Gå til indhold
Morten Grunwald i 1978 i sit hjem med "Flodfjældets skønhed" af Per Kirkeby hængende over sofaen. Værket udbydes hos Bruun Rasmussen og er vurderet til 1,5-2 mio. kr. Fotograf: Knud Jacobsen. Foto bragt i artikel i Hjemmet, 1978.

Morten Grunwald og Lily Weidings kunstsamling på auktion

En af dansk film- og teaterhistories helt store skikkelser, Morten Grunwald, nærede en dyb interesse for kunsten; en side af den folkekære skuespiller og teaterdirektør, som langt færre kendte til, men ikke desto mindre var hans frirum og livslange passion. Nu sætter døtrene 48 værker fra Grunwald og hustruen Lily Weidings imponerende kunstsamling på auktion, heriblandt malerier af Per Kirkeby, Egon Mathiesen, Robert Jacobsen og Arthur Köpcke. De kommer under hammeren den 27. og 28. september hos Bruun Rasmussen Kunstauktioner samt på en Netauktion den 27. september.

Det brede publikum husker ham nok især for rollen som Benny i de legendariske Olsen Banden-film. Men bag den livfulde skuespiller og målrettede teaterdirektør fandt man også en stor kunstæstetiker, der var dybt optaget af kunst, og som fyldte sit og hustruen Lily Weidings hjem med alt fra litografier til oliemalerier af danske og internationale kunstnere.

Nu kommer værker fra Morten Grunwald og Lily Weidings imponerende kunstsamling på den internationale auktion hos Bruun Rasmussen samt på en Netauktion. Det er parrets tre døtre, der har valgt, at nye ejere nu skal få glæde af værkerne.

Blandt de udbudte værker finder man det spektakulære oliemaleri ”Flodfjældets skønhed” af en af dansk kunsthistories største navne, Per Kirkeby. Grunwald og Kirkeby var nære venner, og Kirkeby dedikerede gennem tiden flere værker til Grunwald. Det udbudte maleri har tidligere hængt over sofaen i hjemmet hos Grunwald og Weiding.

”Det er en stor glæde at få lov til at udbyde Morten Grunwald og Lily Weidings kunstsamling her hos Bruun Rasmussen. Især er værkerne af Per Kirkeby helt i top, startende med pop art-maleriet ”Gennem Skoven” fra 1964 og frem til to absolutte topklassemalerier fra 1976-1977 ”Flodfjældets skønhed” og ”Mammut-Teppiche, hvilket sjældent er set bedre på auktion, ” fortæller Niels Raben, afdelingsleder for moderne kunst hos Bruun Rasmussen.

”Også Kirkebys eksperimentering med overmalinger er modifikationen ”Efter Albert Edelfelt” et spændende eksempel på. At vi er blevet betroet salget af samlingen, ligger desuden fint i tråd med, at vi i 2005 solgte Morten Grunwalds gode ven og kollega Ove Sprogøes kunstsamling,” siger Niels Raben.

En daglig vitaminindsprøjtning og et hjem fyldt med kunst

Den gode kunst, den gør livet værd at leve. Det er som at opleve kærligheden, og hvad er livet uden kærligheden, uden kunst? Det er et liv uden ilt.” Morten Grunwald i 2011 i et interview til Vild Med Kunst.

Det er ikke alle, der kender til kunstelskeren Morten Grunwald, men spørger man hans familie, venner og kollegaer, er der ingen i tvivl om, at Grunwald havde eminent sans for kunst, æstetik og design. Kunsten var hans ”daglige vitaminindsprøjtning”, som han selv har beskrevet det i en artikel i Hjemmet i 1978. Særligt kom det til udtryk i hans og hustruen skuespiller Lily Weidings hjem, først på Ternevej på Frederiksberg og senere i hjemmet i Skodsborg. Her levede og cirkulerede kunsten, hvor møblerne sommetider måtte vige pladsen for malerier, der til gengæld hyppigt blev skiftet ud med nyerhvervede. Der var således på ingen måde tale om en statisk samling, der ellers kendetegner mange samlinger.

Morten elskede kunst, og han var altid på jagt efter ny inspiration og nye impulser. Man vidste aldrig, hvor længe et værk ville blive hængende derhjemme, for han var hele tiden ude og opdage ny kunst. Vi kunne alle være helt vilde med et maleri, han havde hængt op, men som pludselig var skiftet ud med et andet, han havde forelsket sig i,” fortæller datteren Tanja Grunwald, som sammen med sine ældre søstre Julie og Xenia mindes, hvordan deres liv med skuespillerparret altid har været omgivet af kunst. De blev som børn jævnligt taget med på museer som Louisiana, og var også med, når forældrene flere gange rejste til New York for at se på kunst og mødes med kunstnere og dramatikere.

