Skip to main content

Firande av Årets Geolog och Hiärnepristagaren på SGU

Nyhet   •   Nov 10, 2010 09:00 CET

I år firar Naturvetarna och Geologiska Föreningen gemensamt mottagarna av utmärkelsen Årets Geolog, Lundaprofessorn Vivi Vajda, och Hiärnepriset, docent Karin Eriksson på SGU torsdagen den 11 november.

Geologsektionen av Naturvetarna ger årligen utmärkelsen Årets Geolog till ”En person som på ett positivt sätt flyttat fram geologins position i samhället”.  Vivi Vajda, nybliven professor vid Lunds universitet, är en sådan person.

– Jag brinner verkligen för forskningen och geologin i skolan, säger Vivi Vajda.

Med barn i skolåldern har hon sett hur lite utrymme geologin får såväl i skolan som i samhällsdebatten. Hon har aktivt arbetat för att föra ut geologin till en bredare publik, genom att medverka i tv, radio och tidningar och publicera ett stort antal populärvetenskapliga artiklar. Hon har också deltagit i debatten för mer geologi i skolan tillsammans med SGUs generaldirektör, Jan Magnusson, och andra tunga företrädare för geologin:

GP Debatt: Geovetenskapen måste in på skolschemat (nytt fönster)

Läs mer om Vivi Vajda på Naturvetarnas hemsida (nytt fönster)

Hiärnepriset

Det är 14:e året som Geologsektionen i Naturvetarna utser Årets Geolog. Den första var för övrigt Karin Eriksson som nu mottar Hiärnepriset, en av Geologiska Föreningens tyngre utmärkelser. Så här lyder motiveringen:

”Karin Eriksson tilldelas Geologiska Föreningens Hiärnepris år 2010 för sin förmåga att föra ut geologin till en större allmänhet. Genom att arrangera kurser och resor till geologiskt intressanta platser som Island, Azorerna och Hawaii har hon spridit kunskapen om geologins fascinerande värld långt utanför fackkretsarna. Till detta har även hennes enastående fotografier på vulkaner, heta källor och glaciärer hjälpt till. Karin Erikssons vilja att sprida geologin vidare märks också i att hon var en av initiativtagarna till Geologins Dag.”

I SGUs foajé visar vi en fotoutställning med Karins bilder från vulkaner runt om i världen.

Firar med föredrag

Dagen firas med fyra spännande föredrag, de tre första på temat ”Livsviktigt i det geologiska arkivet”, det fjärde på temat vulkaners inverkan på våra liv, i Hörsalen hos SGU med start klockan 14.00 torsdagen den 11 november.

Stefan Bengtson, Naturhistoriska Riksmuseet, berättar om ”Djurens förhistoria”. Per Ahlberg, Uppsala universitet, berättar om ”Ett nytt liv i en ny värld: hur ryggradsdjuren tog steget från vatten till land”. Årets geolog, Vivi Vajda, berättar om ”Globala katastrofer i Jordens historia” och Hiärnepristagaren Karin Eriksson berättar om ”Vulkaners omvälvning”.

Vill du veta mer? Kontakta
Erika Ingvald, informatör, SGU och sekreterare i Geologiska Föreningen, 018 - 17 93 50

Kommentarer (0)

Lägg till kommentar

Kommentera