Pressemelding -

Zumtobel huvudleverantör till Astrup Fearnley museet

Med världsledande LED-teknologi sätter Zumtobel konsten i sitt rätta ljus på Astrup Fearnley Museet som öppnade på Tjuvholmen i Oslo höstas.

Subtil allmänbelysning, enastående ljuskvalitet samt brilliant punktbelysning är det som utmärker den nya belysningslösningen för museet för samtida konst i Oslo.

Det berömda museet öppnade den 28 september 2012 efter tre års byggarbete. Astrup Fearnley konstmuseum ligger i centrala Oslo vid fjordens strand. Den gigantiska nya byggnaden reser sig elegant vid vattnet på Tjuvholmen. Det privata museet ställer ut mästerverk inom modern och samtida konst på en yta som är ca 7 000m2. Både kunden och topparkitekten Renzo Piano var överens om att den exklusiva byggnaden med dess dyrbara målningar skulle upprättas med material och teknik av absolut bästa möjliga kvalitet. Arup Lighting och ÅF Lighting var ljusdesigners för projektet och installationen gjordes av Ing. Per Rasmussen.

Särskilt viktig var den valda belysningslösningen för museet. Den används till att presentera konstverken på både ett realistiskt och attraktivt sätt. Dessutom bidrar den till att energikostnaderna för hela byggnaden halverats! Detta var anledningen till att Zumtobel fick uppdraget att leverera belysningslösningen, valet var enkelt med hänsyn till ljuskvalitet, ljuseffekter och undvikande av onödiga energikostnader.

Med 1 200 IYON prisbelönta LED-spotlights levererades utmärkt färgåtergivning, lång livslängd och mer energieffektivitet än med traditionella ljuskällor. IYON’s unika lins/reflektorsystem och olika spridningsvinklar ger hög flexibilitet och kan därför anpassas efter behov som varje konstverk har för att framstå i bästa möjliga ljus utan att bleka eller på något sätt slita på de ömtåliga föremål som ställs ut på Astrup Fearnley. Detta tack vare IR och UV-fritt ljus. Förutom sina tekniskt framstående egenskaper är IYON en snygg spotlight och dess prisbelönta design smälter väl in i den konstnärliga omgivningen.

Ljuset i kontorsutrymmena som inte är öppna för allmänheten ser helt annorlunda ut. Infällda armaturen Light Fields som är särskilt anpassade för daliga kontorsrutiner ger utrymme för en behaglig belysningslösning. Särskilt viktiga var det mikroprismabländskydd man önskade för att undvika irriterande reflektioner i skärmarna vid arbetsplatserna.

Med den här belysningslösningen får kunden fördelarna av lägre installationskostnader och reducerad energikonsumtion utan att behöva snåla på ljuset. Museets anställda drar också fördel av den optimala ljuskvaliteten som skapar en behaglig arbetsmiljö.

Emner

  • Miljø, energi

Kategorier

  • belysning
  • lys
  • zumtobel
  • belysning av konst
  • belysning av konstverk
  • astrup fearnley
  • museet for samtidskunst
  • tjuvholmen

Zumtobel er en del av Zumtobel Group og er en ledende global leverandør av komplette løsninger for profesjonell, arkitektonisk belysning innendørs og utendørs.