På trods af sin hengivenhed til kunsten havde Morten Grunwald ikke et behov for at lave store armbevægelser omkring det; men fandt han ud af, at folk var interesseret i kunst, kunne han tale længe og passioneret om det. Når han udvalgte sin kunst, var det altid baseret på egne følelser, og ikke hvorvidt der var tale om et hot navn eller en sjælden samling.

Kunsten skulle røre noget i ham og give ham glæde, mens han ejede det. Han har aldrig gået op i investeringer og den slags, og hans første store løn brugte han på kunst,” fortæller Tanja Grunwald.

Hun og søstrene husker, at et af hans første kunstkøb, et turkisgrønt kakkelbord af Bjørn Wiinblad, havde en mindre fejl i kaklerne, hvilket blev bemærket af en gæst. Som modsvar satte Grunwald

et lille mærkat under bordet med ordlyden: ”Det som ikke er det perfekte, dét er kunsten” – og levede i det hele taget meget under den devise, når det gjaldt kunst.

Kunsten var hans personlige frirum

I slutningen af 60’erne var Morten Grunwald landskendt og aktuel i filmen ”Smukke-Arne og Rosa”. I rollen som Arne blev han i offentligheden hurtigt forbundet med den friske og snakkende fyr, men under overfladen var det kunsten, der i denne periode begyndte at optage ham. Det var ikke noget, han viftede med, og måske netop derfor blev kunsten en slags frirum for ham. Et sted hvor han i ro og mag kunne få lov til at dyrke sin æstetiske side.

Det gav ham en stor glæde at omgive sig med folk fra kunstverdenen og høre deres historier og se deres arbejde. Han brugte store dele af sin fritid på det – det var hans ”ting”. Så hang han ud i atelierer og på udstillinger med kunstnere og gallerister og knyttede venskaber i miljøet,” fortæller Tanja Grunwald.

Interessen for kunst startede netop gennem hans venskab med kunsthandleren Børge Birch, der introducerede Grunwald for flere danske kunstnere og nærmest oplærte ham i at se på kunst.

Hans første kunstkøb bestod især af litografier af blandt andre Andy Warhol og Kurt Trampedach. Herefter fik han mere mod på kunst og gik også over til oliemalerier og skulpturer,” fortæller Tanja Grunwald. Kunstsamlingen udvidede sig hele tiden og talte til sidst også værker, der var foræret af kunstnere personligt til Grunwald såsom Per Kirkeby, Lars Ravn og Pierre Alechinsky.

Byggede bro mellem kunst og teater

Morten Grunwalds kærlighed til især billedkunsten tog han med sig ind i teaterverdenen, som også var hans store, professionelle lidenskab. Som chef for Bristol Music Centers Theater bemærkede Grunwald i 1975 i bybilledet en plakat, hvis tryk var udarbejdet af den danske maler Richard Mortensen. Plakaten bar et politisk budskab med påskriften: ”Giv Danmark en kulturminister.”

Dette gav Morten Grunwald ideen til at bruge plakaten som kunstnerisk genre inden for teateret. Samme år kunne man således på facaden af Bristol Music Centers Theater opleve kunst af Richard Mortensen på plakater for flere af husets forestillinger. Det blev begyndelsen på hele den kunstneriske plakatproduktion, iværksat af Grunwald.

Koblingen mellem teateret og kunstnerne fortsatte, da han efterfølgende blev direktør for Betty Nansen Teatret og senere Østre Gasværk, hvilket strakte sig over en periode på over 25 år. Her fik han på imponerende vis en række af nogle af tidens førende danske kunstnere til at skabe teaterplakater såsom Per Kirkeby, Richard Mortensen, Poul Gernes, Peter Brandes, Bjørn Nørgaard, Kurt Trampedach, Jan Sivertsen, Jens Birkemose og Per Arnoldi samt belgiske Alechinsky og franske Pierre Soulages

Matador skulle bruge en kunstfreak

Også på tv kunne man for en stund opleve Morten Grunwald i sit kunst-es. I den succesfulde tv-serie Matador leverede han overbevisende rollen som den kulturrevolutionære billedkunstner og Maudes gamle tegnelærer, Ernst Nyborg. Selv har han udtalt i et interview, at hans store interesse for kunst sikrede, at seriens instruktør Erik Balling gav ham rollen:

Da Erik Balling skulle bruge en kunstmaler, var det meget sjovt, at han valgte mig. Han vidste, at Ove Sprogøe og jeg var kunstfreaks, der gik på udstillinger sammen. Vi gik også tit på opdagelse i Galleri Birch og købte moderne, figurativ kunst. Jeg tror, det var derfor, han gav mig rollen,” har Grunwald tidligere fortalt.

