Gå til indhold
Poul Henningsens sjældne pendel og Axel Saltos vase fra auktionen

Salto og PH - forenklingens foregangsmænd

Årets første auktion hos Bruun Rasmussen i Bredgade fortsætter i denne uge med moderne kunst og design. Med på auktionen er en tidlig bemalet lampe af Poul Henningsen, der er inspireret af det samarbejde, lysmageren havde med Axel Salto i starten af 1920'erne, hvor de to lavede rumudsmykninger sammen. Det var før de fik deres internationale gennembrud på Verdensudstillingen i Paris i 1925.

Poul Henningsens (PH) rendyrkede funktionelle lampedesign har kastet sit skær over et utal af danske stuer, mens Axel Saltos levende stentøj ligeledes har fundet vej ind i danskernes indretning som et ekspressivt og originalt indslag. De er både enere og stærke eksponenter for modernismens indtog i Danmark.

Spor af Salto hos PH

PH og Salto oplevede begge et gennembrud ved Verdensudstillingen i Paris i 1925, hvor Saltos keramik blev modtaget med stor begejstring, og PH opnåede en guldmedalje for sin idé om den "modulopbyggede flerskærmslampe". De to designere stræbte efter enkelheden i modernismens formsprog. For Salto var naturen en evig kilde til inspiration og vejen til en ornamental forenkling, mens PH engagerede sig i et funktionalistisk design, hvor overflødighed skulle fjernes fra det endelige udtryk

Før deres gennembrud i Paris havde Salto og PH arbejdet sammen på bl.a. tidsskriftet ”Klingen”, hvor PH skrev artikler, og Salto stod for redaktionen. Allerede omkring 1920 havde de to samarbejdet om en indretningsløsning med PH-belysning og vægdekorationer af Salto. De lavede også sammen en udstillingspavillon på Kunstnernes Efterårsudstilling i 1921. Ved Verdensudstillingen i 1925 arbejdede de to sammen igen, hvor Salto bemalede PH’s pariserlampe.

Ved årets første auktion i Bredgade præsenterer vi en pendel af PH, der kan ses som værende inspireret af Saltos brug af naturens mønstre. Farverne på glassets overflade ligger som fastfrosne bølger af lys, der skaber et flot orkestreret mønster og spiller på vores forståelse af lysets grundelementer. Med denne sjældne pendel ser vi et interessant modsætningsforhold mellem PH’s ønske om en rendyrket funktionalisme og arkitektens leg med egne grænser. Auktionen byder også på en af PH’s uhyre sjældent sete værker – en standerlampe med skærme af grønt glas, som antages at være udført til Elektricitetsudstillingen i Tivoli i september 1930.

Naturens mønstre som inspiration

For Salto var det et mål at lade sine værker vokse videre i folks stuer. Forstået på den måde at bevægelsen og processen skulle forblive i værket, hvor overfladen synes i evig vækst. Denne tankegang kan ses i hele hans arbejde. Mest kendt er selvfølgelig stilarterne: den ”riflede” stil, den ”knoppede” stil og den ”spirende” stil. For Salto handlede det ikke om at efterligne naturen, men derimod at genskabe dens ånd.

Det karakteristiske formsprog nåede nye dimensioner for Salto under hans samarbejde med Den Kongelige Porcelainsfabrik fra midten af 1930’erne til slutningen af 1950’erne. Her blev stentøjet gradvist præget af større vitalitet, der kulminerede i den ”spirende” stil med de strittende uindtagelige former. En stil, der var direkte inspireret af naturens vækst.

På denne auktion byder Salto ind med en bojanformet grå stentøjsvase. Vasen er typisk for hans tidlige periode og er modelleret med grene, frugter og blade, der i kombination med den krakelerede glasur giver det smukkeste organiske udtryk. Hans ”knoppede” stil møder vi i en anden sublim stentøjsvase, som er dekoreret med den iøjefaldende syregrønne solfataraglasur og formgivet i 1944.

Fast plads i danskernes hjem og bevidsthed

Side om side viser PH og Saltos værker bredden i modernismens indtog i design generelt og i særdeleshed i Danmark, hvor de to herrer i hvert deres materiale viste vejen for en humanistisk tilgang til de nye strømninger, der prægede samtiden. De har opnået status som fyrtårne for senere designere, der har gjort sig håb om at fremelske ligeså stor stilistisk bevidsthed og begejstring for design hos danskerne.

International designauktion

Auktion: 7.-8. marts i Bredgade 33 i København

Se udvalget af Axel Salto og Poul Henningsen

Se hele udvalget fra designauktionen

Læs mere om auktionen

Kontakt

Kirstine Dam Olsen

Kirstine Dam Olsen

Pressekontakt +45 8818 1064

Relateret materiale

Bruun Rasmussen – Part of the Bonhams Network

“Første, anden, tredje. Solgt til kvinden på første række“. I mere end 75 år har auktionshuset Bruun Rasmussen svinget hammeren over kunst, design, smykker, armbåndsure, antikviteter og samlerobjekter som vin, bøger, mønter og frimærker. Efter at have været familieejet gennem tre generationer blev vi i 2022 købt af det engelske auktionshus Bonhams, der blev grundlagt i England i 1793 og i dag er et af verdens førende. Vi er nu en del af et internationalt netværk med global rækkevidde og markedsfører og sælger derfor kunsten, hvor i verden det giver bedst mening i forhold til køberne. Det betyder også, at vi i netværket tilbyder flere end 60 kategorier af genstande på vores auktioner.

Kunst og troværdighed er hjertet i alt, hvad vi gør. Arbejdet i auktionshuset stiller store krav til vores viden om kunsten og tendenserne på markedet. Vores specialister er de mest erfarne og kompetente i branchen, og i Bonhams’ netværk deler vi viden og sparrer på tværs af landegrænser med et stort antal internationale specialister. Kun på den måde kan vi give den optimale vurdering og rådgivning, som er blevet vores varemærke – og dermed tilbyde det bedste på alle hylder og opnå de højeste hammerslag til fordel for vores kunder.

Tradition og fornyelse går hånd i hånd. Hos Bruun Rasmussen er vi et af Europas mest moderne og digitale auktionshuse, og det er naturligt for os at forandre os i takt med tiden. Fornyelse er en del af vores DNA, men vi er samtidig dybt forankret i vores historie. Omdrejningspunktet for virksomheden er de to typer auktioner – Onlineauktion og Traditionel Auktion. Hver uge sætter vi flere end tusinde genstande under hammeren på bruun-rasmussen.dk og adskillige gange om året i auktionssalen. Vi er stolte af at sælge kunst og design i stort set alle genrer og prisklasser til og for mennesker over hele verden, der er drevet af den samme passion som os.

Vi vil gerne være levende kulturhus, og siden efteråret 2023 har vi været placeret i Lyngby nord for København i vores nye, moderne hovedsæde. Her kan man ikke alene gå på opdagelse blandt alle de udstillede kunstgenstande og byde med på de spændende auktioner. Man kan også møde vores specialister, få foretaget vurderinger, indlevere til auktion, høre spændende foredrag og deltage i kulturelle events. Vi har ligeledes en afdeling i Aarhus og Glostrup og tager løbende på vurderingsture både i Danmark og udlandet. Vores mål er altid at være tilgængelige, og at alle skal have en god oplevelse hos os.

Velkommen hos Bruun Rasmussen – vi hjælper dig til et godt køb eller salg!

Nørgaardsvej 3
2800 Kongens Lyngby
Danmark
Besøg vores andre nyhedsrum