

Jägersro: Nytt avtal mellan SFK och STS

Nyhet   •   Okt 02, 2012 17:05 CEST

Efter ganska intensiva förhandlingar de senaste veckorna har Skånska Fältrittklubben och Skånska Travsällskapet i samråd med ATG kommit fram till en överenskommelse för 2013. Det kommer att bli galopp på Jägersro även nästa år.

- Förhandlingarna är avslutade och vi har nått en finansiell lösning som vi är nöjda med. I fortsättningen kommer galoppen på Jägersro att betala för de tjänster den utnyttjar. Samtidigt får STS de intäkter som erfordras för vi ska kunna bedriva vår verksamhet på banan, säger Skånska Fältrittklubbens ordförande Jacqueline Henriksson.

Avtalet innebär i praktiken att Skånska Fältrittklubben/Svensk Galopp tar över sport och marknadsfunktionen på Jägersro och köper tjänster för anläggning och drift av Skånska Travsällskapet.

- Det betyder att vi på ett bättre och mer effektivt sätt kan styra sporten som våra medlemmar önskar. Detta ska ses som ett steg mot det mål vi hela tiden arbetat för, en enhetlig svensk galoppsport, fortsätter Jacqueline.

Måndagen den 8 oktober kallar Skånska Fältrittklubben till extrastämma. Då ska föreningens medlemmar ta ställning och ett slutgiltigt beslut till det nya avtalet som sträcker sig fram till den 31 december 2013.

Kommentarer (0)

Lägg till kommentar

Kommentera

By submitting the comment you agree that your personal data will be processed according to Mynewsdesk's <a href="http://www.mynewsdesk.com/se/about/terms-and-conditions/privacy_policy">Privacy Policy</a>.