Press release -
Dansk direktørnetværk starter op i Chile
Det danske topledernetværk Presidents Institute fortsætter ekspansionen til Chile og åbner derfor op for et helt nyt dansk vækstområde i det sydamerikanske land. Bevæggrunden for den valgte destination er at give medlemmerne i netværket gode muligheder for at skabe nye relationer til potentielle chilenske forretningsforbindelser og sparringspartnere.
Den chilenske erhvervsstruktur, samt de makroøkonomiske og politiske rammebetingelser, er faktorer som gør Chile til et interessant marked for mange danske virksomheder. I dag er det mest Byggeri og Anlæg, Fødevarer og Landbrug, Sundhed, Miljø og Energi, samt Minedrift, som dansk erhvervsliv biddrager med på det chilenske marked. Men nu åbner den danske virksomhed Presidents Institute op for et helt nyt vækstområde, da direktørnetværket vil til at starte netværksgrupper op i det sydamerikanske land.
På nuværende tidspunkt eksisterer den slags internationale netværksmuligheder ikke i Chile, selvom landet er et interessant marked for mange internationale virksomheder. Derfor vil Presidents Institute nu skabe et internationalt ledernetværk, som skal gøre det lettere for europæiske erhvervsledere at skabe nye relationer til potentielle chilenske forretningsforbindelser og sparringspartnere.
En anden strategisk bevæggrund for ekspansionen er, at Chile har nogle af de højeste vækstrater i Sydamerika, kun overgået af Peru og Colombia, samt en europæisk-indstillet forretningskultur. Desuden har danske firmaer og danske produkter i forvejen et godt image i Chile, og betegnelsen ”dansk” giver oftest associationer til kvalitet og tillid.
På baggrund af disse faktorer, har Presidents Institute vurderet, at deres netværksservice vil passe godt til det chilenske marked, da der foreligger en gensidig interesse for sparring mellem deres medlemmer og chilenske erhvervsledere.
Presidents Institute er af dansk oprindelse og har på nuværende tidspunkt netværksgrupper i Danmark, Norge, Sverige, Finland, England, Frankrig, Holland, Belgien og Irland. Men nu vil netværksorganisationen altså bevæge sig uden for Europa, hvor målet er at starte 2 grupper op i Chile inden udgangen af 2014.
Dermed vil virksomheden være et skridt tættere på visionen om at skabe verdens største globale topledernetværk, hvor medlemmerne kan mødes på tværs af landegrænser og få sparring på temaer som ledelse, strategi, forretningsudvikling, innovation og bestyrelsesarbejde.
Topics
- Economy, Finance
Categories
- ledelse
- netværk
- vækst
- forretningsudvikling
- ekspansion
- chile
Information om Presidents Institute
Presidets Institute er et dansk direktørnetværk, som blev stiftet i 2005 af Christian Engelsen og Flemming Lindeløv under det oprindelige navn; Institut for Selskabsledelse. I dag er virksomheden ledet af den tidligere ISS og Saxo Bank dirketør, Eric Rylberg.
Presidents Institute beskæftiger sig med facilitering af netværk for topledere og har tidligere trukket erhvervsprofiler som Richard Branson, Jack Welch og senest Mitt Romney til Danmark som talere på toplederkonferencen Copenhagen Summit. http://presidentsinstitute.com/copenhagen-summits/#ribbon6352
Medlemmerne i netværket er udelukkende administrerende direktører, virksomhedsledere og bestyrelsesmedlemmer, som mødes for at dele ud af deres viden og erfaringer, samt modtage sparring på ledelsesmæssige udfordringer. Læs mere på http://presidentsinstitute.com/