Gå direkt till innehåll

Senaste nyheterna

  • Nya riktlinjer i HLR presenteras i Göteborg den 26-27 maj

    I samband med HLR-Rådets guidelieskongress den 26-27 maj På Svenska mässan i Göteborg så presenteras och släpps de nya riktlinjerna i HLR. Kongressen har över 3 000 anmälda deltagare som alla är en del av den folkrörelse som hjärt- lungräddning blivit.
    I länk nedan finns kortfattad sammanfattning av de nya riktlinjerna!
    Sammanfattning av riktlinjer

  • Rädda liv – öka tillgången till hjärtstartare

    Varje år drabbas cirka 6 000 personer i Sverige av plötsligt hjärtstopp utanför sjukhus, endast cirka en av tio (12 procent) överlever. För att skapa möjligheter för fler att överleva behöver det finnas fler hjärtstartare tillgängliga i samhället på rätt plats, sökbara för alla. HLR-rådet, Nationell Dataverkstad och Hjärt-Lungfonden har tagit fram fem åtgärdspunkter för hur detta ska kunna bli ver

  • Sveriges hjärtstartarregister presenterar årsrapport för 2024

    Idag publiceras årsrapporten för hjärtstartarregistret 2024. Övergripande ser vi att allt går i positiv riktning i Sverige vad gäller hjärtstartare. Antalet registrerade hjärtstartare har ökat med 10% under 2024 och var 25 641. Antalet hjärtstartare som är tillgängliga dygnet runt ökade med 29% och är nu totalt 7003 (27%)vilket är den högsta siffran någonsin. Vi jobbar givetvis vidare mot ännu bät

  • HLR2024 "När det oväntade händer"

    Glöm inte att anmäla er till vår kongress den 1-2 oktober innan den 15 juni då avgiften höjs!
    Varje år överlever cirka 1500 personer ett hjärtstopp i Sverige. Varje överlevare har haft en egen kedja som räddat ett liv, för majoriteten av de som ingick i kedjan kom hjärtstoppet oväntat. Vad gör vi när det oväntade händer?
    Välkommen till en kongress som går på djupet och som samtidigt belyser