Kvindelige møbeldesignere i fokus
I 2021 sætter Bruun Rasmussen i lighed med en række museer fokus på kvindelige kunstnere og formgivere. Det gælder også for kvindelige arkitekter, der i dansk designhistorie primært er blevet overset i modsætning til deres mandlige kollegaer. Bruun Rasmussen udbyder på deres kommende auktion i Bredgade den 10. juni bl.a. møbler af Grete Jalk og Rigmor Andersen – to af de danske kvindelige arkitekter, der ikke har fået den anerkendelse, som de har fortjent set i lyset af deres ellers enestående formgivning.
Når det gælder den danske designhistorie fra guldalderperioden 1920-70, er der kun ganske få kvindelige arkitekter, der har fået en plads i solen. Møbler tegnet af kvinder har heller ikke været genstand for samme kommercielle succes set i forhold til dem, som har forladt tegnebrættet hos deres mandlige kollegaer.
Manglen på ligestilling indenfor møbelkunsten er til at tage og føle på, og Bruun Rasmussen vil gerne biddrage til for alvor at skrive kvinderne med ind i den gængske fortælling om dansk design.
Grete Jalk og de ikoniske skalstole
En af dansk designhistories kvindelige formgivere er Grete Jalk, der på Bruun Rasmussens kommende auktion er repræsenteret med et par af sine sjældne skalstole.
Den opsigtsvækkende sløjfeform gør stolen til et teknisk udfordrende resultat af det spor, hun bevægede sig ind på i begyndelsen af 1960’erne med formbøjet finér. Hun tegnede stolen for P. Jeppesen, som udførte den i kun ca. 300 eksemplarer. I dag er det ikoniske møbel sat i produktion igen, men Bruun Rasmussens udbyder et par af de originale eksemplarer.
Stolen, der nu kaldes ”Bow Chair”, vandt i 1963 en international designpris og blev efterfølgende erhvervet af Museum of Modern Art i New York.
Jalk var visionær, ambitiøs og utraditionel i sin tankegang og er nok den af de kvindelige arkitekter, der stod mindst i skyggen af mændene. Hendes karriere har sat dybe spor i formidlingen af dansk design – hun var medarrangør af Snedkerlaugets Udstillinger og redaktør på designbibelen ”Dansk møbelkunst gennem 40 år, 1927-66”
Rigmor Andersen og den ”Klintske” møbelskole
Arkitekt Rigmor Andersen er også en del af fortællingen om den manglende anerkendelse. Paradoksalt nok, for hun står som en af de vigtigste talerør i formidlingen af den ”Klintske” møbelskole i kraft af sit virke som lektor ved kunstakademiet.
Andersens temperament var styret af beskedenhed, og for hende blev møblet aldrig et prestigeprojekt, men helt i mellemkrigstidens funktionalistiske ånd et led i at skabe en bedre tilværelse for mennesket. Hun var i 1920’erne elev af dansk møbelkunsts førstemand Kaare Klint og arbejdede under sine studier for Poul Henningsen med udformningen af den klassiske PH-lampe.
Efter endt uddannelse blev hun i 1929 Klints mest betroede medarbejder og var ofte den styrende kraft i tegnestuens projekter. Her var ophavsretten ikke så tydelig, så i praksis var det nok Andersen, der ikke blot tegnede skitserne til mange af Klints møbler, men også var med i formgivningen – det gælder f.eks. den lille variant af ”Den Røde stol” fra 1929.
Sideløbende med sit arbejde for Klint og i sit senere virke formgav Rigmor Andersen også en række møbler i eget navn. Hvor usandsynligt det end lyder, fremstår de som en endnu tydeligere afklaring af klints stringente og rationelle principper.
På Bruun Rasmussens auktion repræsenteres Rigmor Andersen med en række af sine egne møbler – et bord og et klædeskab fra 1960’erne foruden en reol og et skuffemøbel i oregonpine, tegnet til Kvinderegensen i 1931.
Finsk fugl, feinschmeckernes Finn Juhl og et prinsesseskrivebord
Med på auktionen er der også masser af ikoniske møbler fra disse kvindelige formgiveres mandlige kollegaer.
Birger Kaipiainens fugleskulptur af jern og keramikperler fra 1960 er nemlig fløjet på auktion og er med sit mønstrede udtryk overraskende tidens ellers modernistiske og enkle strømninger taget i betragtning. Kaipiainen skilte sig da også ud fra sine samtidige og står i dag som en af Finlands allerstørste keramiske kunstnere.
Alle inkarnerede designentusiaster bør også lade øjnene hvile på Finn Juhls ”FJ-45”-stol. Det er et af de allerførste eksemplarer af dette elskede møbel, og den vakse iagttager vil hurtigt opdage, at stolen her er mere bastant i sit udtryk end senere versioner, hvilket gør den til et særdeles eftertragtet samlerobjekt.
Med på auktionen er også Jacob Kjærs ”Prinsesseskrivebord“ af riopalisander, som blev formgivet i 1950. Det opnåede hurtigt anderkendelse, og et lignende eksemplar blev i 1958 givet i gave til Dronning Margrethe i anledning af hendes 18-års fødselsdag.
Bruun Rasmussen afholder auktion for moderne design torsdag d. 10. juni kl. 16 i Bredgade.
Se alle auktionsdatoer samt datoer for eftersyn HER
I 2004 blev den første Netauktion lanceret, og i dag er auktionshuset udbygget med afdelinger i København og Aarhus samt repræsentation i Sverige, Tyskland, England, Frankrig, Belgien, Luxemborg, Spanien, Italien, Thailand og USA. Omkring 100.000 effekter udbydes årligt på de Traditionelle Auktioner, de daglige Netauktioner og seneste skud på stammen, Direkte Auktion. Her er udbudt alt fra kunst, antikviteter, moderne design og smykker til bøger, mønter, frimærker, vin og våben.