Værker fra Morten Grunwald og Lily Weidings kunstsamling kan opleves på Bruun Rasmussens eftersyn i Bredgade d. 15.-19. september. De udbydes på henholdsvis Bruun Rasmussens Traditionelle Auktion den 27. og 28. september samt på en Netauktion den 27. september.

”Første, anden, tredje. Solgt til fruen på første række“. Gennem 75 år har Bruun Rasmussen Kunstauktioner svinget auktionshammeren over kunst, antikviteter, design, smykker, armbåndsure og samlerobjekter i hjertet af København. Det var Arne Bruun Rasmussen, der i 1948 grundlagde auktionshuset i Bredgade 33, og indtil 2022 var familien Bruun Rasmussen ejere af virksomheden. I dag er virksomheden ejet af det britiske Bonhams – et af verdens ældste og førende auktionshuse.

Som en del af Bonhams hviler Bruun Rasmussen på et globalt netværk til gavn for både kunsten og kunderne, der har fået adgang til langt flere auktioner og markedets bedste hammerslag. Målet er til stadighed atmanifestere Bruun Rasmussen som et eftertragtet auktionshus med den højeste sagkundskab inden for vurdering og salg. Bonhams og Bruun Rasmussen deler kerneværdierne viden, troværdighed, engagement og fornyelse, og det gamle københavnske auktionshus bliver således ført videre i den velkendte ånd under Bonhams vinger.

Med den administrerende direktør Jakob Dupont i spidsen er der gennem årene gennemført en omfattende digitalisering, der har gjort auktionshuset til en markant spiller på det internationale marked. Med en solid erfaring og en indgående viden suppleret med den mest professionelle rådgivning og vurderingsservice er virksomheden bindeled mellem sælgere og interesserede købere fra hele verden. Hvert år sælges 70.000 unikke kunstgenstande på de tre typer auktioner – Traditionel Auktion og de to onlinebaserede Netauktion og Direkte Auktion.

Kontakt

Kirstine Dam Olsen

Kirstine Dam Olsen

Pressekontakt +45 8818 1064

Bruun Rasmussen – Part of the Bonhams Network

“Første, anden, tredje. Solgt til kvinden på første række“. I mere end 75 år har auktionshuset Bruun Rasmussen svinget hammeren over kunst, design, smykker, armbåndsure, antikviteter og samlerobjekter som vin, bøger, mønter og frimærker. Efter at have været familieejet gennem tre generationer blev vi i 2022 købt af det engelske auktionshus Bonhams, der blev grundlagt i England i 1793 og i dag er et af verdens førende. Vi er nu en del af et internationalt netværk med global rækkevidde og markedsfører og sælger derfor kunsten, hvor i verden det giver bedst mening i forhold til køberne. Det betyder også, at vi i netværket tilbyder flere end 60 kategorier af genstande på vores auktioner.

Kunst og troværdighed er hjertet i alt, hvad vi gør. Arbejdet i auktionshuset stiller store krav til vores viden om kunsten og tendenserne på markedet. Vores specialister er de mest erfarne og kompetente i branchen, og i Bonhams’ netværk deler vi viden og sparrer på tværs af landegrænser med et stort antal internationale specialister. Kun på den måde kan vi give den optimale vurdering og rådgivning, som er blevet vores varemærke – og dermed tilbyde det bedste på alle hylder og opnå de højeste hammerslag til fordel for vores kunder.

Tradition og fornyelse går hånd i hånd. Hos Bruun Rasmussen er vi et af Europas mest moderne og digitale auktionshuse, og det er naturligt for os at forandre os i takt med tiden. Fornyelse er en del af vores DNA, men vi er samtidig dybt forankret i vores historie. Omdrejningspunktet for virksomheden er de to typer auktioner – Onlineauktion og Traditionel Auktion. Hver uge sætter vi flere end tusinde genstande under hammeren på bruun-rasmussen.dk og adskillige gange om året i auktionssalen. Vi er stolte af at sælge kunst og design i stort set alle genrer og prisklasser til og for mennesker over hele verden, der er drevet af den samme passion som os.

Vi vil gerne være levende kulturhus, og siden efteråret 2023 har vi været placeret i Lyngby nord for København i vores nye, moderne hovedsæde. Her kan man ikke alene gå på opdagelse blandt alle de udstillede kunstgenstande og byde med på de spændende auktioner. Man kan også møde vores specialister, få foretaget vurderinger, indlevere til auktion, høre spændende foredrag og deltage i kulturelle events. Vi har ligeledes en afdeling i Aarhus og Glostrup og tager løbende på vurderingsture både i Danmark og udlandet. Vores mål er altid at være tilgængelige, og at alle skal have en god oplevelse hos os.

Velkommen hos Bruun Rasmussen – vi hjælper dig til et godt køb eller salg!

Nørgaardsvej 3
2800 Kongens Lyngby
Danmark
Besøg vores andre nyhedsrum