Press release -
Eka ökar kloratproduktionen i Chile
Eka Chile S.A, har framgångsrikt startat den utbyggda kloratfabriken i Talcahuano, Chile. Med den nya kapaciteten om 35.000 ton uppgår den totala kapaciteten vid anläggningen till 85.000 ton klorat per år. Anläggningen är byggd för en framtida expansion till 125.000 ton per år med utökad elektrolyskapacitet.
- Företagets kontrakterade låga elpris ger Eka Chile en stark position som en mycket kostnadseffektiv leverantör till de nya massabruk som kommer att tas i bruk i Chile under de närmaste tre åren, säger Gustavo Romero, chef för Eka Chile S.A.
För ytterligare information kontakta:
Mr. Gustavo Romero, president Eka Chile S.A.
Tel: +56 2 707 62 00,
gustavo.romero@eka.com
Erik Widén, informationschef
Eka Chemicals AB
Tel: 031-58 71 79, 0709-57 71 79
Fakta för redaktionen
Eka Chile S.A. är ett intressebolag mellan Eka Chemicals och Celulosa Arauco y Constitución S.A, Chile.
Eka Chemicals, Bohus, med 3,200 anställda i 30 länder utgör en affärsenhet inom Akzo Nobel. Omsättningen uppgick 2003 till 8.200 MSEK. Eka Chemicals är en ledande leverantör av blekkemikalier, papperskemikalier och system till massa- och pappersindustrin i hela världen, liksom vissa specialkemikalier till läkemedelsindustri, vattenrening, elektronikindustri m fl.
Internet: www.eka.com, www.arauco.cl
Akzo Nobel, med huvudkontor i Nederländerna, förser kunder över hela världen med läkemedel, färg och kemi. Koncernens omsättning för 2003 uppgick till cirka 13 miljarder EUR. Akzo Nobel har för närvarande cirka 65 000 medarbetare i mer än 80 länder.
Internet: www.akzonobel.com
Topics
- Business enterprise